Narciarstwo alpejskie- podsumowanie roku w rywalizacji kobiet.

Oceń: Nie lubię Anuluj ()
|
Powoli zbilżamy się do końca roku 2014. Czas na podsumowanie roku w narciarstwie alpejskim, a głównym akcentem były oczywiście Igrzyska olimpijskie w Soczi.

Olimpiada

10 lutego o godzinie 8 naszego czasu rozpoczęła się pierwsza konkurencja rywalizacji na IO. Na trasę zjazdu do superkombinacji jako pierwsza wystartowała Francesca Marsaglia z włoch. Złoty medal w tej konkurencji zdobyła Maria Hoefl- Riesch. Po zjeździe zajmowała piąte miejsce, ale dzięki znakomitej jeździe w slalomie (trzeci czas przejazdu) zwyciężyła z przewagą 0,40 s. nad Nicole Hosp z Austrii i trzecią Julią Mancuso, która prowadziła po pierwszej konkurencji i miała ponad sekundę przewagi nad reprezentantką niemiec.
Dwa dni później podczas zjazdu doszło do historycznego wydarzenia. Po raz pierwszy w historii igrzysk, dwie zawodniczki zdobyły złoty medal. Po wspaniałych zawodach Tina Maze oraz Dominique Gisin uzyskały dokładnie takie same czasy. Trzecia na mecie Lara Gut przegrała złoty medal o zaledwie 0.10 s.
Trzecią konkurencją podczas IO był suprergigant. We wspaniałym stylu zwyciężyła Anna Fenninger. Austriaczka wyprzedziła drugą Marię Hoefl- Riesch o ponad pół sekundy.
Następnie przyszedł czas na slalom gigant, w który swój drugi złoty medal podczas tych igrzysk, zdobyła Tina Maze. Słowenka prowadziła po pierwszym przejeździe z przewaga 0.52s. nad drugą zawodniczką, którą była Jessica Lindell- Vikarby. Szwedka popsuła drugi przejazd i ostatecznie zakończyła zawody na 7 miejscu. Ostatecznie na drugim miejscu podium stanęła Anna Fenninger, która po znakomitej pogoni w drugim przejeździe straciła do Maze tylko 0.07s. Trzecia była Viktoria Rebensburg, która broniła złotego medalu z IO w Vancouver.
Ostatnią konkurencją był slalom. W tej konkurencji triumfowała Mikaela Shiffrin. Amerykanka w znakomitym stylu zwyciężyła z przewagą ponad pół sekundy nad drugą Marlies Schild, która w drugim przejeździe uzyskała najlepszy czas. Brązowy medal zdobyła Kathrin Zettel. Absolutną gwiazdą tych igrzysk została okrzyknięta Tina Maze, która zdobyła dwa złote medale. Po jednym złotym i srebrnym zdobyły Anna Fenninger oraz Maria Hoefl- Riesch.

Rok problemów z pogodą.
Łacznie aż 13- krotnie trzeba było przekładać terminy zawodów, odwoływać z powodów złych warunków pogodowych lub przenosić do innych miast. Najwięcej zamieszania było z zawodami w Mariborze. Na 1 lutego został zaplanowany gigant, a drugiego slalom. Jednak ostatecznie  odwołano te zawody i przeniesiono do Kranjskiego Gory. Tam nie udało się jednak rozegrać zawodów giganta, natomiast slalom się odbył się normalnie.  Ostatecznie zaległy gigant rozegrano dopiero w marcu w szwedzkim Are.  Oby ten rok był nieco bardziej łaskawy pod względem pogody.

Kontuzje i powroty.
Podczas treningu na IO kontuzji doznała Tina Weirather. Zawodniczka z Lichtensteinu po raz drugi przez kontuzje nie wystartowała na igrzyskach. Wróciła na początku sezonu 2014/2015. 5 grudnia zajęła trzecie miejsce w zjeździe w Lake Louis.
Kontuzja wyeliminowała Marię Hoefl- Riesch z walki o kryształową kulę w klasyfikacji generalnej. Wielki powrót zaliczyła Lindsey Vonn. Amreykańska mistrzyni po bardzo długim leczeniu zerwania wiązdała krzyżowego i bocznego lewej nogi, wróciła na alpejskie trasy i już w drugim starcie zwyciężyła w zjeździe w Lake Louis. Następnego dnia była druga w supergigancie, a dwa tygodnie później ponownie wygrała zjadz tym razem w Val d'Isere. W chwili obecnej brakuje jej tylko jednego zwycięstwa do wyrównania rekordu Annemarie Moser -Proll.

Koniec kariery
Kilka zawodniczek postanowiło zakończyć starty w zawodach PŚ. Stop powiedziały m.in. Maria Hoefl -Riesch, Marlies Schild oraz Mona Loseth.

Najwięcje zwycięstw- Mikaela Shiffrin wygrywała 6- krotnie zawody PŚ. A konkretnie pięć slalomów i jeden gigant.

Najwięcje miejsc na podium w PŚ- Anna Fenninger -10. A dokładnie. cztery zwycięstwa i sześć drugich miejsc.

Największa liczba zwycięstw w poszczególnych konkurencjach. (Tylko Puchar świata)
Slalom- Mikaela Shiffrin- 5
Gigant- Anna Fenninger- 4
Zjazd- Lindsey Vonn oraz Tina Maze- 2
Supergigant - Lara Gut- 3
Superkombinacja - Marie- Michele Gagnon- 1. (tylko tyle było zawodów)

Jeszcze trochę liczb z zawodów PŚ
Zawodniczki z 7 krajów zwyciężały w ciągu tego roku. A były to- Austria (10 zwycięstw), Stany Zjednoczone ( 8 wygranych), Szwajcaria (4- wszystkie Lara Gut), Słowenia (4- wszystkie Tina Maze), Szwecja (3 zwycięstwa), oraz Niemcy i Kanda po jednym.
Najwięcej miejsc na podium zajęły reprezentantki Austrii. Łącznie 31. Na drugim miejscu szewdki z 14 pozycjami na podium, a trzecie USA 12 miejsc na podium.
Łącznie w roku 2014 odbyło się  30 zawodów PŚ ,w 10 krajach.
-9 slalomów
-7 gigantów
-5 supergigantów
-8 zjazdów
1- superkombinacja

Na podium stawały zawodniczki z jedenastu krajów. Tylko w dziewięciu konkurencjach ,na podium nie było przynajmniej jednej zawodniczki z Austrii. A w trzech z USA lub Austrii.
Trzykrotnie na podium mieliśmy miejsca zajmowane Ex aequo.
Tylko raz miała miejsce sytuacja, w której to wszystkie miejsca na podium zajęły alpejki z jednego kraju. 6 grudnia w Lake Loius trzy zawodniczki z USA zajęły wszystkie miejsca na podium.

Od pierwszy zawodów w rok 2014 do ostatnich minęło dokładnie 358 dni. Pierwszą i ostatnią konkurencją był slalom.

Zapraszam do wspólnego podsumowania.

Dziękuje i pozdrawiam
Szymon

|

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz lub

Komentarze dodawać mogą tylko użytkownicy zalogowani. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się. Zajmie to pół minuty.

Dowiedz się jak umieszczać linki do tagów, pogrubiać tekst, itp.