Puchar Narodów Afryki: Awans Wybrzeża Kości Słoniowej na pełnym luzie

Lekko, łatwo i przyjemnie - w taki sposób Wybrzeże Kości Słoniowej awansowało do półfinału Pucharu Narodów Afryki. Słonie zwyciężyły Gwineę Równikową 3:0, panując na boisku przez pełne 90 minut. Dublet ustrzelił Didier Drogba, mimo że w pierwszej połowie nie wykorzystał rzutu karnego.

Szymon Mierzyński

Od premierowego gwizdka sędziego faworyt przystąpił do ofensywy, ale miał problem ze sforsowaniem gwinejskiej obrony. Słonie stwarzały mało sytuacji strzeleckich i po raz pierwszy gorąco zrobiło się dopiero w 23. minucie. Wówczas dwukrotnie uderzał Gervinho, lecz przy pierwszej próbie został zablokowany, zaś dobitka była niecelna. Podopieczni Francoisa Zahouiego domagali się jeszcze podyktowania jedenastki i mieli sporo racji, gdyż Fernando Da Gracia Gomez dotknął futbolówkę ręką w polu karnym.

Sędzia pozostał niewzruszony na protesty, jednak kilka minut później wskazał już na "wapno". Powód? Ben-Esono Konate Mamadu sfaulował Didiera Zokorę. Do piłki podszedł Didier Drogba i... nie wykorzystał rzutu karnego! Emmanuel Danilo Clemento Silva wyczuł jego intencje i fantastycznie obronił. Gwiazdor Chelsea Londyn mógł być zdeprymowany tym niepowodzeniem, ale zrehabilitował się dość szybko. W 36. minucie przejął futbolówkę po koszmarnym błędzie obrońców, wpadł w szesnastkę i pewnym uderzeniem przy słupku otworzył wynik.

Dalsze minuty nie dostarczyły wielkich emocji. Reprezentacja Gwinei Równikowej próbowała coś wskórać, ale brakowało jej umiejętności. Słonie natomiast nie forsowały tempa i spokojnie czekały na okazję do dobicia przeciwnika. Zrobiły to w 69. minucie po modelowo rozegranym stałym fragmencie. Precyzyjnie zacentrował Yaya Toure, a fantastyczny strzał głową oddał Drogba. Piłka poleciała w okienko i Danilo nie miał żadnych szans na skuteczną interwencję.

Po tym golu losy współgospodarza imprezy były już przesądzone, ale faworyt nie spuszczał z tonu. Pieczęć na zwycięstwie przyłożył Yaya Toure. Zawodnik Manchesteru City perfekcyjnie przymierzył z rzutu wolnego z 22 metrów. Futbolówka odbiła się od wewnętrznej części słupka i ugrzęzła w siatce.

Zespół Francoisa Zahouiego uzyskał awans po meczu bez historii. W półfinale Wybrzeże Kości Słoniowej zmierzy się z triumfatorem niedzielnej potyczki Gabon - Mali.

Gwinea Równikowa zakończyła udział w imprezie w dość marnym stylu, ale trzeba pamiętać, że była najniżej notowanym uczestnikiem tegorocznej edycji (151. miejsce w rankingu FIFA). Dlatego wyjście z grupy i tak może uznać za spory sukces.

Wybrzeże Kości Słoniowej - Gwinea Równikowa 3:0 (1:0)

1:0 - Didier Drogba 36'
2:0 - Didier Drogba 69'
3:0 - Yaya Toure 81'

W 29. minucie Didier Drogba (Wybrzeże Kości Słoniowej) nie wykorzystał rzutu karnego (Emmanuel Danilo Clemento Silva obronił).

Wybrzeże Kości Słoniowej: Boubacar Barry - Kolo Toure, Etienne Arthur Boka, Souleman Bamba, Didier Zokora (77' Wilfried Guemiand Bony), Yaya Toure, Kafoumba Coulibaly (87' Emmanuel Eboue), Jean-Jacques Gosso, Max Alain Gradel (85' Salomon Kalou), Didier Drogba, Gervinho.

Gwinea Równikowa: Emmanuel Danilo Clemento Silva - David Alvarez, Laurence Doe, Fernando Da Gracia Gomez, Fousseny Kamisogo (84' Raul-Ivan Fabiani Bosio), Ben-Esono Konate Mamadu, Javier-Angel Balboa Osa, Narcisse Ekanga Amia (71' Ivan Bolado Palacios), Juvenal Edjogo Owono Montalvan, Daniel-Bladimir Ekedo Chigozirin (46' Thierry Fidjeu Tazemeta), Iban Iyanga Travieso.

Żółta kartka: Juvenal Edjogo Owono Montalvan (Gwinea Równikowa).

Sędzia: Eddy Allen Maillet (Seszele).