Zima znów zaskoczyła

autor: rowerowy | 2021-02-08, 21:46 |

Oceń: Nie lubię Anuluj ()
|
Dużo śniegu spadło ostatnio, w nocy robi się naprawdę zimno, czasem jest tak, że gdy spróbujesz uruchomić kocioł gazowy i zdasz sobie sprawę, że przedłużyłeś letnie wakacje bardziej niż to konieczne...
Nadeszła zima: klimatyzacja w Twoim domu już dawno przestała działać, a kocioł jest na pełnej mocy, aby utrzymać ciepło w domu. A może tak myślisz ... Czy naprawdę jest w idealnym stanie? Czy sprawdziłeś, że wszystko działa idealnie i nie będziesz miał problemu, gdy będziesz musiał podnieść temperaturę w domu lub użyć ciepłej wody?
Jeśli nie, nie martw się: oto seria wskazówek, które pomogą Ci utrzymać kocioł gazowy w dobrym stanie i nie zemdleć w najzimniejszej porze roku. Porady przygotował znajomy gazownik z Warszawy:
 1. Kontrola wizualna . Dokonaj oględzin i sprawdź, czy wszystkie części kotła są w dobrym stanie (przyciski, klawisze itp.). W przypadku wykrycia jakiegokolwiek incydentu (zużyte części, które nie działają prawidłowo itp.), Skontaktuj się ze specjalistą w celu sprawdzenia instalacji.
 2. Prawidłowa wentylacja. Wstępnym środkiem, który zawsze należy wykonać, jest sprawdzenie, czy kratki wentylacyjne w obszarze, w którym znajduje się kocioł, są otwarte i wolne od przeszkód. Dzięki temu w przypadku ewentualnego wycieku gaz może bez problemu wydostać się na zewnątrz.
 3. Nacisk. Sprawdź na manometrze instalacji, czy grzejniki są wypełnione wodą i pod ciśnieniem między 1 a 1,2 bara (gdy jest gorący, wzrasta do 2-2,5 bara).
 4. Połączenie. Upewnij się, że wtyczka jest prawidłowo podłączona do prądu elektrycznego i że kurek gazu jest otwarty . Jeśli poczujesz zapach gazu, zamknij ponownie kluczyk i nie uruchamiaj żadnego przełącznika elektrycznego ani urządzenia wytwarzającego iskry lub płomienie. Otwórz drzwi i okna, aby wywietrzyć pomieszczenie i skontaktuj się z profesjonalistą.
 5. Włączony. Jeśli kocioł ma „płomień pilotujący”, zapal go , naciskając pokrętło. Jeśli nie możesz, powtórz operację kilka razy, ponieważ w obwodzie może być powietrze. Jeśli Twój kocioł nie ma „płomienia pilotującego”, w przypadku ciągłych blokad spowodowanych brakiem płomienia, należy sprawdzić prawidłową biegunowość „fazy neutralnej”. W razie potrzeby odwróć wtyczkę.
 6. Kolor płomienia. Wskazuje, czy spalanie przebiega prawidłowo (kolor niebieski) czy nie (żółty lub pomarańczowy). W drugim przypadku należy natychmiast wezwać technika w celu sprawdzenia instalacji.
 7. Temperatura. Upewnij się, że przełącznik „lato-zima” jest w położeniu zimowym. Ustaw żądaną temperaturę wody i domu (w tym drugim przypadku ustaw wartość wyższą niż istniejąca w tym czasie temperatura w pomieszczeniu).
 8. Pompa i grzejniki. Jeśli masz pompę obiegową, sprawdź, czy działa prawidłowo. Sprawdź również, czy kurki chłodnicy są otwarte i czy nie ma wycieków wody . Jeśli którykolwiek grzejnik się nie nagrzewa, może być potrzebny przedmuch powietrza. Jeśli mają automatyczne odpowietrzniki, wypuszczanie kropli jest normalnym zjawiskiem.
 9. Ostateczna kontrola. Obserwuj działanie systemu przez 5-10 minut. Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości, powiadom instalatora.
 10. Wszystko gotowe! Już teraz możesz być pewien, że tej zimy nie zmarzniesz w domu. Ważne jest również, aby wiedzieć, jakie są najczęstsze awarie kotła, aby wykryć i usunąć je na czas. Dlatego najczęstsze problemy, które mogą wystąpić w kotle, to:
  1- Problemy z ciśnieniem: w kotle można zauważyć brzęczenie lub dziwne dźwięki, które mogą wskazywać na problem z ciśnieniem. Jeśli usłyszysz syczenie, może to oznaczać, że ciśnienie w kotle jest niskie.
  2- Brak temperatury w grzejnikach: możliwe, że grzejniki wymagają przedmuchu powietrza, aby się ogrzać i działać prawidłowo
  3- Sonda temperatury: jest to wskaźnik używany przez kocioł, aby wiedzieć, czy powinien bardziej podgrzewać wodę. Uszkodzenie sondy może spowodować, że kocioł nie będzie prawidłowo podgrzewał wody.
  4- Awaria pompy: odgłos tarcia podczas pracy kotła może wskazywać na awarię pompy. W takim przypadku najlepiej zadzwonić do specjalisty.
Oprócz przestrzegania tych wskazówek należy pamiętać, że ważne jest, aby utrzymywać kocioł gazowy w doskonałym stanie przez cały rok. Aby to zrobić, nie zapomnij o czyszczeniu (raz w roku) i odpowiednich przeglądach (co dwa lata).
Oceń: Nie lubię Anuluj ()
|

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz lub

Komentarze dodawać mogą tylko użytkownicy zalogowani.


Dowiedz się jak umieszczać linki do tagów, pogrubiać tekst, itp.