„NIE BĘDZIE NIEMIEC PLUŁ NAM W TWARZ…..”

autor: Katon el Gordo | 2018-04-27, 15:28 |

Oceń: Nie lubię Anuluj ()
|
Wymienionego w tytule Niemca należy traktować umownie, a cytat z napisanej w 1908 roku przez Marię Konopnicką ROTY niech stanowi jedynie tytuł do tematu opisanego poniżej. Z góry więc przepraszam tych wszystkich, którzy poczują się urażeni odniesieniami do tego patriotycznego tekstu. To o czym chcę napisać przydarzało się nam za sprawą Niemców, Austriaków, Skandynawów, Francuzów, Hiszpanów i jeszcze paru innych nacji.
Maria Konopnicka - autorka "Roty"

Kiedy Józef Wybicki w dniach 16-19 lipca 1797 roku pisał tekst do Mazurka Dąbrowskiego, pisał go do gotowej już melodii. Nie była to melodia napisana do słów Wybickiego a wręcz odwrotnie. Melodia ta od lat funkcjonowała jako melodia ludowa nieznanego autora i to właśnie do niej dopasował słowa Wybicki. Znane było jej tempo, rytm, linia melodyczna, funkcjonował zapis nutowy.
Józef Wybicki - autor tekstu Hymnu Legionów Polskich we Włoszech

Melodia będąca Hymnem Legionów Polskich we Włoszech towarzyszy nam od 221 lat. Kiedy 26 lutego 1927 roku stała się Hymnem Państwowym Rzeczypospolitej Polskiej, znalazła się pod specjalną ochroną. Hymn Państwowy wykonywany lub odtwarzany musi być w sposób zapewniający mu należną cześć i szacunek i przy specjalnych okazjach. W szczególności zabrania się wykonywania hymnu ze zmienioną melodią lub tekstem. Hymn Państwowy można wykonywać w opracowaniach wokalnych, instrumentalnych oraz wokalno-instrumentalnych, zgodnych z ustawową wersją melodyczną i jej harmonizacją. Zapis nutowy oraz dźwiękowy według harmonizacji Kazimierza Sikorskiego dostępny jest na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Znaleźć tam można najistotniejsze informacje takie jak: Tonacja: F-dur; Metrum: 3/4. [b]Naruszenie przepisów o hymnie Rzeczypospolitej Polskiej stanowi wykroczenie zagrożone karą aresztu lub grzywny.
[/b]
Generał Jan Henryk Dąbrowski

W sercu każdego sportowca hymn zajmuje miejsce szczególne. Dla sportowca stojącego na podium, wysłuchanie Mazurka Dąbrowskiego dedykowanego zwycięzcy, jest chwilą podniosłą i niezapomnianą. W tym jednym, niepowtarzalnym momencie nie tylko on ale również jego rywale i kibice z szacunkiem i w skupieniu oddają hołd naszej biało-czerwonej fladze. Nie ma jednak roku aby w tej podniosłej chwili któryś z polskich sportowców nie przeżywał rozgoryczenia, konsternacji, zawodu, zaskoczenia czy rozczarowania. Dzieje się tak z winy organizatorów, którzy z głośników odtwarzają utwór w swoim charakterze bardziej przypominający nokturn, kujawiaka lub marsz żałobny niż skocznego Mazurka Dąbrowskiego. Chciałbym wierzyć, że te niefortunne sytuacje wynikają z nieszczęśliwych zbiegów okoliczności towarzyszących takim zdarzeniom. Jednak bardziej jestem skłonny dać wiarę tezie, że te pomyłki wynikają z „małości” organizatorów, którzy chcą upokorzyć zawodnika i jego kibiców za to, że ośmielił się pokonać faworyzowanego gospodarza.
Kamil Stoch - jeden ze naszych sportowców, któremu odegrano "dziwnego" Mazurka

