Zagłębie i Vistal Łączpol bliżej finału (wynik)

W sobotę pierwsze spotkania półfinałowe rozegrały piłkarki ręczne z PGNiG Superligi. Pierwszy krok do finału zrobiły szczypiornistki Vistaul Łączpolu Gdynia, które pokonały SPR Lublin.

Sławomir Bromboszcz

Półfinałowe spotkanie w Gdyni lepiej rozpoczęły szczypiornistki z Lublina, które po 5 minutach gry prowadziły 3:1. Wydawało się, iż wicemistrzynie Polski, które w ostatnim spotkaniu Pucharu Polski wysoko pokonały zespół z Gdyni będą nadawać ton rywalizacji. Tymczasem szybko inicjatywę przejęły zawodniczki Vistalu Łączpolu, które po kwadransie gry prowadziły 10:7. Do szatni gdynianki zeszły ze skromną, jednobramkową zaliczką, co zwiastowało emocje w drugiej części zawodów. Drugą połowę bardzo dobrze rozpoczęły podopieczne Thomasa Orneborga, które uzyskały bezpieczną zaliczkę czterech bramek. Zawodniczki SPR-u Lublin nie były w stanie zbliżyć się do rywalek i zakończyły mecz porażką 31:35.

W drugiej półfinałowej parze również lepsze okazały się gospodynie. Piłkarki ręczne KGHM Metraco Zagłębia Lubin wykorzystały atut własnego parkietu i pokonały Politechnikę Koszalińską. Zespół Bożeny Karkut po pucharowej porażce w konfrontacji z Akademiczkami miał coś do udowodnienia rywalkom. Miedziowe rozegrały świetne zawodowy, będą zespołem o klasę lepszym od Politechniki. Po pierwszej połowie Zagłębie prowadziło 16:9, by ostatecznie zwyciężyć 33:22.

W pierwszym spotkaniu o miejsca 5-8 zespół Piotrcovii Piotrków Tryb. pokonał przed własną publicznością Ruch Chorzów. Drużyna Stanisława Mijasa po kwadransie gry przegrywała 4:6, jednak w drugiej części pierwszej połowy zdołała odrobić straty z nawiązką i do szatni zeszła prowadząc 12:10. W drugiej połowie Piotrcovia zdołała wypracować sześciobramkowe prowadzenie - 23:17, lecz spotkanie zakończyła ze skromniejszą zaliczką trzech oczek 29:26.

W drugiej parze rywalizującej o lokaty 5-8 KPR Jelenia Góra pokonał u siebie KSS Kielce. Jeleniogórzanki szybko objęły pewne prowadzenie 10:4 i przez całe spotkanie kontrolowały wynik pojedynku. Zwycięstwo różnicą pięciu bramek 37:32 stawia zespół KPR w korzystnej sytuacji przed meczem rewanżowym w Kielcach.

W pojedynku drużyn walczących o utrzymanie Pogoń Baltica Szczecin pokonała we własnej hali AZS AWF Gardinia Wrocław. Spotkanie było niezwykle wyrównane, gra toczyła się "bramka za bramkę". Zwycięstwo Pogoni nie zmieniło układu w tabeli.

Vistal Łączpol Gdynia - SPR Lublin 35:31 (17:16)
Najwięcej bramek: dla Vistalu - Karolina Szwed 7, Karolina Siódmiak, Karolina Sulżycka, Patrycja Kulwińska i Loredana-Maria Mateescu po 5; dla SPR - Małgorzata Majerek 7, Małgorzata Stasiak 6, Alicja Wojtas i Dorota Małek po 5.

Piotrcovia Piotrków Tryb. - Ruch Chorzów 29:26 (12:10
Najwięcej bramek: dla Piotrcovii - Jewgienija Knoroz 6, Agnieszka Tyda, Joanna Waga, Agata Wypych i Anna Szafnicka po 4; dla Ruchu - Kinga Polenz i Marlena Lesik po 7.

KPR Jelenia Góra - KSS Kielce 37:32 (21:17)
Najwięcej bramek: dla KPR - Joanna Załoga 10, Monika Odrowska 8; dla KSS - Kamila Skrzyniarz 12.

KGHM Metraco Zagłębie Lubin - AZS Politechnika Koszalińska 33:22 (16:9)
Najwięcej bramek: dla Zagłębia - Monika Migała 11, Karolina Semeniuk-Olchawa 6; dla AZS - Kamila Kałużyńska 4, Sylwia Matuszczyk 4, Jagoda Olek 4.

Pogoń Baltica Szczecin - AZS AWF Gardinia Wrocław 28:27 (12:13) Najwięcej bramek: dla Pogoni - Katarzyna Sabała 7, Wołha Piatrowa 5; dla AZS AWF - Lidia Żakowska 8, Grażyna Pietras 6.