MP Gliwice: Początek bez niespodzianek

W poniedziałek w Gliwicach rozpoczęto 82. Mistrzostwa Polski w tenisie. Pierwsze dwa dni to zmagania zawodników i zawodniczek z deszczem, który wielokrotnie przerywał gliwicki turniej. Mimo tych kłopotów, wszystkim faworytom udało się awansować do dalszych gier.

Wiktor Miler

W pierwszej rundzie singla mężczyzn najwięcej kłopotów miał rozstawiony z czwórką Mateusz Kowalczyk, który zmierzył się Rafałem Teurerem. Początek meczu należał zdecydowanie do Kowalczyka, w pierwszym secie oddał on rywalowi zaledwie jednego gema. Drugi set to już wyrównana walka, którą zakończyć musiał tie-break. W decydującej rozgrywce lepszy okazał się faworyzowany Kowalczyk i zakończył spotkanie w dwóch setach.

Dopiero od drugiej rundy zmagania rozpoczęli najwyżej rozstawieni Błażej Koniusz (nr. 1) i Marcin Gawron (nr. 2). Koniusz w pierwszym meczu spotkał się ze swoim klubowym kolegą Mateuszem Mojem. Pierwszy set należał zdecydowanie do Koniusza, który pozwolił młodszemu koledze wygrać tylko jednego gema. Druga partia miała bardzo wyrównany przebieg, obaj zawodnicy wygrywali swoje podania i o wygraniu drugiego seta zadecydować musiał tie-break. W nim lepszy niespodziewanie okazał się młodszy Moj i o wyniku całego spotkania musiał rozstrzygnąć trzeci set. Zdenerwowany Koniusz nie dał Mojowi żadnych szans na nawiązanie wyrównanej walki i wygrał tę partię do zera.

- Po wygraniu pierwszego seta za bardzo się rozluźniłem i nie mogłem złapać właściwego rytmu. Na szczęście w trzecim secie wszystko wróciło do normy - mówił po meczu Koniusz.

Kłopoty miał również obrońca tytułu sprzed roku - Gawron, który po bardzo wyrównanej, zakończonej tie-breakiem, walce przegrał pierwszego seta z mieszkającym w USA Dawidem Kuczerem. Jak się później okazało, były to dla Gawrona ostatnie przegrane gemy w tym dniu, bowiem Kuczer nie był już w stanie nawiązać wyrównanej walki i przegrał osiem kolejnych gemów, a w przy stanie 2:0 w trzecim secie zrezygnował z dalszej gry.

- Naciągnąłem sobie chyba mięśnie brzucha i nie mogłem kontynuować pojedynku. W każdym razie odczuwałem silny ból - powiedział po spotkaniu Kuczer.

W środę rozegrano również kilka spotkań pierwszej rundy singla kobiet. Najwięcej kłopotów z awansem do dalszych gier miała najwyżej sklasyfikowana Anna Korzeniak. Jej przeciwniczką była Marta Leśniak i to ona, ku zdziwieniu widzów, wygrała pierwszego seta 7:5. Kosztowało ją to jednak bardzo dużo sił, w następnych partiach zdołała wygrać już tylko jednego gema i musiała pożegnać się z turniejem.

Hubert Gąsiorek (AZS Poznań, 15) - Dawid Piątkowski (NST) 3:6, 7:6(3), 6:3

Piotr Zieliński (Radość 90 Warszawa, 9) – Krzysztof Basa (SKT Szczecin) 6:0, 6:0

Szymon Tatrczyk (Arka Gdynia) - Andrzej Misiek (AZS Poznań) 6:2, 6:1

Łukasz Wodnicki (SKT Szczecin) - Tomasz Oczadły (Piast Gliwice) 6:0, 6:0

Andrzej Mach (KKT Wrocław, 5) - Wojciech Winiarski (Piast Glwice) 6:2, 6:0

Tomasz Krzyszkowski (Arka Gdynia, 8) - Dominik Kaniewski (Centrum Bydgoszcz) 6:3, 7:5

