Citroeny wygrywają prolog

Świetnie rozpoczął się tegoroczny Rajd Finlandii dla zespołu Citroen Total. Odcinek superspecjalny wygrał jego lider Sebastien Loeb. Krótkim odcinek o długości 2,06 km był tylko pokazową częścią weekendowej imprezy.

Paweł Świder

Znakomicie w rajd wszedł Sebastien Loeb, który na płaskim terenie pokonał wszystkich konkurentów w stawce. Kierowca Citroena C4 WRC pokonał odcinek Killeri w 1:20,5 min. Startujący w barwach tego samego zespołu Dani Sordo w klasyfikacji generalnej po pierwszym odcinku specjalnym traci do Mistrza Świata 0,3 sekundy. Tak więc zespół Citroena zaliczył dublet na prologu.

Trzeci na mecie był startujący w parze z Loebem lider zespołu Forda, Mikko Hirvonen. Aktualny lider klasyfikacji indywidualnej potrzebował o 0,4 s więcej czasu na pokonanie całej długości odcinka. Identyczny czas osiągnął szybszy z kierowców Subaru, Chris Atkinson. Piąty na metę dotarł Petter Solberg ze stratą 0,6 s.

Cała pierwsza ósemka kierowców zmieściła się w przedziale 1 sekundy. Za Solbergiem uplasowali się kolejno: Jari-Matti Latvala(Ford Focus) , Urmo Aava (Citroen C4) i Andreas Mikkelsen (Ford Focus).

Jedyna polska załoga startująca w rajdzie, czyli Michał Kościuszko i Maciej Szczepaniak, zajęła według oficjalnych wyników 55. miejsce. Wśród startujących w cyklu Junior WRC był to piąty czas. Identyczny wynik osiągnął zespołowy kolega krakowskiego kierowcy, Jaan Molder. Odcinek wśród JWRC wygrał Martin Prokop.