Zgodnie z planem - relacja z meczu AZS Kutno - Sudety Jelenia Góra

Nie było niespodzianki w meczu 26. kolejki pierwszej ligi. AZS Kutno pokonało przed własną publicznością Sudety 66:54, choć przez trzy kwarty przyjezdni nawiązywali w miarę wyrównana walkę z rywalami. Dzięki temu zwycięstwu gospodarze podtrzymali szansę na awans do fazy play-off.

Piotr Dobrowolski

Spotkanie rozpoczęło się od wyrównanej walki. W szeregach gospodarzy brylowali doświadczony Mariusz Bacik i Sebastian Grzesiński. Po rzucie tego drugiego prowadzenie kutnian wzrosło do sześciu punktów (16:10), lecz Marcin Sterenga odpowiedział "trójką" na nieco ponad półtorej minuty przed końcem premierowej kwarty.

Gdy Aleksander Perka popisał się wsadem, przewaga Akademików powiększyła się o jeszcze jedno "oczko". Z dystansu spudłował Tomasz Deja, co natychmiast wykorzystali goście. Kolejne trafienia Jarosława Wilusza, Tomasza Prostaka i Sterengi pozwoliły wyjść Sudetom na prowadzenie 21:20. Później popadli oni w niemoc, notując stratę i pudło. Co więcej, Michał Marciniak został sfaulowany przy próbie zza linii 6,75 m. Po jego osobistych różnica na korzyść AZS-u wynosiła 7 punktów (30:23). Gospodarze nie cieszyli się jednak długo z takiego stanu rzeczy. Po drugiej części wygrywali 35:31.

W następnych dziesięciu minutach obraz gry wyglądał podobnie - raz jedna, raz druga drużyna osiągała nieznaczną przewagę. Obie ekipy popełniały sporo strat, nie trafiały rzutów z gry. Najpierw Sebastian Balcerzak trafił z półdystansu i na tablicy wyników pojawił się remis 37:37, zaś Bartłomiej Józefowicz i Artur Kijanowski dali prowadzenie 47:41. Gospodarze nie załamali się takim obrotem spraw i dzięki akcjom Perki i Grzesińskiego zakończyli tę część rezultatem 53:47 na swoją korzyść.

Wcześniejsza część okazała się kluczowa dla końcowego wyniku. Ostatnia kwarta należała już do Akademików. Jeleniogórzanie popełniali sporo błędów, stąd tylko 7 punktów na ich koncie. Kutnianie kontrolowali przebieg wydarzeń na parkiecie, pewnie wygrywając 66:54.

Dzięki temu zwycięstwu gospodarze podtrzymali szansę na znalezienie się w stawce ośmiu najlepszych drużyn po fazie zasadniczej, co daje prawo gry w fazie play-off.

AZS WSGK Polfarmex Kutno - Focus Mall Sudety Jelenia Góra 66:54 ( 16:13, 19:18, 18:16, 13:7 )

AZS: Perka 16, Grzesiński 12, Marciniak 11, Bacik 9, Bręk 7, Małecki 4, Kalinowski 3, Deja 2, Jakóbczyk 2, Linowski 0

Sudety: Prostak 13, Kijanowski 11, Józefowicz 7, Sterenga 7, Wilusz 6, Minciel 5, Balcerzak 5, Bukowiecki 0