Narciarstwo alpejskie- podsumowanie roku w rywalizacji kobiet.

Oceń: Nie lubię Anuluj ()
|
Powoli zbilżamy się do końca roku 2014. Czas na podsumowanie roku w narciarstwie alpejskim, a głównym akcentem były oczywiście Igrzyska olimpijskie w Soczi.

Olimpiada

10 lutego o godzinie 8 naszego czasu rozpoczęła się pierwsza konkurencja rywalizacji na IO. Na trasę zjazdu do superkombinacji jako pierwsza wystartowała Francesca Marsaglia z włoch. Złoty medal w tej konkurencji zdobyła Maria Hoefl- Riesch. Po zjeździe zajmowała piąte miejsce, ale dzięki znakomitej jeździe w slalomie (trzeci czas przejazdu) zwyciężyła z przewagą 0,40 s. nad Nicole Hosp z Austrii i trzecią Julią Mancuso, która prowadziła po pierwszej konkurencji i miała ponad sekundę przewagi nad reprezentantką niemiec.
Dwa dni później podczas zjazdu doszło do historycznego wydarzenia. Po raz pierwszy w historii igrzysk, dwie zawodniczki zdobyły złoty medal. Po wspaniałych zawodach Tina Maze oraz Dominique Gisin uzyskały dokładnie takie same czasy. Trzecia na mecie Lara Gut przegrała złoty medal o zaledwie 0.10 s.
Trzecią konkurencją podczas IO był suprergigant. We wspaniałym stylu zwyciężyła Anna Fenninger. Austriaczka wyprzedziła drugą Marię Hoefl- Riesch o ponad pół sekundy.
Następnie przyszedł czas na slalom gigant, w który swój drugi złoty medal podczas tych igrzysk, zdobyła Tina Maze. Słowenka prowadziła po pierwszym przejeździe z przewaga 0.52s. nad drugą zawodniczką, którą była Jessica Lindell- Vikarby. Szwedka popsuła drugi przejazd i ostatecznie zakończyła zawody na 7 miejscu. Ostatecznie na drugim miejscu podium stanęła Anna Fenninger, która po znakomitej pogoni w drugim przejeździe straciła do Maze tylko 0.07s. Trzecia była Viktoria Rebensburg, która broniła złotego medalu z IO w Vancouver.
Ostatnią konkurencją był slalom. W tej konkurencji triumfowała Mikaela Shiffrin. Amerykanka w znakomitym stylu zwyciężyła z przewagą ponad pół sekundy nad drugą Marlies Schild, która w drugim przejeździe uzyskała najlepszy czas. Brązowy medal zdobyła Kathrin Zettel. Absolutną gwiazdą tych igrzysk została okrzyknięta Tina Maze, która zdobyła dwa złote medale. Po jednym złotym i srebrnym zdobyły Anna Fenninger oraz Maria Hoefl- Riesch.

Rok problemów z pogodą.
Łacznie aż 13- krotnie trzeba było przekładać terminy zawodów, odwoływać z powodów złych warunków pogodowych lub przenosić do innych miast. Najwięcej zamieszania było z zawodami w Mariborze. Na 1 lutego został zaplanowany gigant, a drugiego slalom. Jednak ostatecznie  odwołano te zawody i przeniesiono do Kranjskiego Gory. Tam nie udało się jednak rozegrać zawodów giganta, natomiast slalom się odbył się normalnie.  Ostatecznie zaległy gigant rozegrano dopiero w marcu w szwedzkim Are.  Oby ten rok był nieco bardziej łaskawy pod względem pogody.

Kontuzje i powroty.
Podczas treningu na IO kontuzji doznała Tina Weirather. Zawodniczka z Lichtensteinu po raz drugi przez kontuzje nie wystartowała na igrzyskach. Wróciła na początku sezonu 2014/2015. 5 grudnia zajęła trzecie miejsce w zjeździe w Lake Louis.
Kontuzja wyeliminowała Marię Hoefl- Riesch z walki o kryształową kulę w klasyfikacji generalnej. Wielki powrót zaliczyła Lindsey Vonn. Amreykańska mistrzyni po bardzo długim leczeniu zerwania wiązdała krzyżowego i bocznego lewej nogi, wróciła na alpejskie trasy i już w drugim starcie zwyciężyła w zjeździe w Lake Louis. Następnego dnia była druga w supergigancie, a dwa tygodnie później ponownie wygrała zjadz tym razem w Val d'Isere. W chwili obecnej brakuje jej tylko jednego zwycięstwa do wyrównania rekordu Annemarie Moser -Proll.

Koniec kariery
Kilka zawodniczek postanowiło zakończyć starty w zawodach PŚ. Stop powiedziały m.in. Maria Hoefl -Riesch, Marlies Schild oraz Mona Loseth.

Najwięcje zwycięstw- Mikaela Shiffrin wygrywała 6- krotnie zawody PŚ. A konkretnie pięć slalomów i jeden gigant.

Najwięcje miejsc na podium w PŚ- Anna Fenninger -10. A dokładnie. cztery zwycięstwa i sześć drugich miejsc.

Największa liczba zwycięstw w poszczególnych konkurencjach. (Tylko Puchar świata)
Slalom- Mikaela Shiffrin- 5
Gigant- Anna Fenninger- 4
Zjazd- Lindsey Vonn oraz Tina Maze- 2
Supergigant - Lara Gut- 3
Superkombinacja - Marie- Michele Gagnon- 1. (tylko tyle było zawodów)

Jeszcze trochę liczb z zawodów PŚ
Zawodniczki z 7 krajów zwyciężały w ciągu tego roku. A były to- Austria (10 zwycięstw), Stany Zjednoczone ( 8 wygranych), Szwajcaria (4- wszystkie Lara Gut), Słowenia (4- wszystkie Tina Maze), Szwecja (3 zwycięstwa), oraz Niemcy i Kanda po jednym.
Najwięcej miejsc na podium zajęły reprezentantki Austrii. Łącznie 31. Na drugim miejscu szewdki z 14 pozycjami na podium, a trzecie USA 12 miejsc na podium.
Łącznie w roku 2014 odbyło się  30 zawodów PŚ ,w 10 krajach.
-9 slalomów
-7 gigantów
-5 supergigantów
-8 zjazdów
1- superkombinacja

Na podium stawały zawodniczki z jedenastu krajów. Tylko w dziewięciu konkurencjach ,na podium nie było przynajmniej jednej zawodniczki z Austrii. A w trzech z USA lub Austrii.
Trzykrotnie na podium mieliśmy miejsca zajmowane Ex aequo.
Tylko raz miała miejsce sytuacja, w której to wszystkie miejsca na podium zajęły alpejki z jednego kraju. 6 grudnia w Lake Loius trzy zawodniczki z USA zajęły wszystkie miejsca na podium.

Od pierwszy zawodów w rok 2014 do ostatnich minęło dokładnie 358 dni. Pierwszą i ostatnią konkurencją był slalom.