Na Dzień Niepodległości - muzyczna dedykacja

autor: Vivendi | 2016-11-11, 14:29 |

Oceń: Nie lubię Anuluj ()
|
Muzyczne motywy Polski i troski o jej niepodległość w czasach niewoli, to domena nie tylko polskich kompozytorów, ale równiez wielkich twórców muzyki powszechnej.
Chyba najbardziej znany utwór upamiętniający naszą ojczyznę, to Uwertura Koncertowa "Polonia" Ryszarda Wagnera (1813-1883). Ukończona w 1936 roku i prawykonana w tym samym roku w Magdeburgu pod batutą kompozytora. Młody Wagner był bardzo poruszony walką Polaków w Powstaniu Listopadowym. Stykał się również z koncertami muzyki polskiej w tamtych czasach, również tej patriotycznej. W swoim utworze zacytował kilka polskich patriotycznych pieśni, w tm Mazurka Dąbrowskiego, Mazurka Trzeciego Maja i Litwinkę.

Najpierw przypomnę Mazurek Trzeciego Maja i Litwinkę - Marsz Legionistów Litewskich Karola Kurpińskiego znalazłam niestety w dość dziwnym wykonaniu... A Potem "Polonia".

Drugi najbardziej znany utwów to Preludium Symfoniczne "Polonia" Sir Edwarda Elgara (1857-1934). Został napisany na prośbę Emila Młynarskiego i zozstał zadedykowany Ignacemu Janowi Paderewskiemu na koncert charytatywny majacy zebrać środki na pomoc polskim ofiarom I Wojny Światowej. Koncert odbył się w 1915 roku w Londynie. Również w tym utworze pojawiają sie motywny z Polskich pieśni patriotycznych i nawiązania do utorów polskich kompozytorów.

Na koniec monumentala symfornia "Polonia" h-mol (1907) Ignacego Jana Paderewskiego (1860-1941). Została skomponowana na rocznicę 40-lecia Powstania Styczniowego. Stąd jej mroczny i dramatyczny charakter. Dopiero ostatnia część symfoni, w której pojawiają się, podobnie jak w obu wcześniej wspomianych utworach, motywy Mazurka Dąbrowskiego, ma charakter pełen nadziei i tryumfu. Jak pokazuje historia, wielka muzyczna i osobista nadzieja Paderewskiego na Polskię Niepodległą ziściła się 11 lat po ukończeniu utworu, w znacznej części dzięki pracy Paderewskiego, który jest jednym z "Ojców" naszej Niepodległości, choć niestety nieco w Polsce pomijany i zapomniany. Więc nie zapominajmy o jego akcjach zbierania funduszy dla Polski, roli katalizatora Powstania Wielkopolskiego, funkcji Premiera, pracy delegata na konferencji pokojowej w Paryżu...

Żródła:
https://en.wikipedia.o...i/Polonia_ (Wagner)
https://en.wikipedia.o...i/Polonia_ (Elgar)
http://culture.pl/pl/d...24-polonia
http://encyklopedia.pw...Ignacy-Jan ;3953175.html

Oceń: Nie lubię Anuluj ()
|

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz lub

Komentarze dodawać mogą tylko użytkownicy zalogowani. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się. Zajmie to pół minuty.


Dowiedz się jak umieszczać linki do tagów, pogrubiać tekst, itp.