95 MISTRZOSTWA POLSKI W LEKKIEJ ATLETYCE

autor: Katon el Gordo | 2019-08-26, 12:12 |

Oceń: Nie lubię Anuluj ()
|
Piękny lekkoatletyczny stadion w Radomiu był areną rozgrywanych w dniach 23-25.08.2019 r. 95 Mistrzostw Polski. Okazuje się, że można zbudować obiekt z którego korzystać będą lekkoatleci i piłkarze.
Stadion im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
Aż szkoda, że w Warszawie zabrakło pomysłu na coś takiego. A właściwie to pomysł był. I tysiące podpisów za tym żeby nie likwidować bieżni na byłym "stadionie 10-lecia" też były. Ale z sobie tylko znanych powodów ówcześni DECYDENCI uznali, że nowy STADION NARODOWY (przez wielu złośliwie nazywany BASEN NARODOWY lub BOISKO NARODOWE) będzie wyposażony jedynie w płytę piłkarską. Widocznie bardziej opłacało się przez kilka lat za parę milionów złotych montować na kilka dni bieżnię lekkoatletyczną, żeby w okrojonym programie konkurencji rozgrywać Memoriał Kamili Skolimowskiej. Przez kilka lat, bo w końcu te szczątkowe zawody przeniesiono do Chorzowa i pewnie już nigdy do Warszawy nie wróci. W ten sposób nie posiadająca lekkoatletycznej areny z prawdziwego zdarzenia stolica pozbawiła się kolejnej imprezy. Jedynym tegorocznym wydarzeniem o randze wyższej niż Mityng Warszawski była kolejna edycja rozgrywanego na warszawskiej AWF Memoriału Zygmunta Szelesta. Właściwie powinienem napisać FESTYNIE SZELESTA, bo głośna, dyskotekowa muzyka zafundowana przez organizatorów, która milkła tylko na kilka sekund w chwilach strzału startera, skutecznie przeszkadzała w odbiorze widowiska, dekoncentrując widzów i nie pozwalając skupić się na sportowej rywalizacji…..
Stadion Narodowy w Warszawie (bez bieżni lekkoatletycznej)
Wracając jednak do 95 Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce zorganizowanych w roku 100-lecia PZLA warto przypomnieć, że były one okazją do potwierdzenia wysokich dyspozycji dla tych, którzy minima uprawniające do startu w tegorocznych Mistrzostwach Świata już mieli. Start w MP był też jedną z ostatnich okazji dla kilkorga zawodników, którzy o te minima jeszcze się ubiegają.
Radom ul. Gabriela Narutowicza 9
Oceniając poziom zawodów chciałbym zwrócić uwagę na ilości zawodników startujące w poszczególnych konkurencjach:
100 m - 24 kobiety / 24 mężczyzn; 200 m – 18 / 14; 400 m – 18 / 15; 800 m – 15 / 13; 1500 m – 16 / 15; 100 pł – 14; 110 pł – 9; 400 pł – 14 / 20; 3000 przeszk. – 6 / 16; 4 x 100 m – 10 / 5; 4 x 400 m – 7 / 4; chód – 6 / 8; w dal – 12 / 9; wzwyż – 5 / 5; 3-skok – 9 / 13; tyczka – 7 / 10; kula – 7 / 11; dysk – 9 / 9; oszczep – 9 / 14; młot – 6 /13.
Identyfikator Mistrzostw Polski
Ciesząc się z sukcesów osiąganych w ostatnich latach przez przedstawicieli „królowej sportu” zarówno indywidualnie jak i drużynowo, zdziwienie może (i powinna) budzić SKROMNA obsada niektórych konkurencji. Zaledwie po 5 skoczkiń i skoczków wzwyż zgłosiło się do udziału w konkurencji, w której mamy tak bogate tradycje. Niewiele lepiej w kobiecym chodzie, rzucie młotem i biegu przeszkodowym, gdzie wystartowało po 6 pań. Zapaść męskiego sprintu widoczna gołym okiem. Świadczą o tym nie tylko słabe wyniki na 100, 200 i 400 m ale także ilość biegających sztafet (tylko 5 na 4x100 m i zaledwie 4 na 4x400 m). REKORDÓW POLSKI brak. OWSZEM było kilka POPISOWYCH konkurencji, w których zwycięzcy lub medaliści uzyskali wyniki były na mistrzowskim poziomie i których nie musielibyśmy się wstydzić w rywalizacji międzynarodowej. Było też kilka PRZYZWOITYCH, w których zwyciężyli faworyci jednak z wynikami dużo poniżej swoich tegorocznych osiągnięć. Nie ukrywajmy jednak, że jest cała grupa konkurencji na poziom których lepiej byłoby SPUŚCIĆ ZASŁONĘ MILCZENIA, bo tegoroczni triumfatorzy mieliby duży problem, żeby wdrapać się na podium Mistrzostw Polski nawet 40 czy 45 lat temu.
Oceń: Nie lubię Anuluj ()
|

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz lub

Komentarze dodawać mogą tylko użytkownicy zalogowani. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się. Zajmie to pół minuty.


Dowiedz się jak umieszczać linki do tagów, pogrubiać tekst, itp.