Pierwsze zwycięstwo Lotosu - relacja z meczu Lotos Gdynia - MUKS Poznań

W ramach 16 kolejki Ford Germaz Ekstraklasy Lotos Gdynia podjął na własnym parkiecie poznański MUKS. Zgodnie z oczekiwaniami, gdynianki nie pozostawiły swoim rywalkom żadnych złudzeń i łatwo zwyciężyły 88:60. - Wygraliśmy, ale nie jestem zadowolony z tego, jak rozpoczęliśmy ten mecz - powiedział na pomeczowej konferencji prasowej Javier Fort Puente.

Agnieszka Głowacka

Pomimo zdecydowanej przewagi, początek spotkania był bardzo wyrównany. Gdyńskie koszykarki nie potrafiły wyjść na większe niż 8 punktowe prowadzenie. Drobne błędy zarówno w obronie, jak i w ataku młode koszykarki z Poznania zamieniały na łatwe punkty. Podczas pierwszych dziesięciu minut najskuteczniejszymi zawodniczkami były w Lotosie Geraldine Robert (9pkt), zaś w MUKSie Żaneta Durak i Natalia Mrozińska (po 6). Już od pierwszych minut widoczna była również przewaga gdynianek na tablicy. W pierwszej kwarcie podopieczne Javiera Fort Puente miały 13, zaś Iwony Jabłońskiej 6 zbiórek. Na zakończenie pierwszej odsłony meczu Lotos prowadził różnicą 6 punktów – 26:20.

W drugiej kwarcie, za sprawą skutecznej gry w ataku oraz bardzo dobrej obrony, gdynianki stopnio powiększały wypracowaną przewagę. W bardzo dobrej formie była Robert. Francuska skrzydłowa po pierwszej połowie miała już na swoim koncie 15 punktów oraz 8 zbiórek. Do zdobywania punktów włączyła się również Jolene Anderson. Amerykanka, która dokładnie tydzień temu doznała złamania nosa, pomimo krótkiego pobytu na boisku zdobyła 9 punktów. Gospodynie grały w tym meczu zespołowo. Po 20 mintuach Lotos miał 13 asyst przy zaledwie 3 poznanianek. Na 5 sekund przed zakończeniem pierwszej połowy sobotniego spotkania gdynianki prowadziły już różnicą 21 punktów, jednak wraz z syreną za 3 punkty trafiła Durak, ustalając wynik na 49:31

Po powrocie z szatni punkty w zespole Lotosu Gdynia zdobywały tylko trzy zawodniczki - Aneika Henry, Anderson oraz Robert, która już po trzeciej części meczu miała na swoim koncie double-double, notując 22 pkt oraz 13 zbiórek. W zespole MUKSu Poznań wyróżniała się Natalia Mrozińska , która miała na swoim koncie 12 pkt i 8 zbiórek.

Czwarta kwarta była już tylko potwierdzeniem przewagi zespołu gospodarza. Kolejne dwukrotnie za trzy trafiła Anderson i punktowały ponownie Henry i Robert. W dzisiejszym spotkaniu dobrze zaprezentowała się Kinga Bandyk Wynik spotkania rzutem za trzy punkty ustaliła Natalia Plumbi. Lotos Gdynia zwyciężył 88:60.

Zadowolony z postawy swoich zawodniczek nie był Javier Fort Puente: - Nie podobało mi się to, jak rozpoczęliśmy ten mecz. Popełniliśmy wiele błędów w obronie, nie weszliśmy w to spotkaniu odpowiednio skoncentrowani. Mieliśmy również problemy z faulami szczególnie na pozycjach wysokich zawodniczek - powiedział Hiszpan.

Jego opinię podziela Jolene Anderson: - Nie osiągnęłyśmy założeń, które miałyśmy na ten mecz. Jednak wiemy nad czym musimy pracować i ciężkie treningi zaowocują w przyszłości - powiedziała Amerykanka

Pomimo porażki, trener MUKSu , Iwona Jabłońska była zadowolona z postawy swoich zawodniczek. - Mamy same polskie zawodniczki w tym pięć juniorek. Jednak jestem zadowolona z postawy swoich koszykarek. Podobało mi się kilka akcji, które zagrały i wola walki przez całe 40 minut - powiedziała Jabłońska

Lotos Gdynia - MUKS Poznań 88:60 (26:20, 23:11, 17:10, 22:19)

Lotos: Geraldine Robert 28 (14 zb), Jolene Anderson 23, Aneika Henry 13, Magdalena Ziętara 7, Kinga Bandyk 6, Natalia Plumbi 6, Magdalena Kaczmarska 3, Adrijana Knezevic 2, Marzena Marciniak 0, Ivana Jalsova 0.

MUKS: Żaneta Durak 15, Natalia Mrozińska 12 (11 zb), Agnieszka Makowska 9, Magdalena Idziorek 6, Iwona Szarzyńska 6, Dominika Owczarzak 4, Magdalena Koperwas 4, Anna Tanasejczuk 2, Aneta Burandt 2, Adrianna Najtkowska 0.