IO koszykówka kobiet: Mistrzynie europy nadal niepokonane

Po raz kolejny Rosjanki wygrały swój mecz niewielką przewagą, lecz liczy się przecież sam fakt wygranej. Po nieznacznych zwycięstwach z Łotwą i Koreą Południową, tym razem mistrzynie europy uporały się z Białorusią. Podopieczne Igora Grudina będą jednak musiały poprawić swoją grę, bowiem już wkrótce czeka ich starcie z niezwykle silną Australią.

Jacek Konsek

Bratobójczy pojedynek od pierwszych minut był niezwykle zacięty i wyrównany. Gra punkt za punkt spowodowała, że w połowie inauguracyjnej kwarty było 13:12 dla Rosjanek. Pod koniec tej części gry fantastycznym rzutem z połowy boiska popisała się najlepsza wśród Białorusinek Natalia Marchanka. Rzucająca Dynama Nowosybirsk trafiła w tym meczu 4 "trójki", dzięki czemu jej drużynie udawało się przez dłuższy czas dotrzymywać kroku bardziej utytułowanym rywalkom. Kluczowy dla losów spotkania okazał się początek kolejnej kwarty, kiedy to podopieczne Igora Grudina wypracowały sobie znaczącą przewagę. Nasze sąsiadki ze wschodu coraz częściej myliły się zarówno spod kosza jak i obwodu i do przerwy przegrały różnicą 8 punktów.

Sytuacja niewiele zmieniła się na początku drugiej połowy. Ambitne Białorusinki starały się za wszelką cenę zminimalizować straty, jednak tego dnia nie było mocnych na górujące w strefie podkoszowej Rosjanki. Mierząca 202 cm Maria Stepanova zakończyła zawody z 13 punktami i 8 zbiórkami a Ilona Korstin niemalże osiągnęła double-double - 11 punktów i 9 zbiórek. W końcowych momentach po raz kolejny dała o sobie znać Marchanka, której rzuty zza linii 6,25m nieco zmniejszyły przewagę mistrzyń europy. Ostatecznie jednak zwycięstwo padło łupem Rosjanek, które wciąż liderują w grupie A.

W następnej serii gier Rosjanki podejmą Brazylijki a Białoruś zmierzy się z Koreą Południową.

Białoruś - Rosja 65:71 (19:20, 8:15, 13:17, 25:19)

Białoruś: N. Marchanka 16, Y. Leuchanka 15 (12 zb), K. Snytsina 15, T. Troina 7, N. Trafimava 6, O. Masilionene 2, A. Verameyenka 2, M. Kress 2, O. Padabed 0.

Rosja: M. Stepanova 13, I. Korstin 11, B. Hammon 10, O. Rakhmatulina 8, T. Shchegoleva 8, I. Osipova 8, S. Abrosimova 7 (10 zb), M. Karpunina 6, M. Kuzina 0, N. Vodopyanova 0.