Paraolimpiada

autor: użytkownik usunięty | 2012-09-19, 20:46 |

Oceń: Nie lubię Anuluj ()
|
Na początku trzeba serdecznie pogratulować naszym paraolimpijczykom!! Wasze osiągnięcia były powodem do tego,że możemy być dumni,że jesteśmy Polakami. Jak zwykle nie zawiedliście oczekiwań tych,co się interesowali waszymi zmaganiami. 36 medali- 14 złotych,13 srebrnych i 9 brązowych.Nasi zawodnicy ustanowili 4 rekordy świata. To wynik zdecydowanie lepszy od Paraolimpiady w Pekinie,gdzie było co prawda 30 krążków,ale tylko 5 złotych. W mediach zapanowała euforia z tego powodu,dla mnie nie była to niespodzianka,należy też podkreślić ,że z wcześniejszych igrzysk nasi sportowcy wywieźli odpowiednio 54 krążki z Aten i 53 z Sydney,a w 1980r. rekordowym nasi reprezentacui przywieźli 177 krążków( 75 złotych,50 srebrnych i 52 brązowe) i zajęli 2 miejsce w klasyfikacji generalnej. Czy to umniejsza sukces paraolimpijczyków z Londynu?? Ja osobiście uważam,że nie. Sportowcy podkreślają,że poziom zmagań stale się podnosi, sport niepełnosprawnych staje się coraz bardziej globalny,co powoduje,że coraz więcej krajów ma swoje reprezentacje-na tej paraolimpiadzie zadebiutowało 14 krajów. Także zmienia się liczba medali do zdobycia,więc trudno to porównywać. Kwestionuje się ten sukces w porównaniu także z olimpijczykami mówiąc,że było mniej kompletów medali do zdobycia. To prawda,ale tak duża ich ilość wynika z podziału ze względu na typ niespełnosprawności i jest to dla mnie zrozumiałe. Sam będąc ostatnio na obozie Aktywnej Rehabilitacji się o tym przekonałem,kiedy to musiałem zxdawać testy sprawnościowe siedząc na wózku aktywnym pierwszy raz w życiu i w ogóle nie wiedząc jak się na nim prawidłowo poruszać. Zróżnicowanie stopnia niepełnosprawności wśród uczestników było znaczne i wykonywaliśmy różne testy, zadania i choć mi osobie ambitnej i walczącej do końca w pewnym momencie dotarło,że muszę patrzeć tylko na siebie i na rezultaty, które osiągam i czy ja się poprawiam ,a nie odnosić ich do innych,bo po prostu nie miałem szans. Tutaj chodzi o to by te szanse jednak były stąd ten podział na kategorie.
Chciałem się odnieść także do spraw około sportowych. W Polsce ta paraolimpiada wywołała szczególne zainteresowanie. Raz za sprawą rzekomych słów jednego z włodarzy TVP,że paraolimpijczycy nie są zbyt estetyczni i nie można ich atrakcyjnie pokazać w telewizji. Druga sprawa to wypowiedź jednego z polityków na temat paraolimpiady. Nie chcę się odnosić szczegółowo do tej drugiej kwestii. Ale na pewne wątki chcę się wypowiedzieć.
