Wiosna

autor: Vivendi | 2017-03-22, 00:06 |

Oceń: Nie lubię Anuluj ()
|
W podziękowaniu za piękne i miłe życzenia odrobina wiosennej muzyki.
"Wiosna" Vivaldiego, to wybór oczywisty i utwór znają wszyscy, więc jedyne co mogę zrobić to zaprozentować dwa niecodzienne wykonania (drugi to współczesna reinterpretacja całego cyklu Vivaldiego).

Jeszcze jeden słynny Włoch napisał "Cztery Pory Roku" - jako część baletu "Nieszpory Sycylijskie". Odrobina Vardiego w wersji koncertowej, i jego "Wiosna". Utwór zaczyna się od pięknego sola klarnetowego.

W dziewiętnastym wieku wiosenne motywy pojawiały się często w muzyce, zazwyczaj przesycone romantycznymi konotacjami.

Jedna z najpiękniejszych pieśni romantycznych - "Był najpiekniejszy miesiąc maj" z cyklu "Miłość poety Roberta Schumana (op. 48) w pięknym wykonaniu Macieja Wójciciego.

Smutna, piękna pieśń Edwarda Griega "Våren" ("Wiosna") z cyklu "Dwie melodie elegijne op. 34" - dwie wersje - instrumentalna i wokalno-instrumentalna.

Ryszard Wagrner w "Walkirii" zamieścił arię zwaną Wiosenną.

Chyba najbardziej spektakulanym utworem z motywami wiosennymi jest "Święto Wiosny" Strawiskiego. Utwór, który najleży do najbardziej znanych swojej epoki. Jego prawykonanie w 1913 roku twórcy przepłacili skandalem obyczajowym i artystycznym. Powstał jako muzyka do baletu opartego na motywach pogańskich rytuałów. Muzcznie nawiązuje do motywów ludowych ukraińskich, litewskich i rosyjskich. Poniżej nagranie jednej z najsłynniejszych inscenizacji w choreografii Maurice'a Bejarta i fragmenty realizacji Piny Bausch (początek).

Na koniec klasyka XX wieku - amerykański kompozytor Aaron Copland i jego "Simple Gifts From Appalachian Spring". Muzyka bardziej "wiosenna" nież "współczesna".

Oceń: Nie lubię Anuluj ()
|

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz lub

Komentarze dodawać mogą tylko użytkownicy zalogowani. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się. Zajmie to pół minuty.


Dowiedz się jak umieszczać linki do tagów, pogrubiać tekst, itp.

Ostatnie komentarze

Sortuj: