WTA Taszkient: Pierwak za mocna, finał nie dla Uli Radwańskiej

Urszula Radwańska (WTA 121) przegrała z najwyżej rozstawioną Ksenią Perwak (WTA 52) 2:6, 4:6 w półfinale turnieju Tashkent Open rozgrywanego na kortach twardych w Taszkiencie (Uzbekistan).

Krakowianka eliminując w ćwierćfinale Eleni Daniilidou osiągnęła pierwszy półfinał w karierze. Perwak, która w tym sezonie grała już w finale w Baku oraz zaliczyła 1/8 finału Wimbledonu, okazała się dla niej zbyt wymagającą rywalką. W I secie od stanu 2:2 i 40-15 gra Polki się załamała, przegrała cztery gemy, ale w II partii podjęła walkę. Ula prowadziła 4:1, gdy do głosu ponownie doszła Rosjanka, która zdobyła pięć kolejnych gemów i osiągnęła drugi finał w karierze.

W gemie otwarcia I seta Ula uratowała się ze stanu 15-30 (pomógł jej dobry serwis). W kolejnych gemach tenisistki bez większych problemów wygrywały swoje podania (czwartego Perwak rozstrzygnęła po grze na przewagi, ale nie broniła break pointów). W piątym gemie Radwańska od 40-15 straciła trzy punkty. Krakowianka obroniła dwa break pointy, nie wykorzystała trzech przewag i krosem bekhendowym wymuszającym błąd Rosjanka uzyskała trzecią szansę na przełamanie, które stało się faktem po błędzie bekhendowym Polki. Po utrzymaniu podania 20-latka z Moskwy prowadziła 4:2. W piątym gemie Ula nie skorzystała z 40-15, a siódmego przegrała mimo prowadzenia 30-0. Pogodzona z porażką Radwańska w ósmym gemie popisała się kombinacją krosa bekhendowego i drajw-woleja oraz ładnym wolejem po ciasnym krosie i uzyskała dwa break pointy. Pierwak zdobyła cztery kolejne punkty, as dał jej piłkę setową, a partię zakończył wyrzucony przez Polkę return.

W drugim gemie II seta Ula nie wykorzystała break pointa, ale w czwartym gemie w końcu ukłuła Rosjankę ostrym forhendem wymuszając jej błąd przy woleju. Po utrzymaniu podania krakowianka prowadziła 4:1. Minięcie forhendowe po krosie dało Pierwak break pointa w siódmym gemie (ułańska szarża krakowianki do siatki była skazana na porażkę) i jeszcze jednym krosem forhendowym zaliczyła przełamanie powrotne. Własnym podaniem zwieńczonym wolejem bekhendowym Rosjanka wyrównała stan seta na 4:4 i zdobywając także dwa kolejne gemy zameldowała się w finale.