Mikołąj Kwiatkiewicz (AZS Poznań) - Artur Szybowski (Grzegórzecki Kraków) 6:1, 6:4

Jacek Prochot (Czarni Góral Żywiec)-Marcel Stach (Victoria Częstochowa) 7:6(4), 6:3

Kacper Procki (UKT Radość 90 Warszawa, 10) - Piotr Słotwiński (Mostostal Zabrze) 6:1, 6:2

Marek Oratowski (Górnik Łęczna, 16) - Damian Bartosiak (Górnik Bytom) 7:5, 6:1

Andrzej Grusiecki (SKT Sopot)-Radosław Rosiak (AZS Poznań) 6:1, 6:3

Gabriel Hetnar (KKT Wrocław) - Radosław Pisarek (SKT Szczecin) 7:5, 6:3

Mateusz Kowalczyk (Górnik Bytom, 4) – Rafał Teurer (SKT Szczecin) 6:1, 7:6(5)

Marek Mrozek (KKS Bielsko-Biała, 7)-Jeremiasz Nowak (Grzegórzecki Kraków) 6:1 6:0

Wojciech Gawlak (Górnik Łęczna) - Jakub Kowalski (Grzegórzecki Kraków) 5:7, 6:2, 6:3

Filip Rams (ChTT Chorzów) - Arkadiusz Kozaczuk (Radość 90 Warszawa) 6:2, 6:2

Kacper Owsian (AZS Poznań, 11) – Andrzej Kapaś (Mera Warszawa) 6:3, 3:6, 6:1

Dariusz Lipka (SKT Sopot, 14) - Patryk Janik (Mostostal Zabrze) 6:2, 6:2

Krzysztof Kwaśniewicz (KKT Wrocław) - Łukasz Sen (STKS Kędzierzyn Koźle) 6:1, 6:3

Dawid Kuczer (SKT Szczecin) - Paweł Kur (Break Warszawa) 6:3,6:1

środowe wyniki drugiej rundy singla mężczyzn:

Błażej Koniusz (ChTT Chorzów, 1) - Mateusz Moj (ChTT Chorzów) 6:1, 6:7(4), 6:0

Jędrzej Żarski (Mera Warszawa, 6) - Bartosz Terczyński (KKT Wrocław) 7:5, 6:2

Robert Godlewski (AZS Poznań, 3) - Marek Pokrywka (KKT Wrocław) 6:4, 7:5

Michał Włodarczyk (SKT Sopot) - Hubert Gąsiorek (AZS Poznań 4:6, 6:0, 6:3

Piotr Zieliński (Radość 90 Warszawa, 9) - Szymon Tatarczyk (Arka Gdynia) 6:1, 6:1

Andrzej Mach (KKT Wrocław, 5) - Łukasz Wodnicki (SKT Szczecin) 7:5, 6:0

Mateusz Kowalczyk (Górnik Bytom, 4)- Gabriel Hetnar (KKT Wrocław) 6:3, 6:2

Marcin Gawron (STT Fakro Nowy Sącz, 2) – Dawid Kuczer (SKT Szczecin) 6:7(4), 6:0, 2:0 i krecz

środowe wyniki pierwszej rundy singla kobiet:

Anna Korzeniak (Grzegórzecki Kraków, 1) - Marta Leśniak (KKT Wrocław) 5:7, 6:1, 6:0

Paula Kania (CHTT Chorzów) - Monika Micał (MKT Stalowa Wola) 6:2, 6:1

Karolina Kosińska (Warszawianka, 3) - Aleksandra Gorki (CHTT Chorzów) 6:1, 6:0

Katarzyna Piter (Grunwald Poznań, 4) -Beata Wajdzik (Nadwiślan Kraków) 6:0, 6:1

Sylwia Zagórska (AZS Poznań, 5) - Sonia Klamczyńska (Radość 90 Warszawa) 6:2, 6:1

Olga Brózda (AZS Poznań, 2) - Natalia Kołat (Masters Szczecin) 6:2, 6:3