Bez niespodzianki w derbach Pomorza - relacja z meczu Vistal Łączpol Gdynia - EKS Start Elbląg

W meczu 15. kolejki PGNiG Superligi Kobiet jeden z faworytów do mistrzostwa Polski zmierzył się z drużyną walczącą o utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywek.

Krzysztof Lewandowski

Derby Pomorza zgromadziły na trybunach około 500 fanów szczypiorniaka oraz 20-osobową grupkę kibiców przyjezdnych, która dzielnie starała się dopingować swoje ulubienice z nadzieją na dobry rezultat. Po ostatniej kolejce, w której to niespodziewanie Vistal Łączpol przegrał z Ruchem Chorzów, drużyna Startu Elbląg po cichu liczyła na niespodziankę. Nic z tego, gdyż gdynianki zapowiadały, że zmażą plamę po swoim wcześniejszym występie i ucieszą własnych kibiców. Tak też się stało. Od początku meczu Vistal narzucił swoje tempo gry. Pierwszego gola zdobyła dla gospodyń Katarzyna Koniuszaniec. W 9. minucie spotkania było 5:2 dla brązowych medalistek ubiegłego sezonu. Kolejne 3 minuty to polepszenie gry przyjezdnych, gdyż już 3 minuty później różnica między obiema drużynami wynosiła ledwie 1 gol (6:5), głównie dzięki dobrej grze obrotowej Anny Szott.

Była to jednak ostatnia tak niska różnica w wyniku. Kolejne minuty to odskok Vistalu m.in. dzięki znakomicie wykorzystywanym rzutom karnym przez Loredane Mateescu. Do przerwy różnica zwiększyła się do 9 bramek i gospodynie spokojnie mogły schodzić na przerwę.

Po niej obraz gry nie uległ zmianie. Mocno grające w obronie gdynianki łapały faule oraz 2 minutowe kary. W 39. minucie zagrały w podwójnym osłabieniu, a mimo to udało się im zdobyć gola (25:15). Bezradne elblążanki nie mogły sobie kompletnie poradzić z dobrą grą rywalek. Vistal powiększał swoją przewagę grając nawet drugim składem i w całym meczu rzucając rywalkom 37 bramek. Tym występem gdynianki chyba zmazały plamę po ostatniej niespodziewanej ligowej porażce.

Vistal Łączpol Gdynia - EKS Start Elbląg 37:25 (20:11)

Vistal Łączpol Gdynia: Mikszto, Vlasenko - Mateescu 8, Koniuszaniec 7, Kulwińska 7, Duran 5, Szwed 4, Sulżycka 2, Białek 1, Jędrzejczyk 1, Kobzar 1, Siódmiak 1.

EKS Start Elbląg: Kędzierska, Kordunowska - Szott 6, Wasak 5, Frąckiewicz 3, Janaczek 3, Aleksandrowicz 2, Ocalewicz 2, Wolska 2, Sądej 1, Szlija 1, Cekała, Jałoszewska, Konefał, Matovskova.