28 MISTRZOSTWA POLSKI MASTERS

autor: Katon el Gordo | 2018-07-03, 07:53 |

Oceń: Nie lubię Anuluj ()
|
W dniach 30.06-01.07.2018 r. stadionie im. Grzegorza Duneckiego w Toruniu gościł lekkoatletów-weteranów, którzy rywalizowali w 28 Mistrzostwach Polski Masters. Przy okazji tej imprezy odbyły się także: 7 Mistrzostwa Polski Lekarzy w Lekkiej Atletyce oraz 1 Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce.
 
Dla mniej zorientowanych krótkie wyjaśnienie kim są MASTERSI ? Mianem tym określa się kobiety i mężczyzn, którzy ukończyli 35 rok życia. Podczas zawodów rywalizują oni podzieleni na kategorie wiekowe. Każda z tych kategorii skupia zawodników w przedziałach wiekowych zmieniających się co 5 lat. I tak dla przykładu najmłodszą grupą dla kobiet i mężczyzn jest kategoria 35 lat. Kolejną 40 lat, itd. co 5 lat. Nasi lekkoatleci mają swój związek sportowy pod nazwą Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters. Zawodnicy oprócz startów w kalendarzowych zawodach krajowych i zagranicznych, mogą brać udział w mistrzostwach Polski, Europy i Świata. Wszystkie wyżej wymienione imprezy rozgrywane są zarówno w hali jak i na otwartym stadionie. Nierzadko po osiągnięciu 35 roku życia kobiety i mężczyźni nadal wyczynowo uprawiają lekką atletykę, prezentując wysoki poziom. W niektórych tzw. „długowiecznych” konkurencjach upływ czasu w mniejszym stopniu wpływa na spadek wyników i „mastersi” nadal stanowią europejską czy nawet światową czołówkę, sięgając po medale i tytuły na najważniejszych imprezach z Mistrzostwami Świata i Igrzyskami Olimpijskimi włącznie. O coraz poważniejszym charakterze ich współzawodnictwa świadczyć może chociażby kilka nazwisk znanych w przeszłości polskich lekkoatletów, którzy są posiadaczami Rekordów Polski w tej kategorii wiekowej. Kibice z pewnością pamiętają do dziś: Jacka Wszołę, Roberta Korzeniowskiego, Ryszarda Szparaka, Roberta Maćkowiaka, Urszulę Kielan, Lidię Chojecką, Ludwikę Chewińską czy Urszulę Włodarczyk, którzy zdobywali dla Polski medale na najpoważniejszych imprezach.
 
 
We wspomnianych na wstępie Mistrzostwach Polski Masters udział wzięło 465 weteranów (91 kobiet i 375 mężczyzn). Pomimo zawziętej walki na bieżni, skoczniach i rzutniach, na trybunach próżno było szukać tłumów kibiców. Kilkuset osobową widownię stanowiły rodziny sportowców-weteranów oraz zawodnicy oczekujący na swoje kolejne starty. Na zakończenie dodać trzeba, że wszelkie koszty finansowe związane z przejazdami, zakwaterowaniem, wyżywieniem, sprzętem i udziałem w zawodach, uczestnicy ponoszą osobiście. Tym większe uznanie za wytrwałość i zaangażowanie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
 
 
 
 
 
 
 
 
Zdjęcia (autor)
Oceń: Nie lubię Anuluj ()
|

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz lub

Komentarze dodawać mogą tylko użytkownicy zalogowani. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się. Zajmie to pół minuty.


Dowiedz się jak umieszczać linki do tagów, pogrubiać tekst, itp.