Polacy w ligach zagranicznych - raport

Spośród polskich piłkarzy grających w ligach zagranicznych bramki zdobyli: Robert Lewandowski (Borussia Dortmund), Piotr Polczak (Terek Grozny), Kamil Glik (Torino Calcio), Marcin Robak (Konyaspor) oraz Bartosz Tarachulski (AEL Kallonis). Na wszystkich boiskach ujrzeliśmy 38 Polaków.

Mateusz Kołtoniak

Robert Lewandowski strzelił dwa gole w meczu z VfL Wolfsburg 3:1 (1:0). Polski napastnik rozegrał całe spotkanie, wpisując się na listę strzelców w 22. oraz 90. minucie. Dla byłego zawodnika Lecha Poznań było to osiemnaste i dziewiętnaste trafienie ligowe w obecnym sezonie. Jakub Błaszczykowski grał do 87. minuty, kiedy został zmieniony przez Patricka Owomoyelę. Kapitan reprezentacji Polski zaliczył asystę przy bramce Ilkaya Gundogana. Prawy obrońca Borussii Dortmund rozegrał 90 minut, natomiast w barwach gości poza kadrą znalazł się Mateusz Klich.

Piotr Polczak strzelił bramkę w meczu ze Spartakiem Nalczik 2:0 (1:0). Polski obrońca rozegrał całe spotkanie, wpisując się na listę strzelców w 83. minucie. Dla byłego zawodnika Cracovii Kraków było to pierwsze trafienie ligowe w barwach Tereka Grozny. Oprócz Polczaka w barwach gospodarzy zobaczyliśmy Macieja Rybusa, który grał 90 minut i został ukarany żółtą kartką oraz Marcina Komorowskiego. Dla byłego zawodnika Legii Warszawy był to nieudany mecz, ponieważ w 38. minucie ze względu na kontuzję został zmieniony przez Stanisława Murichina.

Kamil Glik zdobył gola dla w przerwanym meczu z Regginą Calcio -:- (1:0). Na drugą połowę piłkarze już nie wyszli z powodu obfitych opadów deszczu, przez co murawa boiska nie nadawała się do gry. Polski obrońca grał od początku spotkania, wpisując się na listę strzelców w 16. minucie. Dla Glika było to pierwsze trafienie ligowe w obecnym sezonie.

Marcin Robak strzelił gola w meczu z Bolusporem Kulubu 2:1 (0:1). Polski napastnik zagrał całe spotkanie, wpisując się na listę strzelców w 88. minucie, pokonując bramkarza gospodarzy z rzutu karnego. Dla byłego zawodnika Widzewa Łódź zdobył swoją ósmą bramkę w obecnym sezonie. Mariusz Pawełek rozegrał 90 minut w barwach Konyasporu Kulubu.

Bartosz Tarachulski zdobył bramkę w meczu z AGS Vyzas Megaron 2:1 (1:0). Polski napastnik grał do 72. minuty, kiedy został zmieniony przez Charalambosa Siligardakisa. Były zawodnik Diagorasu Rodos wpisał się na listę strzelców w 33. minucie, co było jego trzecim trafieniem ligowym w obecnym sezonie.

Występy Polaków w ligach zagranicznych:

Anglia

Premier League
Wojciech Szczęsny  (Arsenal Londyn) - 90 minut w meczu ligowym z Manchesterem City (1:0)
Łukasz Fabiański  (Arsenal Londyn) - rezerwowy w meczu ligowym z Manchesterem City (1:0)

The Championship
Tomasz Cywka (Reading) - poza kadrą w meczu ligowym z Leeds United (2:0)
Bartosz Białkowski (Southampton) - poza kadrą w meczu ligowym z Portsmouth (2:2)
Tomasz Kuszczak (FC Watford) - 90 minut w meczu ligowym z Blackpool (0:2)
Radosław Majewski (Nottingham Forest) - 90 minut w meczu ligowym z Bristol City (0:1)

League One
Artur Krysiak (Exeter City) - 90 minut w meczu ligowym z Scunthorpe United (0:1)

Belgia

Jupiler League
Marcin Wasilewski (RSC Anderlecht) - 90 minut w meczu ligowym z Standard de Liege (0:0)

Białoruś

Wyszejszaja liha
Tomasz Nowak (FK Homel) - uraz uniemożliwił mu występ w meczu ligowym z Tarpeda Żodzino (2:0)

Cypr

Protathlima A' Kategorias
Łukasz Sosin (Aris Limassol) - 90 minut w meczu ligowym z Ethnikosem Achna (1:1)
Paweł Kapsa (AS Alki Larnaka) - 90 minut w meczu z Apollonem (0:0)
Adam Stachowiak (Anorthosis Famagusta) - poza kadrą w meczu ligowym z APOEL-em (2:1)

Czechy

1. Gambrinus liga
Dawid Pietrzkiewicz (FC Banik Ostrawa) - rezerwowy w meczu ligowym z Hradec Kralove (1:0)
Łukasz Zejdler (FC Banik Ostrawa) - poza kadrą w meczu ligowym z Hradec Kralove (1:0)

Francja

Ligue 1
Ludovic Obraniak (Girondins de Bordeaux) - występ do 85. minuty w meczu ligowym z Caen (0:1)
Ireneusz Jeleń (LOSC Lille Metropole) - rezerwowy w meczu ligowym z Stade Brestois 29 (1:3)
Dariusz Dudka (AJ Auxerre) - 90 minut w meczu ligowym z Olympique Lyon (1:2)
Damien Perquis (Sochaux) - z powodu kontuzji nie wystąpił w meczu ligowym z Montpellier HSC (1:2)

Ligue 2
Grzegorz Krychowiak (Football Club de Nantes Atlantique) - 90 minut w meczu ligowym z AS Monaco (1:2)