Wątek pokazywania paraolimpiady. Była ona transmitowana w ponad 100 krajach, w różnym stopniu,ale jednak. U nas TVP ograniczyła się do dwóch krótkich kronik i wzmiankach w serwisach informacyjnych. Uważam,że TVP powinna pełnić rolę edukacyjną. Na czym ona ma polegać?? Ano właśnie chociażby na tym,żeby pokazywać,że osoby niepełnosprawne to tacy sami ludzie jak wszyscy pozostali,które też mają swoje marzenia,pragnienia i chcą żyć w miarę normalnie. Tutaj poszedł przekaz,że ich zmagania są nieważne,że są gorszymi sportowcami,jeśli w ogóle nimi są. TVP powinna likwidować bariery w mentalności ludzi, nie pokazywać osób niepełnosprawnych jedynie jako ofiary losu,które wymagają pomocy. Niepełnosprawni sportowcy mogą być wzorem dla innych osób niepełnosprawnych,także dla mnie ,że niepełnosprawność to nie wyrok i można osiągnąć bardzo wiele,a nie siedzieć w domu,odizolowanym od innych. Ich determinacja,upór w dążeniu  do celu i osiągnięcia pomimo tak wielu przeciwności losu może być wzorem dla wszystkich pełnosprawnych. Pamiętajmy,że takie osoby często muszą się nauczyć żyć na nowo zaczynając się uczyć czynności dnia codziennego. Sport jest formą rehabilitacji, choć w przypadku tych osób-paraolimpijczyków ciężko mówić już o samej rehabilitacji,bo oni po prostu uprawiają sport wyczynowo-jeżdzą na zgrupowania,trenują regularnie w klubach i startują w zawodach-część razem z pełnosprawnymi osobami. Wkładają bardzo dużo wysiłku i ich trud należy DOCENIĆ.
Uważam,że tu nie chodzi o samych paraolimpijczyków, ale o wszystkich osoby z niepełnosprawnością. Nie każdy musi być paraolimpijczykiem, człowiek moze realizować się w różny sposób i ważne,żebyśmy nie byli postrzegani jako coś gorszego, człowiek kłopot. Przesadzam?? Myślę,że nie. Na szczęście zmienia się na lepsze,ale miałem problemy,żeby pójść do szkoły ogólnodostępnej. Dzięki uporowi moich rodziców się to udało.Po prostu moi rodzice chcieli bym miał kontakt z rówieśnikami,a nie był zamknięty w domu i miał nauczanie indywidualne.  Byłem tępiony przez własną wychowawczynię,ale choć początki były trudne to zacząłem sobie radzić bardzo dobrze i nie byłem żadnym obciążeniem dla nauczycieliki.Gdyby było inaczej to rodzice by przenieśli mnie na inny tok nauki,chcieli po prostu spróbować. Gdy słyszę,że KPRM woli płacić kary niż zatrudniać osoby niepełnosprawne to co mam myśleć?? Gdy słyszę wypowiedź premiera,że zmagania osób niepełnosprawnych są mniej emocjonujące od olimpiady?? Otóż te tłumy na wszystkich zawodach,ten niesamowity doping świadcczą o czymś innym. Ja oglądałem tylko urywki,ale widziałem starty Mateusza Michalskiego i Macieja Lepiato i emocjonowałem się identycznie.
Uważam,ze to całe zamieszanie w kraju może przynieść dobre owocy w przyszłości. Już są pierwsze. To decyzja Minister Muchy zrównująca nagrodę finansową ,a także rangę odznaczeń i wiek pobierania renty olimpijskiej. Jestem bardzo jej wdzięczny. Uważam,że nie można traktować niepełnosprawnych jako ludzi gorszych tylko ze względu na to,że nie mieli tyle szczęścia co inni i ulegli wypadkowi albo jak ja urodzili się już  z niepełnosprawnością. Uważam,ze to osoby tak samo wartościowe jak pozostałe.
P.S przepraszam za chaotyczność wypowiedzi:) Liczę na komentarze i like:)
Oceń: Nie lubię Anuluj ()
|

