WTA Eastbourne: Hantuchová mocna na trawie, Słowaczka wyeliminowała Na Li

Daniela Hantuchová (WTA 25) pokonała mistrzynię Rolanda Garrosa Na Li (WTA 4) 7:6(7), 6:3 i awansowała do ćwierćfinału turnieju AEGON International rozgrywanego na kortach trawiastych w Eastbourne.

29-letnia Na Li na początku czerwca zdobyła pierwszy w historii Azji wielkoszlemowy tytuł. W Eastbourne Chinka odpadła już w II rundzie nie dając rady Hantuchovej, która krótki sezon na trawie rozpoczęła od finału w Birmingham, gdzie przed rokiem triumfowała Na Li. Było to piąte spotkanie obu zawodniczek i po raz trzeci górą jest Słowaczka. Kolejną rywalką finalistki imprezy z 2004 roku będzie Venus Williams (WTA 33), z którą legitymuje się bilansem spotkań 0-10.

Hantuchová obroniła osiem z 12 break pointów, a sama pięć razy przełamała Chinkę i po dwóch godzinach i 19 minutach walki zapewniła sobie piąty ćwierćfinał w sezonie (Pattaya - triumf, Dauha, Strasburg - półfinał, Birmingham - finał).

Rozstawiona z numerem szóstym finalistka Wimbledonu 2007 Bartoli (WTA 9) pokonała hiszpańską specjalistkę od gry serwis-wolej Maríę José Martínez (WTA 72) 6:3, 6:3 wykorzystując pięć z 13 break pointów i zdobywając 26 z 36 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Przed rokiem obie tenisistki mierzyły się w Eastbourne w ćwierćfinale, zwyciężyła również Francuzka, ale po zaciętej batalii rozstrzygniętej w tie breaku III seta. Łączny bilans ich meczów to teraz 3-1 dla Bartoli. Mieszkająca w Genewie 26-latka osiągnęła trzeci z rzędu ćwierćfinał (Strasburg - finał, Roland Garros - półfinał) i o swój piąty półfinał w Devonshire Park (2007-2010) zagra z Wiktorią Azarenką (WTA 5), której w sześciu dotychczasowych meczach urwała tylko jednego seta. Francuzka obroniła piłkę meczową w meczu I rundy z Lucie Šafářovą, z którą przegrywała 3:5 w III secie, by zwyciężyć w tie breaku.

Finalistka Rolanda Garrosa 2010 Stosur (WTA 10) pokonała 19-letnią kwalifikantkę Bojanę Jovanovski (WTA 53), 6:3, 6:2. Australijka zaserwowała 11 asów, przy swoim pierwszym podaniu zgarnęła 21 z 27 punktów oraz wykorzystała cztery z dziewięciu break pointów i o swój trzeci półfinał w Eastbourne (2008, 2010) zagra z Wierą Zwonariową (WTA 3), z którą wygrała sześć ostatnich meczów.