Puchar Davisa: Tsonga i Raonić górą, w Vancouver Kanada remisuje z Francją

Kanada remisuje z Vancouver z Francją 1:1 po pierwszym dniu meczu Grupy Światowej Pucharu Davisa. Jo-Wilfried Tsonga (ATP 6) pokonał Vaska Pospisila (ATP 115) 6:1, 6:3, 6:3, a stan meczu wyrównał Milos Raonić (ATP 29), który wygrał z Julienem Benneteau (ATP 35) 6:2, 6:4, 7:5.

Francja w swoim dorobku ma dziewięć triumfów w Pucharze Davisa (ostatni w 2001 roku), w ubiegłym sezonie dotarła do półfinału przegrywając z późniejszym triumfatorem Hiszpanią. Vancouver po raz pierwszy od 20 lat jest areną zmagań w tych rozgrywkach, a Kanada po raz pierwszy od 2004 roku gra w Grupie Światowej (a w sumie po raz czwarty pozostaje bez wygranego meczu). W ubiegłym sezonie drużyna z Ameryki Północnej, która doszła do półfinału rozgrywek w 1913 roku, wygrała baraż z Izraelem 3:2, a wszystkie trzy punkty zdobył dla niej Pospisil (wygrał dwie gry singlowe i dołożył deblowe zwycięstwo w parze z Danielem Nestorem).

W pojedynku z liderem Trójkolorowych Tsongą Pospisil nie miał nic do powiedzenia. W I secie Francuz od 1:1 zdobył pięć kolejnych gemów, w II wyrównana walka trwała tylko do stanu 3:3. W III partii Tsonga jedyne przełamanie zaliczył na 4:3 i po jednej godzinie i 52 minutach zapewnił swojej drużynie pierwszy punkt. Bilans jego singlowych gier w Pucharze Davisa to teraz 8-2, podczas gdy 21-letniego Pospisila 3-3. W drugiej grze Benneteau, wobec kontuzji Gaëla Monfilsa nominowany na drugiego singlistę, nie był w stanie znaleźć sposobu na potężnie serwującego Raonicia. Było to drugie ich spotkanie, w ubiegłym sezonie w hali Bercy w Paryżu w trzech zaciętych setach górą był Francuz.

Francja i Kanada grają ze sobą po raz drugi, w 1966 roku na kortach Rolanda Garrosa w meczu ćwierćfinałowym strefy kontynentalnej ekipa Trójkolorowych zwyciężyła 5:0.

Kanada - Francja 1:1, kort twardy (Premier) w hali, Thunderbird Sports Centre, Vancouver (Kanada)

gra 1.: Vasek Pospisil - Jo-Wilfried Tsonga 1:6, 3:6, 3:6
gra 2.: Milos Raonić - Julien Benneteau 6:2, 6:4, 7:5
gra 3.: Daniel Nestor / Vasek Pospisil - Julien Benneteau / Michaël Llodra *sobota
gra 4.: Milos Raonić - Jo-Wilfried Tsonga *niedziela
gra 5.: Vasek Pospisil - Julien Benneteau *niedziela