Jak dbać o prywatność w sieci, czyli sieć VPN w praktyce

autor: mzk23 | 2020-08-14, 15:40 |

Oceń: Nie lubię Anuluj ()
|
Nie trzeba już nikogo przekonywać do dbania o prywatność w sieci - podczas aktywności w internecie ujawniamy zewnętrznym podmiotom informacje dotyczące nie tylko historii przeglądania czy preferencji zakupowych, ale także wrażliwe dane osobowe w rodzaju miejsca zamieszkania, zdolności kredytowych czy numeru PESEL. Skutecznym rozwiązaniem problemu prywatności w sieci są sieci VPN, które znacząco utrudniają śledzenie aktywności w internecie.

Virtual Private Network, czyli bezpieczna wymiana danych

Sieć VPN jest szyfrowanym i bezpiecznym połączeniem, które "maskuje" twój prawdziwy adres IP, co pozwala na bezpieczne przeglądanie internetu. Oczywiście anonimowość zapewniana przez dostawców VPN nie jest całkowita - zmotywowani cyberprzestępcy lub służby państwowe dużym nakładem wysiłku mogą wyśledzić twój komputer, ale korzystanie z Virtual Private Network skutecznie eliminuje zagrożenie związane ze zwykłymi programami szpiegowskimi ukrywanymi w formie niektórych ciasteczek cookies. Korzystanie z dobrej jakości VPN zazwyczaj wiąże się z niewielkimi, comiesięcznymi opłatami. Do najpopularniejszych dostawców tego typu usług należą firmy takie jak NordVPN, Express VPN, CyberGhost, Surfshark. Jeżeli chcesz za darmo wypróbować działanie, skorzystaj z Hola Free VPN.

VPN, czyli narzędzie do omijania cenzury i... oglądania amerykańskiego Netflixa

VPN jest szczególnie popularne w krajach, w których na internet nałożona została cenzura. Z virtual private network korzystają m.in. obywatele chińscy, którzy chcą przełamać państwowy firewall i uzyskać dostęp do Facebooka, Youtube'a i innych zagranicznych serwisów internetowych zablokowanych na terytorium ChRL. Innym popularnym zastosowaniem VPN jest zmiana IP użytkownika, dzięki której możliwy jest dostęp do usług zablokowanych w ramach geolokalizacji. W Polsce internauci korzystają z VPN do odblokowania zagranicznych stron związanych z hazardem zablokowanych przez Ministerstwo Finansów, a także do... oglądania Netflixa - amerykańska wersja strony przewyższa polską pod względem oferowanej liczby filmów i seriali.
Oceń: Nie lubię Anuluj ()
|

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz lub

Komentarze dodawać mogą tylko użytkownicy zalogowani. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się. Zajmie to pół minuty.


Dowiedz się jak umieszczać linki do tagów, pogrubiać tekst, itp.