WTA Båstad: Hercog triumfuje na szwedzkiej ziemi po zwycięstwie nad Larsson

Polona Hercog (WTA 53) pokonała Johannę Larsson (WTA 65) 6:4, 7:5 i wygrała turniej Collector Swedish Open na kortach ziemnych w Båstad.

Polona Hercog, urodziła się 21 stycznia 1991 roku w Mariborze (foto EPA)
20-letnia Słowenka odniosła drugie zwycięstwo nad starszą o trzy lata Szwedką na przestrzeni kilku dni (w I rundzie Wimbledonu 6:7, 6:3, 6:4) i zdobyła swój pierwszy tytuł (bilans finałów 1-1, w ubiegłym sezonie w Acapulco uległa Venus Williams). Dla Larsson to drugi przegrany finał (przed rokiem w Portorożu z Anną Czakwetadze). W trwającym jedną godzinę i 47 minut spotkaniu Hercog górowała nad młodszą Larsson dojrzałością taktyczną i opanowaniem w najważniejszych momentach obu setów. Słowenka obroniła cztery z pięciu break pointów, a sama trzy razy przełamała podanie Szwedki. W siódmym gemie I seta Hercog przełamała Larsson i to na sucho ostatni punkt zdobywając zaskakującym drop-szotem, a następnie korzystając z rosnącej liczby błędów reprezentantki gospodarzy także bez straty punktu utrzymała podanie i prowadziła 5:3. W dziewiątym gemie Szwedka obroniła piłkę setową odwrotnym krosem forhendowym, ale Słowenka zamknęła seta w 10. gemie (od 0-15 cztery piłki). Już w gemie otwarcia II seta Hercog przełamała Larsson na sucho i własnym gemem serwisowym (z małymi problemami, od 40-15 straciła dwa punkty) podwyższyła na 2:0. Czarująca drop-szotami Słowenka w trzecim gemie miała trzy break pointy (dwa przy 15-40), ale Szwedka uratowała się ostatni punkt zdobywając akcją serwis + forhend. W czwartym gemie reprezentantka gospodarzy nie wykorzystała szansy na odrobienie straty, a w piątym gemie sama uratowała się po obronie break pointa. Larsson na finiszu seta poderwała się do walki i z 3:5 wyrównała na 5:5, by następnie ponownie oddać podanie. Drugiej szansy na przypieczętowanie tytułu własnym serwisem Hercog nie zmarnowała. Wyniki i program turnieju