Finał BK w Gdańsku: Sylwetki uczestników (cz. 2)

W sobotę w Gdańsku rozegrany zostanie finał Brązowego Kasku. Prezentujemy sylwetki żużlowców oznaczonych numerami 7-12, którzy pojadą w tych zawodach.

Michał Gałęzewski

7. Kacper Gomólski (Azoty Tauron Tarnów)
Urodzony/miejsce: 02.03.1993 Gniezno
Wzrost: 182 cm
Waga: 76 kg

Młodszy z braci Gomólskich jest jedynym zawodnikiem, który w 2008 roku jeździł w finale Brązowego Kasku w Gdańsku. Jako piętnastoletni młokos, zajął w nim ósme miejsce. Najbardziej obfitym w sukcesy sezonem był 2010 rok, kiedy zdobył brązowy medal MIMP i złoty medal DMEJ.

Przed sezonem po raz pierwszy w karierze zmienił klub - ze Startu Gniezno przeniósł się do Azotów Tauron Tarnów. W ENEA Ekstralidze jest mu ciężko. Pojechał jak dotąd w ośmiu meczach i wyjeździł średnią biegową 0,667. W półfinale Brązowego Kasku zajął siódme miejsce, zdobywając dziewięć punktów.

Młodszy z braci Gomólskich jako jedyny uczestniczył w gdańskim finale BK w 2008 roku Młodszy z braci Gomólskich jako jedyny uczestniczył w gdańskim finale BK w 2008 roku

8. Adrian Cyfer (Stal Gorzów)
Urodzony/miejsce 21.05.1995, Gorzów Wielkopolski
Wychowanek: Stal Gorzów
Wzrost: 180 cm
Waga: 65 kg

Adrian Cyfer ma dopiero 17 lat, jednak w lidze jeździ już od ubiegłego sezonu. W tym sezonie ma pewne miejsce w składzie w każdym meczu swojego macierzystego klubu. Często przyjeżdża ostatni, jednak każdy wyścig w jego wieku procentuje na przyszłość.

Adrian Cyfer w półfinale Brązowego Kasku, rozgrywanym w Ostrowie Wielkopolskim zdobył 8 punktów i wygrał wyścig dodatkowy, dzięki czemu zajął szóste miejsce.

Adrian Cyfer z pewnością będzie chciał pokazać się z dobrej strony Adrian Cyfer z pewnością będzie chciał pokazać się z dobrej strony

9. Łukasz Sówka (PGE Marma Rzeszów)
Urodzony/miejsce 07.11.1993, Kalisz
Wychowanek: KM Ostrów

Łukasz Sówka jest zawodnikiem, który najczęściej ze wszystkich żużlowców startujących w finale Brązowego kasku zmieniał kluby. Rozpoczął w KM-ie Ostrów, gdzie jeszcze przed szesnastymi urodzinami zajął trzecie miejsce w finale Brązowego Kasku. Później przeniósł się do Falubazu Zielona Góra, skąd wrócił ponownie do Ostrowa.

Z ŻKS-u Ostrovii, gdzie startował w 2011 roku przeniósł się przed tym sezonem do PGE Marmy Rzeszów. Jest jak dotąd najlepszym juniorem swojego klubu. Pojechał w dziesięciu meczach, w których uzyskał średnią biegową 1,233.

Łukasz Sówka co roku zmienia kluby Łukasz Sówka co roku zmienia kluby

10. Kacper Rogowski (Stelmet Falubaz Zielona Góra)
Urodzony/miejsce: 14.04.1993, Zielona Góra
Wychowanek: Falubaz Zielona Góra
Wzrost: 168 cm
Waga: 60 kg

Wychowanek Falubazu Zielona Góra zadebiutował w lidze w ubiegłym sezonie i miał swój niewielki wkład w Drużynowe Mistrzostwo Polski. W tym roku pojechał w zaledwie jednym meczu swojej macierzystej drużyny, w którym zdobył punkt i bonus. Częściej występuje jako gość w w ŻKS Ostrovii Ostrów.

W tym sezonie pojechał już w sześciu pierwszoligowych spotkaniach i na tą chwilę ma średnią biegową równą 1,100. W ubiegłym sezonie w finale Brązowego Kasku zajął dopiero 14 miejsce. W półfinale zdobył 10 punktów i zajął piąte miejsce.

Rogowski nie dostaje w tym sezonie wielu szans Rogowski nie dostaje w tym sezonie wielu szans

11. Krystian Pieszczek (Lotos Wybrzeże Gdańsk)
Urodzony/miejsce: 23.09.1995, Gdańsk
Wychowanek: Wybrzeże Gdańsk
Wzrost: 174 cm
Waga: 65 kg

"Krycha", to nadzieja gdańskiego żużla. Najmłodszy żużlowiec startujący w ENEA Ekstralidze, jest również drugim z najmłodszych zawodników startujących w finale Brązowego Kasku. W ubiegłym sezonie, jeszcze jako 15-latek zajął 9. miejsce w częstochowskim finale. Niedługo później udanie zaprezentował się na grudziądzkim torze podczas pierwszego startu w meczu ligowym.

W tym sezonie ze średnią 1,283 Pieszczek jest trzecim z najskuteczniejszych zawodników Lotosu Wybrzeże i jeździ bez respektu dla bardziej doświadczonych rywali. Waleczny gdańszczanin w półfinale rozegranym w Ostrowie Wielkopolskim zdobył 13 punktów i zajął trzecie miejsce. Na doskonale sobie znanym torze, jest to jeden z faworytów Brązowego Kasku.

Gdański finał jest bardzo prestiżowy dla Gdański finał jest bardzo prestiżowy dla "Krychy"

12. Artur Czaja (Dospel Włókniarz Częstochowa)
Urodzony/miejsce: 23.01.1994, Tarnowskie Góry
Wychowanek: Włókniarz Częstochowa
Wzrost: 169 cm
Waga: 64 kg

Wielu kibiców częstochowskiego Włókniarza liczy na to, że Artur Czaja w przyszłości będzie zdobywał dla tego klubu wiele punktów. 18-latek do finału Brązowego Kasku awansował już w ubiegłym sezonie, jednak zdobył tylko pięć punktów, co wystarczyło zaledwie do 13. miejsca.

Teraz z pewnością ma on większy apetyt. Jak na razie Artur Czaja pojechał we wszystkich meczach Dospelu Włókniarz i ze średnią 1,119 jest 54. zawodnikiem ENEA Ekstraligi. W lubelskim półfinale Brązowego Kasku zajął drugie miejsce, przegrywając jedynie z Bartoszem Zmarzlikiem.

Artur Czaja to nadzieja częstochowskiego żużla Artur Czaja to nadzieja częstochowskiego żużla