Puchar Narodów Afryki: Egipt i Kamerun w ćwierćfinale

Piłkarze Egiptu w ostatnim meczu fazy grupowej niespodziewanie zremisowali z Zambią, ale nie przeszkodziło im to w zajęciu 1. miejsca. Na 2. pozycji uplasował się natomiast Kamerun, który bez trudu ograł Sudan i awansował do ćwierćfinału z dorobkiem sześciu oczek. Przed 3. kolejką spotkań w grupie C szansę na pozostanie w turnieju miała również Zambia. Miedziane Kule nie zdołały jednak pokonać Egiptu, a tylko wygrana dawała im nadzieję na udział w kolejnej fazie.

Szymon Mierzyński

Faraonowie nie musieli nadmiernie się mobilizować na ostatnie spotkanie, jednak już w 15. minucie zdobyli gola. Na listę strzelców wpisał się Amr Zaki. W dalszej części meczu piłkarze z Egiptu grali już jednak asekuracyjnie i nie kwapili się do podwyższenia rezultatu, co zemściło się na nich w samej końcówce. W 88. minucie do wyrównania doprowadził bowiem Christopher Katongo. Mimo to Faraonowie awansowali do ćwierćfinału z 1. miejsca w grupie C.

Stawkę fazy pucharowej uzupełnił również Kamerun. Po porażce w pierwszym meczu z Egiptem, Nieposkromione Lwy odniosły dwa zwycięstwa z rzędu i nie zawiodły oczekiwań swoich kibiców, uzyskując kwalifikację do ćwierćfinału. Z pokonaniem Sudanu ekipa Otto Pfisetera nie miała żadnych problemów, już do przerwy prowadząc 2:0. Po zmianie stron Kameruńczycy dołożyli jeszcze jedno trafienie i wygrali ostatecznie różnicą trzech goli.

Sudan, który wziął udział w Pucharze Narodów Afryki po raz pierwszy po bardzo długiej nieobecności, zakończył rywalizację na ostatnim miejscu w grupie z niechlubnym zerem tak punktów, jak i ilości zdobytych goli.

3. KOLEJKA W GRUPIE C:

Egipt - Zambia 1:1 (1:0)
1:0 - Amr Zaki 15'
1:1 - Christopher Katongo 88'

Egipt: Essam El Hadary - Sayed Moawad, Ahmed Fathi, Hany Said, Shady Mohamed, Hosny Abd Radou, Mohamed Shawky, Ahmed Hassan (60' Mohamed Aboutrika), Wael Gomaa, Emad Motab (77' Ibrahim Said), Amr Zaki (60' Mohamed Zidan).

Zambia: Kennedy Mweene - Clive Hachilensa, Billy Mwanza (30' Chintu Kampamba), Hichani Himonde, Joseph Musonda, Felix Katongo, Christopher Katongo, Ian Bakala, Issac Chansa (77' Rainford Kalaba), James Chamanga, Jacob Mulenga (65' Dube Phiri).

Żółte kartki: Hosnyu Abd Rabou (Egipt) oraz Felix Katongo (Zambia).

Sędzia: Koman Coulibaly (Mali).

Kamerun - Sudan 3:0 (2:0)
1:0 - Samuel Eto'o (k.) 27'
2:0 - Mohamed Khider (sam.) 33'
3:0 - Samuel Eto'o 90+2'

Kamerun: Idriss Carlos Kameni - Geremi, Andre Bikey, Rigobert Song, Thimothee Atouba (46' Bill Tchato), Modeste M'Bami, Alexandre Song, Joel Epalle (77' Paul Essola), Achille Emana (57' Bertin Tomou), Joseph Desire Job, Samuel Eto'o.

Sudan: Elmuez Mahgoub Abdealla - Omer Bakhit (56' Mohamed Tahir), Mohamed Khider, Musa Al Tayeb, Amir Damar, Alaa Eldin Yousif, Richard Gastin, Haitham Mustafa, Hamouda Bashir, Hayham Tambal (77' Hassan Korongo), Faisal Agab (62' Alaa Babkir).

Żółte kartki: Andre Bikey (Kamerun) oraz Alaa Eldin Yousif (Sudan).

3:0 - Mohamed Aboutreika 82'

KOŃCOWA TABELA GRUPY C (miejsce, drużyna, mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty):

1. Egipt 3 2 1 0 10:4 7
2. Kamerun 3 2 0 1 10:5 6
3. Zambia 3 1 1 1 5:6 4
4. Sudan 3 0 0 3 0:9 0