75. rocznica śmierci nowoczesnego Polaka

autor: smok | 2014-01-02, 16:58 |

Oceń: Nie lubię Anuluj ()
|
Roman Dmowski, bo o Nim mowa, urodził się 9 sierpnia 1864 roku w Kamionku, a zmarł dokładnie 75 lat temu, tj. 2 stycznia 1939 roku w Drozdowie. Ten wybitny polityk i publicysta jest współojcem polskiej niepodległości. Był wybitnym dyplomatą. 29 stycznia wygłosił na posiedzeniu Rady Dziesięciu 5-godzinne exposé dotyczące całości polskich żądań, mówiąc na przemian w języku polskim, francuskim i angielskim. Za jego sprawą Polska odzyskała Pomorze, Wielkopolskę i część Górnego Śląska. Wraz z Ignacym Janem Paderewskim podpisał traktat wersalski, który formalnie przywrócił Polskę na mapy świata.
Dmowski opowiadał się za rozwiązywaniem konfliktów drogą politycznych negocjacji. Sprzeciwiał się ruchom rewolucyjnym, za to wychwalał pracę organiczną poznaniaków. Uważał, że państwem powinien rządzić naród, w którym każdy z jego członków świadom jest, że jego codzienna praca składa się na dobro narodu, czyli państwa. Był zwolennikiem politycznej koncepcji narodu. ("Naród jest wytworem życia państwowego".) Sprzeciwiał się dyktaturze, gdzie odpowiedzialność za naród brał tylko jeden człowiek.
W 1903 roku opublikował "Myśli nowoczesnego Polaka", gdzie ostro krytykował Polaków. Opowiadał się za postępem polskiego narodu (Warto przytoczyć choćby ten cytat: "Nie można na wszystko, czym się różnimy od innych ludów, patrzeć jako na cenną odrębność narodową. Jesteśmy niewątpliwie brudniejsi i leniwsi od narodów zachodnich - czyż mamy przet nasz brud i nasze lenistwo w dalszym ciągu pielęgnować?"). Ostro krytykował zwłaszcza naszą bierność. Niestety, Jego narodowy manifest dotyczy także dzisiejszych Polaków...


Chwała Roman Dmowskiemu!

Oceń: Nie lubię Anuluj ()
|

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz lub

Komentarze dodawać mogą tylko użytkownicy zalogowani. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się. Zajmie to pół minuty.


Dowiedz się jak umieszczać linki do tagów, pogrubiać tekst, itp.

Ostatnie komentarze

Sortuj:
dadi
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
smok

Tak. I z niewiadomych dla mnie przyczyn jest za to krytykowany. Przecież to odegrało kluczową rolę w odzyskaniu zachodnich ziem!
A tak właściwie ja jestem sceptyczny co do mówienia o orientacji prorosyjskiej. Zupełnie źle to przedstawia polskich polityków, bo można wnioskować z tego, iż Dmowski uwielbiał Rosjan (a Piłsudski Niemców). Co prawdą nie jest. Chodziło o obranie kursu w konflikcie zbrojnym (I WŚ), który da Polsce najwięcej. Uważam, że Dmowski wybrał lepiej, bo z takim Piłsudskim nikt z zachodu nie chciałby rozmawiać, jednak jak wiemy Piłsudski to później nadrobił wschodnią granicą.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (0|1)

komentarz jest odpowiedzią na: [2 komentarze tej dyskusji]

Nie jestem zbyt ogarnięty w temacie, ale to on przewodził orientacji prorosyjskiej?

blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.