Czym tak naprawdę są kryptowaluty?

autor: mzk23 | 2020-07-21, 21:30 |

Oceń: Nie lubię Anuluj ()
|
Niewiele osób wie o tym, że kryptowaluty są produktem, który powstał przypadkowo. Satoshi Nakamoto początkowo nie zamierzał stworzyć Bitcoina - pierwszej i ciągle najważniejszej wśród wszystkich kryptowalut.

Sieć peer to peer i Bitcoiny

W swoim komunikacie z 2008 roku Nakamoto mówi, że stworzył system przesyłu pieniędzy w sieci peer-to-peer. Dokonał czegoś, co nie udało się nikomu innemu - zdecentralizowany system pieniężny. Sam pomysł nie jest nowy, gdyż w latach 90 wielu próbowało utworzenie wirtualnego pieniądza, ale wszystkie koncepty nie przetrwały próby czasu. Widząc, że wirtualna waluta nie ma szans na istnienie w oparciu o system centralny, postanowił spróbować zbudować coś na kształt sieci peer-to-peer dla dzielenia się plikami. Ta decyzja poskutkowała narodzinami nowej wirtualnej waluty. To, w jaki sposób funkcjonują kryptowaluty jest dość enigmatyczne i trudne do zrozumienia. Przyjrzyjmy się kilku szczegółom, które ułatwią nam ich postrzeganie.

Bank a Bitcoiny - czym różni się transfer pieniędzy?

Aby system płatności funkcjonował poprawnie niezbędne są do niego konta, salda, a także transakcje. Zupełnie tak, jak w każdym normalnym banku. Jednym z poważniejszych problemów w każdym systemie płatności jest zapobieganie tzw. podwójnym płatnościom. I to właśnie za prewencję tego zdarzenia jest w większości banków odpowiedzialny serwer centralny, który prowadzi rekord dotyczący sald.

W sieci zdecentralizowanej nie ma takiego serwera. Zadanie to przypada zatem każdej jednostce w obrębie sieci. Każdy peer w sieci musi posiadać całą listę transakcji, aby możliwe było poprawne generowanie kolejnych. Problem pojawia się wtedy, gdy w jeden z peerów ma inne dane niż pozostałe. Cała sieć upada. Pomocą w osiągnięciu konsensusu jest zazwyczaj serwer centralny, którego nie ma przecież w sieci Bitcoina. Jak zatem możliwe jest uzyskanie zgodności wszystkich peerów bez serwera centralnego? Tego nie wiedział nikt przed pojawieniem się Satoshiego.

Aby zrozumieć wszystkie mechanizmy Bitcoina, powinniśmy zagłębić się w temat jeszcze bardziej. A warto to zrobić jeszcze zanim zaczniemy inwestować w wirtualne pieniądze i otworzymy konta na popularnych giełdach kryptowalut.

Oceń: Nie lubię Anuluj ()
|

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz lub

Komentarze dodawać mogą tylko użytkownicy zalogowani. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się. Zajmie to pół minuty.


Dowiedz się jak umieszczać linki do tagów, pogrubiać tekst, itp.