Grecja

Alpha Ethniki
Roger Guerreiro (AEK Ateny) - występ od 73. minuty w meczu ligowym z PAS Giannina (1:2)
Mirosław Sznaucner (PAOK Saloniki) - poza kadrą w meczu ligowym z Atromitosem Ateny (0:0)

Beta Ethniki
Bartosz Tarachulski (AEL Kallonis) - występ do 72. minuty w meczu ligowym z AGS Vyzas Megaron (2:1)

Holandia

Eredivisie
Przemysław Tytoń (PSV Eindhoven) - 90 minut w finale Pucharu Holandii z Heraclesem Almelo (3:0)

Eerste divisie
Michał Janota (Go Ahead Eagles) - 90 minut w meczu ligowym z Almere City (2:0)
Paweł Wojciechowski (Willem II Tilburg) - występ od 83. minuty w meczu ligowym z Fortuną Sittard (1:1)

Niemcy

Bundesliga
Jakub Błaszczykowski (Borussia Dortmund) - występ do 87. minuty i asysta w meczu ligowym z VfL Wolfsburg (3:1)
Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) - 90 minut w meczu ligowym z VfL Wolfsburg (3:1)
Robert Lewandowski (Borussia Dortmund) - 90 minut i dwie bramki w meczu ligowym z VfL Wolfsburg (3:1)
Sławomir Peszko (FC Koeln) - występ do 46. minuty i żółta kartka w meczu ligowym z Werderem (1:1)
Mateusz Klich (VfL Wolfsburg) - poza kadrą w meczu ligowym z Borussią Dortmund (1:3)
Sebastian Boenisch (Werder Brema) - występ od 61. minuty w meczu ligowym z Koeln (1:1)
Eugen Polanski (1.FSV Mainz 05) - 90 minut i żółta kartka w meczu ligowym z VfB Stuttgart (1:4)
Artur Sobiech (Hannover 96) - rezerwowy w meczu ligowym z Schalke 04 (0:3)
Jakub Świerczok (1. FC Kaiserslautern) - rezerwowy w meczu ligowym z Hoffenheim (1:2)
Ariel Borysiuk (1. FC Kaiserlautern) - występ do 46. minuty w meczu ligowym z Hoffenheim (1:2)

2. Bundesliga
Sebastian Tyrała (SpVgg Greuther Furth) - występ od 90. minuty w meczu ligowym z Energie Cottbus (3:0)
Tomasz Zahorski (MSV 02 Duisburg) - rezerwowy w meczu ligowym z Eintrachtem Frankfurt (2:0)
Martin Kobylański (Energie Cottbus) - rezerwowy w meczu ligowym z SpVgg Greuther Furth (0:3)
Adam Matuszczyk (Fortuna Dusseldorf) - występ do 82. minuty w meczu ligowym z Hansą Rostock (1:2)

Rosja

Priemjer-liga
Piotr Polczak (Terek Grozny) - 90 minut i bramka w meczu ligowym z Spartakiem Nalczik (2:0)
Marcin Komorowski (Terek Grozny) - występ do 38. minuty w meczu ligowym z Spartakiem Nalczik (2:0)
Maciej Rybus (Terek Grozny) - 90 minut i żółta kartka w meczu ligowym z Spartakiem Nalczik (2:0)

Rumunia

I liga
Łukasz Szukała (Universitatea Cluj) - 90 minut w meczu ligowym z Ceahlaul Piatra Neamt (1:1)

Szkocja

Scottish Premier League
Łukasz Załuska (Celtic Glasgow) - rezerwowy w meczu ligowym z Kilmarnock (6:0)
Paweł Brożek (Celtic Glasgow) - rezerwowy w meczu ligowym z Kilmarnock (6:0)
Adrian Mrowiec (Heart of Midlothian) - uraz uniemożliwił mu występ w meczu ligowym z Dunfermline Athletic (2:1)

Turcja

Super Lig
Arkadiusz Głowacki (Trabzonspor Kulubu) - rezerwowy w meczu ligowym z Ordusporem (0:0)
Piotr Brożek (Trabzonspor Kulubu) - poza kadrą w meczu ligowym z Ordusporem (0:0)
Adrian Mierzejewski (Trabzonspor Kulubu) - występ od 57. minuty w meczu ligowym z Ordusporem (0:0)
Kamil Grosicki (Sivasspor Kulubu) - 90 minut i żółta kartka w meczu ligowym z Samsunsporem (2:1)
Marcin Kuś (Istanbul Buyuksehir) - występ od 87. minuty w meczu ligowym z Genclerbirligi SK (1:0)

Bank Asya 1. Liga
Marcin Robak (Konyaspor) - 90 minut i bramka w meczu ligowym z Bolusporem (2:1)
Mariusz Pawełek (Konyaspor) - 90 minut w meczu ligowym z Bolusporem (2:1)

Ukraina

Premier-liha
Wojciech Szymanek (Czornomorec Odessa) - 90 minut w meczu ligowym z Zorią Ługańsk (2:3)

Włochy

Serie A
Artur Boruc (Fiorentina) - 90 minut i żółta kartka w meczu ligowym z AC Milan (2:1)

Serie B
Kamil Glik (Torino Calcio) - 45 minut i bramka w przerwanym meczu ligowym z Reginną (1:0). Zawodnicy nie wyszli na drugą połowę z powodu ulewy.
Błażej Augustyn (Vicenza Calcio) - występ do 50. minuty, bramka samobójcza i żółta kartka w meczu ligowym z Juve Stabia (0:3)
Bartosz Salamon (Brescia Calcio) - występ do 69. minuty i żółta kartka w meczu ligowym z Veroną (2:1)