Wimbledon: Kanadyjscy juniorzy opanowali świątynię tenisa

Reprezentanci Kanady okazali się najlepszymi juniorami tegorocznego wielkoszlemowego Wimbledonu. U dziewcząt triumfowała Eugénie Bouchard, a wśród chłopców mający polskie korzenie Filip Peliwo.

Rafał Smoliński

18-letnia Eugenie Bouchard na wimbledońskich trawnikach zwyciężyła w singlu oraz deblu, do którego zgłosiła się wspólnie z Amerykanką Taylor Townsend. W sobotnim finale gry pojedynczej młoda Kanadyjka, rozstawiona w turnieju dziewcząt z numerem piątym, pokonała 6:2, 6:2 Ukrainkę Elinę Switolinę, która w II rundzie wyeliminowała z kolei jedyną Polkę, Zuzannę Maciejewską.

Pochodząca z Montrealu Bouchard, aktualnie 309. rakieta globu, zdobyła już doświadczenie na zawodowych kortach, a na swoim koncie ma cztery tytuły wywalczone podczas imprez rangi ITF. W obecnym sezonie kanadyjska tenisistka zwyciężyła w dwóch turniejach organizowanych na kortach ziemnych w szwedzkim Bastad.

Wśród chłopców na wimbledońskim turnieju nie miał sobie równych Filip Peliwo. Mający polskie korzenie Kanadyjczyk po raz trzeci w obecnym sezonie dotarł do finału singla zawodów juniorskiego Wielkiego Szlema. Wcześniej, zarówno w Melbourne jak i w Paryżu, w spotkaniu o tytuł musiał uznać wyższość rywali. W niedzielę jednak 18-letni tenisista, oznaczony numerem czwartym, pokonał 7:5, 6:4 broniącego mistrzostwa Luke'a Saville'a, rewanżując się rówieśnikowi z antypodów za porażkę doznaną w finale styczniowego Australian Open.

Urodzony w Vancouver Peliwo, jako jedyny z trójki rodzeństwa przyszedł na świat poza granicami Polski, skąd pochodzą jego rodzice. Młody Kanadyjczyk nie odnosił dotychczas sukcesów na zawodowych kortach, a w światowej klasyfikacji aktualnie jest notowany na 579. pozycji.