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz lub

Komentarze dodawać mogą tylko użytkownicy zalogowani.


Dowiedz się jak umieszczać linki do tagów, pogrubiać tekst, itp.

Ostatnie komentarze

Sortuj:
-f-iolka

"Zalajkowałam" Twój tekst i cieszę się,że kilka tygodni temu "zalajkowałam" i Ciebie w "obserwowanych" bo nie umykają mi Twoje wypowiedzi .

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (1|0)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
TomaszJ

Wisloku, dziekuje za ten blog i przylaczam sie calkiem do opinii Jankusa. Sam jestem w szczegolnosci poruszony zdaniami Wisloka o szkolnych problemach i wstrzasajacych reakcjach wychowawczyni. Szkoly specjalne dla niepelnosprawnych sa ogolnie byc moze potrzebne, jednak tylko na zasadach pelnej dobrowolnosci wyboru a nie a-priori "segregacji" i nacisku z zewnatrz. To jest piekna teoria, a w praktyce wszystko w koncu zalezy wlasnie od postawy i mozliwosci rodzicow. A jak latwo "grono nauczycielskie" i otoczenie jest w stanie wywolac nacisk na rodzicow (niestety czesto jeszcze uwazajac, ze dzialaja w imie dobrej sprawy), to mozna sobie latwo wyobrazic. Bardzo smutne to wszystko i otoczone nadal atmosfera tabuizacji ... Nie chcialbym tu naprawde byc odebranym jako krytykant nauczycieli w ogole; mialem do czynienia ze wspanialymi przedstawicielami tego zawodu, ale niestety tez z przedstawicielami w.wym. "grona"...

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (1|0)

komentarz jest odpowiedzią na: [1 komentarz tej dyskusji]

Bardzo Ci dziękuję za ten post. Wreszcie zabrał głos ktoś, kto sprawę zna od wewnątrz. Ja znam z w miarę bliska, ale zawsze od zewnątrz. Wcale nie uważam, że Twoja wypowiedź jest zbyt chaotyczna. Szczególnie...

blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
Ten Sybil

Z powieścią realistyczną (w młodopolskiej, lekko naturalistycznej odmianie) - się zgadza:))Reszta - prawie!;)

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (0|0)

komentarz jest odpowiedzią na: [1 komentarz tej dyskusji]

I jeszcze jedno: biorąc udział w dzisiejszej dyskusji nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że światopogląd prezentowany przez niektórych jej uczestników nie różni się praktycznie niczym od tego, jaki prezentowali...

blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
Ten Sybil

W każdym razie tą decyzją ministra przejdzie do historii.. I słusznie.. Bardzo jestem poruszony jej decyzją. W gruncie rzeczy męską!!!!!!! Dlatego jestem za parytetami.. To skrót myślowy, ale wiem, że zrozumiecie mnie zmęczonego..

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (1|0)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
Jankus1110

I jeszcze jedno: biorąc udział w dzisiejszej dyskusji nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że światopogląd prezentowany przez niektórych jej uczestników nie różni się praktycznie niczym od tego, jaki prezentowali niektórzy bohaterowie "Chłopów" Żeromskiego (powieści - podkreślam - realistycznej): starszych i niepełnosprawnych po prostu trzeba wystawić za próg - wtedy problem zniknie.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (1|0)

ostatnia odpowiedź: 19 września 2012 [1 komentarz tej dyskusji]

blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
Jankus1110

Bardzo Ci dziękuję za ten post. Wreszcie zabrał głos ktoś, kto sprawę zna od wewnątrz. Ja znam z w miarę bliska, ale zawsze od zewnątrz.
Wcale nie uważam, że Twoja wypowiedź jest zbyt chaotyczna. Szczególnie ważkie wydają mi się te słowa:

tu nie chodzi o samych paraolimpijczyków, ale o wszystkich osoby z niepełnosprawnością. Nie każdy musi być paraolimpijczykiem, człowiek moze realizować się w różny sposób i ważne,żebyśmy nie byli postrzegani jako coś gorszego, człowiek kłopot.

Jeśli ktoś miał do czynienia z osobami niepełnosprawnymi czy chorymi przewlekle, wie dobrze, ile jest wart ich wysiłek, żeby osiągnąć jakikolwiek sukces i po ilekroć więcej muszą na ogół ścierpieć (a nierzadko również zainwestować w twardej gotówce), żeby móc zrealizować swój potencjał - niejednokrotnie wcale nie niższy od tzw. przeciętnej dla populacji zdrowej, vide Steven Hawking.
A co do uwag o "małej estetyczności" czy "niewielkiej widowiskowości" tych zawodów, można tylko z ubolewaniem pokręcić nad nimi głową - tak, jak to się czyni nad niewątpliwie estetycznymi i obfitującymi w rzeczowe argumenty debatami sejmowymi.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (3|0)

ostatnia odpowiedź: 19 września 2012 [1 komentarz tej dyskusji]

blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.