autor: Szymonn | 2017-05-17, 19:07 |

Oceń: Nie lubię Anuluj ()
|
Bracia bliźniacy Kazimierz i Józef Lipień. Czy słyszeliście o nich i o ich wspaniałych zapaśniczych sukcesach? Postaram się nieco przybliżych wspaniałą historię wybitnych polskich zapaśników.

Jako bliźniacy mieli taką samą wagę. Problemem był fakt, że mieli walczyć w jednej kategorii. Aby nie rywalizować w jednej wadze, jeden z braci musiał szukać szczęścia w innej kategorii. Kazimierz pozostał w ich naturalnej kategorii 62 kg, natomiast Józef próbował swoich sił w wadze do 57 kg.

Początkowo lepiej radził sobie Józef, który znalazł się w kadrze na igrzyska olimpijskie w Meksyku w 1968 roku. Jednak przez kolejne lata, to Kazimierz uzyskiwał zdecydowane lepsze wyniki. W 1971 roku zdobył srebrny medal mistrzostw świata. Rok później zdobył brązowy medal na igrzyskach w Monachium. Natomiast Józef nie był w stanie postawić tzw. kropki nad i. Musiał zmagać się z ciągłym problemem, jakim była konieczność zbijania wagi.

Jednak w 1973 roku miało miejsce historyczne wydarzenie. Polska reprezentacja wróciła z MŚ z sześcioma medalami. Dwa z nich były złote i oba wywalczone przez braci!!! Finały z udziałem Kazimierza i Józefa odbywały się na sąsiednich matach. Bracia wywalczyli złote medale niemal równolegle. A pamiętne finały miały miejsce 13 września 1973 roku.

Trzy lata później Kazimierz zdobył w Montrealu złoty medal. Natomiast jego brat, który po raz trzeci startował na igrzyskach, ponownie wrócił bez medalu. Nie był to jednak koniec wspaniałej sportowej historii braci Lipień.

Przed igrzyskami w Moskwie Józef miał nadwagę. Przez trzy miesiące Kazimierz pomagał bratu, biegając razem z nim. Udało się. Józef pojechał na igrzyska i zdobył upragniony medal. A konkretnie był to srebrny krążek. Natomiast drugiem z braci bieganie przeszkodziło, który medalu nie wywalczył. Według ekspertów miało to wpływ na jego dyspozycję fizyczną.

Aby wypisać pełną listę medali potrzeba z dobre pół godziny. Dlatego wymienię tylko te najważniejsze. W sumie bracia zdobyli 21. złotych medali mistrzostw Polski. Trzy medale olimpijskie. Dwa złote i sześć srebrnych medali mistrzostw świata, a także medale mistrzostw Europy.

Wspaniała sportowa historia. Polecam serdecznie wszystkim dogłębne zapoznanie się z historią braci Lipień. Wiele informacji można znaleźć np. na stronie Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Pozdrawiam

|

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz lub

Komentarze dodawać mogą tylko użytkownicy zalogowani. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się. Zajmie to pół minuty.

Dowiedz się jak umieszczać linki do tagów, pogrubiać tekst, itp.