Wimbledon: Federer dwie piłki od katastrofy

Roger Federer przegrywał już 0-2 w setach, lecz ostatecznie zdołał pokonać Juliena Benneteau i zakwalifikował się do IV rundy Wimbledonu. Problem z awansem do 1/8 finału miał także Novak Djoković.

Rafał Smoliński

Notowany aktualnie na 32. pozycji w świecie Julien Benneteau sprawił już sensację w pojedynku z Rogerem Federerem, kiedy to przed trzema laty wyeliminował go z turnieju rozgrywanego w paryskiej hali Bercy. W piątek Francuz prowadził już 2-0 w setach i aż sześciokrotnie był o dwie piłki od końcowego zwycięstwa w meczu. Ostatecznie 30-latek z Bazylei zdołał odwrócić losy spotkania i zwyciężył 4:6, 6:7(3), 6:2, 7:6(6), 6:1.

Dla Federera mogła to być największa porażka w Wielkim Szlemie od 2004 roku, kiedy to Szwajcar odpadł w III rundzie Rolanda Garrosa. W poniedziałek, na wimbledońskich trawnikach, rywalem Szwajcara będzie doświadczony Belg Xavier Malisse, który ograł 1:6, 7:6(5), 6:1, 4:6, 6:3 rozstawionego z numerem 17. Hiszpana Fernando Verdasco.

Problemy w piątek miał także broniący mistrzowskiego tytułu Novak Djoković. Lider światowego rankingu potrzebował czterech setów, aby zwyciężyć 4:6, 6:2, 6:2, 6:2 Czecha Radka Štěpánka. W IV rundzie rywalem utytułowanego Serba będzie jego rodak, Viktor Troicki, który wyjątkowo łatwo rozprawił się z Argentyńczykiem Juanem Mónaco.

- To było trudne spotkanie, ale sadzę, iż drugiego, trzeciego oraz czwartego seta zagrałem dobrze. Doskonale zdawałem sobie sprawę z tego, że on jest doświadczonym zawodnikiem, który lubi chodzić do siatki i w dodatku dysponuje szerokim wachlarzem uderzeń - stwierdził po piątkowym pojedynku Djoković.

Do 1/8 finału nie udało się z kolei awansować innemu Serbowi, Janko Tipsareviciowi. Rozstawiony z numerem ósmym tenisista z Belgradu przegrał w czterech setach z Rosjaninem Michaiłem Jużnym, który o ćwierćfinał zagra w poniedziałek z Denisem Istominem, pierwszym w historii reprezentantem Uzbekistanu w IV rundzie Wielkiego Szlema.

Pewne zwycięstwo odniósł w piątek Richard Gasquet, który bez straty seta wyeliminował z turnieju Hiszpana Nicolása Almagro. Rozstawiony z numerem 12. Francuz o ćwierćfinał londyńskiej imprezy powalczy z pogromcą Jerzego Janowicza, Niemcem Florianem Mayerem.