LŚ grupa B: Zwycięstwo Kanady na koniec

Zespół Glenna Hoaga, mimo porażki w pierwszej partii, pokonał zdecydowanie Finów i zajął ostatecznie trzecie miejsce w grupie.

Marcin Olczyk

Spotkanie o trzecie miejsce w grupie B tegorocznej edycji Ligi Światowej miało wyrównany początek. Gospodarze próbowali zdominować inauguracyjną partię, ale ich przewaga przez sporą część seta oscylowała wokół 1-2 oczek. Dopiero po drugiej przerwie technicznej Finowie za sprawą skutecznego bloku i wykorzystanej kontry odskoczyli Kanadyjczykom na cztery punkty. Straty na moment zmniejszył jeszcze asem serwisowym Gavin Schmitt, ale drużyna Daniela Castellaniego spokojnie dowiozła prowadzenie do końca seta. Na początku kolejnej partii znowu trudną zagrywką przypomniał o sobie Schmitt, którego mocny serwis pozwolił Kanadyjczykom przy stanie 2:4 zdobyć 5 kolejnych punktów! Goście z Ameryki w kolejnych akcjach jeszcze zwiększyli swoją przewagę i bez większych problemów wyrównali stan meczu na 1:1. Rozpędzona ekipa Glenna Hoaga po przerwie kontynuowała dobrą grę i w trzeciej odsłonie szybko wypracowała sobie kilkupunktową przewagę (5:1). Finowie zupełnie stanęli i na drugiej przerwie technicznej usłyszeli kilka mocnych słów od Castellaniego, czemu trudno się dziwić skoro w tym momencie przegrywali już 6:16... Ostra reprymenda pomogła i Skandynawom udało się nawet skrócić dystans do 4 punktów. Kanadyjczycy w końcówce jednak nie pozwolili rywalom na wiele i wygrali seta do 18. Czwarta odsłona spotkania miała dużo bardziej wyrównany przebieg. Wynik długo oscylował wokół remisu. Wystarczyły jednak proste błędy Finów, by zespół Hoaga osiągnął pięciopunktowe prowadzenie (17:12). Gospodarze próbowali gonić, ale nie byli w stanie zbliżyć się bliżej niż na 3 oczka. Goście już do końca kontrolowali grę, a mecz silnym zbiciem skończył Schmitt, bezdyskusyjnie najlepszy siatkarz spotkania, który tego dnia zdobył 24 oczka. Po drugiej stronie siatki najlepszy dorobek punktowy zanotował środkowy Matti Oivanen (17).

Kanadyjczycy tym samym zajęli ostatecznie trzecie miejsce w grupie B tegorocznej Ligi Światowej i zapewnili sobie start w kolejnej edycji tych prestiżowych rozgrywek.

Finlandia - Kanada 1:3 (25:21, 20:25, 18:25, 20:25)

Finlandia: Esko Mikko, Oivanen Matti, Siltala, Oivanen Mikko, Lehtonen, Hietanen, Mantyla (libero) oraz Tuominen, Palokangas, Esko Antti, Sammelvuo

Kanada: McGovern, Simac, Winters, Schmitt, Duff, Perrin, Bann (libero) oraz Casias, Soonias, Van Lankvelt, Faucher