Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie - dzień Dziesiąty +Podsumowanie

autor: użytkownik usunął konto | 2014-03-16, 19:46 |

Oceń: Nie lubię Anuluj ()
|

Igrzyska dobiegły końca. Wczoraj nie było zbytnio czasu. Klasyfikację medalową wygrali Rosjanie z dorobkiem 80 medali(30- 28-22) przed Niemcami z dorobkiem 15 medali(9-5-1) przed Kanadą 16(7-2-7). Ukraina, która długo była na podium ostatecznie na czwartej lokacie z dorobkem 25 krążków (5-9-11). Medale w sumie zdobyło 19 państw.

W tym gronie zabrakło Polski. Pierwszy raz od 1976 czyli od pierwszych Igrzysk Paraolimpijskich wracamy bez medalu. Czy ta sprawa wzbudzi kogoś do refleksji?? Obawiam się,że nie. Politycy mają teraz maraton wyborczy przez dwa lata i będą zajmować się sobą. Presji i zainteresowania społecznego,a także silnego lobby w mediach, które pobudziło by iskrę społeczną.
Teraz czas przedstawić tylko niektórych multimedalistów- bohaterów tych Igrzysk.

Roman Petuskov- zdobywca 6 złotych medali. Po trzy w Biathlonie i w biegach narciarskich. W Biathlonie na 7,5, 12,5 i 15 km siedząc. Natomiast w biegach w sprincie na 1km oraz na 15 km. Do kolekcji 5 krążków dołożył jeden wraz z drużyną na 4x 2,5 km. W sumie ma w dorobku 8 medali Igrzysk Paraolimpijskich, jednak pierwsze złoto zdobył tutaj w Soczi.

Anna SCHAFFELHUBER. Niemcy zdobyli 9 złotych medali Ponad połowa tego dorobku to dzieło właśnie tej zawodniczki. Zdobyła 5 złotych medali w narciarstwie alpejskim. Wygrała zjazd, super kombinację, super gigant , slalom gigant, slalom. Niemcy mają niezwykłą perełkę. Dziewczyna na 21 lat. To nie są jej pierwsze medale . Już w wieku 17 lat zdbyła brązowy medal w Super gigancie. W MŚ może poszczycić się dorobkiem już 4 złotych, trzech srebrnych i dwóch brązowych medali.

Inną bohaterką alpejskich stoków była Francuzka Marie Bochet. Kolejna młoda gniewna 20-latka zdobyła 4 złote medale. W kategorii na stojąco triumfowała w Zjeździe, Gigancie Slalomie , Super kombinacji i Super-Gigancie. Warto zapamiętać nazwiska tych pań. Niech Bjoergen nie uważa się za taką heroską za jaką się ma:) Sorki nie mogłem się powstrzymać :D

Kolejna:)
Mikhalina LYSOVA- Rosjanka 22-lata. Sześc medali. 3 złote i 3 srebrne. Startuje zarówno w Biathlonie jak i w Biegach narciarskich. W Biathlonie triumfowała na 6 i 10 km oraz zdobyła srebrno na 12,5 km W Biegach narciarskich natomiast złoto na 1 km oraz srebra na 5 i 15 km.

Wspomniany przeze mnie w jednym z wcześniejszych wpisów Kanadyjczyk  Brian Mckeeven zakończył Igrzyska w Soczi z dorobkiem trzech złotych medali - w biegach na 1 km, 10 i 20 km . Ma więc w dorobku już w sumie 10 złotych medali Igrzysk Paraolimpijskich.

Vitaliy LUKYANENKO reprezentant Ukrainy  zdobył dwa złote i brązowy medal w Biathlonie oraz srebro w Biegach narciarskich. W kategorii niewidomych triumfował na 7,5 km oraz 12,5 km .oraz brązowy medal na 15 km. Startował także w sztafecie biegowej , gdzie z kolegami zdobył srebrny medal.

Grigory Murygin zdobywca 5 medali podczas tych Igrzysk . Jedyne złoto co prawda w biegu sztafetowym,a dorobek dwóch srebrnych( 15 km siędząc Biathlon i 1 km -biegi narciarskie),a także dwa brązowe (10 km-biegi i 12,5 km -biathlon) to wspaniałe wyniki.
To tylko wybrani. Jeśli dobrze policzyłem to multimedalistów Igrzysk paraolimpijskich w Soczi było 59. Multimedalista to spotrtowiec, który zdobędzie więcej niż 1 krążek.

Ostatni dzień rywalizacji w Soczi:

|

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz lub

Komentarze dodawać mogą tylko użytkownicy zalogowani. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się. Zajmie to pół minuty.

Dowiedz się jak umieszczać linki do tagów, pogrubiać tekst, itp.

Ostatnie komentarze

Sortuj:
wislok

Pezepraszam, utkwił mi w pamięci błąd na rosyjskiej stronie turystycznej dla Polski. W Soczi rozdano 72 komplety medali to jest o 8 więcej niż w Vancouver gdzie było 64 komplety medali. Przyczepiła mi się ta 70 do głowy i siedzi.