Dlaczego pozwalamy na to „wykoślawianie” Mazurka Dąbrowskiego” ? Dlaczego godzimy się na to ostentacyjne obrażanie nas i naszych sportowców oraz ich i naszych uczyć patriotycznych. Jak długo będziemy to tolerować ? Jakoś tak się dziwnie składa, że nigdy nie słyszałem przeinaczonej wersji francuskiej "Marsylianki", angielskiego "God Save the Queen" czy niemieckiego "Das Lied der Deutschen".
Zapis nutowy "Mazurka Dąbrowskiego"

Przecież po wpisaniu w wyszukiwarce internetowej hasła: hymn (dowolnego kraju) można odsłuchać i sciągnąć wersję audio. Skoro uznaliśmy za rzecz oczywistą składanie protestów przeciw określeniu „polskie obozy koncentracyjne” to może i w przypadku hymnu nie powinniśmy przymykać oka. Wszak zgodnie z cytowanym wcześniej przepisem: „Naruszenie przepisów o hymnie Rzeczypospolitej Polskiej stanowi wykroczenie zagrożone karą aresztu lub grzywny”. Kierownicy towarzyszący z ramienia związków ekipom sportowym powinni:
- składać protesty do stosownych międzynarodowych instytucji sportowych
- domagać się powtórnych dekoracji z odegraniem prawidłowej wersji hymnu
- domagać się oficjalnych przeprosin i odszkodowań (grzywien)
- być może w szczególnych przypadkach sportowiec nie powinien opuszczać podium dopóki nie usłyszy poprawnej wersji swojego hymnu
polska flaga na maszcie

Z pewnością każdy kierownik ekipy sportowej wyjeżdżając na imprezę o tak wysokiej randze, że dla jej zwycięzcy przewiduje się odegranie hymnu, powinien mieć ze sobą zaakceptowaną wersję audio hymnu państwowego. Widząc polskiego sportowca na podium chciałbym cieszyć się razem z nim i z dumą patrzeć na biało-czerwoną flagę wciąganą na masz przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego. Nie chciałbym więcej widzieć zafrasowanych polskich zwycięzców, którzy robią dobrą minę do złej i fałszywej gry organizatorów.

foto (internet)

Oceń: Nie lubię Anuluj ()
|

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz lub

Komentarze dodawać mogą tylko użytkownicy zalogowani. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się. Zajmie to pół minuty.


Dowiedz się jak umieszczać linki do tagów, pogrubiać tekst, itp.

Ostatnie komentarze

Sortuj:
Katon el Gordo

Wersja Edyty Górniak w Korei to był dramat. Między innymi ją miałem na myśli pisząc bloga ale nie chciałem żadnego z wykonawców wymieniać z nazwiska. W jej przypadku aż chciałoby się zapytac: Jak może Polak Polakowi zrobić coś takiego ? Jak słyszę te "spowolnione" wykonania to moja dusza zawsze wtedy strasznie cierpi i żal mi tego sportowca, któremu to grają.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (0|0)

komentarz jest odpowiedzią na: [2 komentarze tej dyskusji]

Choćby ta Edyty Górniak z Korei... Ta wersja była świetna tabletką ..... antykoncepcyjną ;)) Hejka pabluś :))

blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
margota

Choćby ta Edyty Górniak z Korei...


Ta wersja była świetna tabletką ..... antykoncepcyjną ;))
Hejka pabluś :))

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (0|0)

komentarz jest odpowiedzią na: [2 komentarze tej dyskusji]

Pytanie, czy prawo zostało naruszone? Czy tylko zmienione zostało tempo utworu, wszakże istnieją różne interpretacje... Choćby ta Edyty Górniak z Korei... Temat był już poruszany na forum. Osobiście nie...

blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
pablo80 - RSKZ

Pytanie, czy prawo zostało naruszone? Czy tylko zmienione zostało tempo utworu, wszakże istnieją różne interpretacje... Choćby ta Edyty Górniak z Korei...
Temat był już poruszany na forum. Osobiście nie znam się na zapisywaniu nut, więc wyrocznią w temacie jak zwykle Vivendi :)

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (0|0)

ostatnia odpowiedź: 30 kwietnia 2018 [2 komentarze tej dyskusji]

blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.