Roland Garros: Hantuchová zatrzymana przez Kuzniecową

Swietłana Kuzniecowa (WTA 14) pokonała Danielę Hantuchovą (WTA 29) i awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego Rolanda Garrosa na kortach ziemnych w Paryżu.

Hantuchová po rozbiciu liderki rankingu Woźniackiej otrzymała od Kuzniecowej zimny prysznic. Rosjanka odniosła nad Słowaczką ósme zwycięstwo w 12 spotkaniu. Roland Garros to jedyny wielkoszlemowy turniej, w którym urodzona w Popradzie Hantuchová nie osiągnęła jeszcze ćwierćfinału, po raz czwarty doszła ona w Paryżu do 1/8 finału (2002, 2006, 2010). Kuzniecowa po raz czwarty dotarła do ćwierćfinału w drugiej lewie Wielkiego Szlema i zagra o czwarty półfinał (2006 - finał, 2008, 2009 - triumf). Kolejną rywalką Rosjanki będzie reprezentantka gospodarzy Bartoli (WTA 11).

CZYTAJ: Bartoli pokonała kontuzjowaną Dulko

I SET Początek należał do Hantuchovej, która w drugim gemie zaliczyła przełamanie (Kuzniecowa nie wykorzystała prowadzenia 40-15). Rosjanka w trzecim gemie odrobiła stratę, a w czwartym odparła dwa break pointy i z 0:2 wyrównała na 2:2. W piątym gemie ze stanu 15-40 obronną ręką wyszła Hantuchová, która dwoma głębokimi forhendami wywarła na rywalce presję, krosem forhendowym uzyskała przewagę i ostrym bekhendem wymuszającym błąd ponownie wyszła na prowadzenie. W siódmym gemie Kuzniecowa przełamała Słowaczkę popisując się ostrym forhendem i korzystając z prostych błędów rywalki, ale w ósmym oddała to co zabrała popełniając przy break poincie podwójny błąd. W tie breaku pogromczyni Woźniackiej z 4-2 przegrała cztery piłki. Mistrzyni z 2009 roku zmarnowała dwa setbole (przestrzelony smecz, forhend poza kortem). Hantuchová uzyskała piłkę setową i wykorzystała ją kapitalną wymianę wieńcząc forhendem (odpowiedź na bardzo ciasne odegranie przez Kuzniecową drop-szota).

II SET W trzecim gemie Hantuchová efektownym forhendem uzyskała break pointa, ale zmarnowała go wyrzucając następny forhend. Czwartego gema Słowaczka rozpoczęła od zrobienia podwójnego błędu, ale szybko wyrzuciła z głowy myśl o niewykorzystanej okazji z gema poprzedniego i utrzymała podanie w ostatniej wymianie przejmując kontrolę nad wydarzeniami na korcie bekhendem w sam narożnik. Od stanu 3:3 trzy kolejne gemy padły łupem mistrzyni z 2009 roku, która w ósmym gemie zaliczyła przełamania decydujący punkt zdobywając forhendem wymuszającym błąd. Rosjanka seta zakończyła utrzymując podanie na sucho: drop-szot i efektowna kończąca piłka po dobrym serwisie doprowadzająca do III partii.

III SET W gemie otwarcia Kuzniecowa przełamała Hantuchovą, ale kolejne dwa gemy padły łupem Słowaczki, która w trzecim gemie odparła break pointa. Od stanu 2:2 kontrolę nad wydarzeniami na korcie przejęła sprytniejsza i bardziej opanowana mistrzyni z 2009 roku. Rosjanka zapisała na swoje konto przełamanie w piątym gemie, a w siódmym jeszcze jedno popisując się dwoma zabójczymi forhendami. W ósmym gemie Kuzniecowa potężnym forhendem wymuszającym błąd uzyskała trzy piłki meczowe. Pierwszą Hantuchová odparła forhendem wzdłuż linii, ale kolejny forhend Słowaczki wylądował w siatce.