MP Gliwice: Znamy ćwierćfinalistów

82. Mistrzostwa Polski wkraczają w decydującą fazę. W czwartek wyłoniono ćwierćfinalistów turniejów singlowych kobiet i mężczyzn. Większość spotkań na swoją korzyść rozstrzygnęli faworyci, ale nie obyło się bez kilku niespodzianek.

Wiktor Miler

Największą z nich była porażka rozstawionego z numerem czwartym Mateusza Kowalczyka z sopocianinem Andrzejem Grusieckim, który zajmuje dopiero 64. miejsce na liście klasyfikacyjnej PZT (Kowalczyk jest na niej szósty). W związku z tak dużą różnicą pozycji w rankingu, wydawało się, że Kowalczyk szybko rozstrzygnie ten pojedynek na swoją korzyść. Potwierdził to pierwszy set wygrany przez niego do trzech. Druga partia to już zupełnie inny obraz gry. Grusiecki popełniał mniej niewymuszonych błędów i dobrze atakował z głębi kortu, a Kowalczyk nie potrafił znaleźć żadnego sposobu na tak grającego rywala i o zwycięstwie zadecydować musiał trzeci set. Ostatnia partia była bardzo wyrównana, żaden z zawodników nie umiał wyrobić sobie większej przewagi i o losach tego meczu rozstrzygnąć musiał tie-break. Niespodziewanie zwycięsko wyszedł z niego Grusiecki i to on po długim pojedynku mógł się cieszyć z awansu do ćwierćfinału.

Z turniejem pożegnał się już także wicemistrz Polski z ubiegłego roku - Jędrzej Żarski - który uległ klubowemu koledze Dawidowi Celtowi.

Duże kłopoty z awansem do następnej rundy miał poznaniak Robert Godlewski, który musiał rozegrać trzy sety z kwalifikantem Michałem Włodarczykiem, a cały pojedynek trwał blisko trzy godziny.

Dwaj najwięksi faworyci - Błażej Koniusz i Marcin Gawron - pewnie wygrali swoje mecze oddając rywalom odpowiednio cztery i trzy gemy.

Również w turnieju kobiet główne faworytki nie zawiodły. Rozstawiona z jedynką Anna Korzeniak, w nieco ponad godzinę, pokonała Martynę Darczuk, numer dwa - Olga Brózda - w równie szybkim tempie rozprawiła się z reprezentantką Mostostalu Zabrze Barbarą Krzesińską, a Karolina Kosińska (nr. 3) wygrała do zera z Angeliką Litwin.

Niespodzianki sprawiły za to dwie 16-latki - Paula Kania i Katarzyna Kawa - które pokonały dużo wyżej sklasyfikowane rywalki.

Wyniki meczów II rundy singla kobiet:

Anna Korzeniak (Grzegórzecki Kraków, 1) - Martyna Darczuk (RKS Okęcie Warszawa) 6:1, 6:4

Paula Kania (ChTT Chorzów) - Anna Niemiec (Radość 90 Warszawa, 7) 7:6(5), 6:2

Karolina Kosińska (Warszawianka, 3) - Angelika Litwin (Górnik Bytom) 6:0, 6:0

Edyta Cieplucha (PKT Pabianice) - Justyna Jegiołka (Smecz Leśnica, 8) 6:1 i krecz

Katarzyna Kawa (KKT Krynica) - Sylwia Zagórska (AZS Poznań, 5) 6:3, 6:0

Katarzyna Piter (Grunwald Poznań, 4) - Katarzyna Kaleta (PKT Pabianice) 6:0, 6:3

Magda Linette (Grunwald Poznań) - Paulina Łoś (Mera Warszawa) 6:2, 6:2

Olga Brózda (AZS Poznań, 2) - Barbara Krzesińska (Mostostal Zabrze) 6:3, 6:0

Wyniki meczów III rundy singla mężczyzn:

Błażej Koniusz (ChTT Chorzów, 1) - Jakub Piter (Grunwald Poznań, 13) 6:2, 6:2

Robert Godlewski (AZS Poznań,3) - Michał Włodarczyk (SKT Sopot) 6:2, 2:6, 6:4

Dawid Celt (Mera Warszawa, 12) - Jędrzej Żarski (Mera Warszawa, 6) 4:6, 6:3, 6:3

Andrzej Mach (KKT Wrocław, 5) - Piotr Zieliński (Radość 90 Warszawa, 9) 6:2, 6:2

Kacper Procki (Radość 90 Warszawa, 10) - Tomasz Krzyszkowski (Arka Gdynia, 8) 6:0, 3:6, 6:3

Andrzej Grusiecki (SKT Sopot) - Mateusz Kowalczyk (Górnik Bytom, 4) 3:6, 6:1, 7:6(5)

Kacper Owsian (AZS Poznań, 11) - Wojciech Gawlak (Górnik Łęczna) 6:2, 6:4

Marcin Gawron (STT Fakro Nowy Sącz, 2) - Dariusz Lipka (SKT Sopot, 14) 6:2, 6:1