Wygrana Jana Matury w PK na igielicie w Soczi, ósme miejsce Dawida Kubackiego

Jan Matura wygrał konkurs Letniego Pucharu Kontynentalnego w Soczi. Drugie miejsce zajął Anders Jacobsen, a trzecie - Tomaz Naglic. Ósmy był Dawid Kubacki.

38. Krzysztof Biegun Polska 118 85,2

Rozegranie piątego i szóstego konkursu Letniego Pucharu Kontynentalnego 2012 w skokach narciarskich zaplanowano w rosyjskim Soczi. W 2014 roku odbędą się tam Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Zwycięzcą pierwszego konkursu w Soczi- organizowanego pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej - został Jan Matura. Urodzony w 1980 roku reprezentant Czech po pierwszej serii, w której skoczył 137 metrów, plasował się na drugiej pozycji. Wyprzedzał go jedynie Anders Jacobsen (138,5). W drugiej kolejce Maturze zmierzono 133 metry, a Jacobsenowi 130. Trzecią lokatę zajął Tomaz Naglic ze Słowenii.

Po pierwszej serii na czwartym miejscu plasował się Dawid Kubacki. Ostatecznie zajął on ósmą pozycję i potwierdził bardzo dobrą i równą dyspozycję prezentowaną podczas lata 2012. Punktowało czterech Polaków. Osiemnasty był Grzegorz Miętus, a dwudziesty - Bartłomiej Kłusek. Dwa punkty do klasyfikację generalną za 29. lokatę otrzymał Jan Ziobro. W opisywanym konkursie wystąpili najlepsi zawodnicy z Rosji. Najwyżej z gospodarzy uplasował się Dennis Korniłow, który zajął jedenaste miejsce. W drugiej dziesiątce znaleźli się również: sklasyfikowany na 13. miejscu Dmitrij Wasiljew, 15. Aleksander Sardyko oraz 16. Anton Kaliniczenko.

W drugiej serii wystąpiło trzech Szwajcarów. Najlepszą dziesiątkę zamknął Simon Ammann. Piąty był Gregor Deschwanden, zaś czternasty - Marco Grigoli. W konkursie brał udział też Martin Schmitt, który uplasował się na dwunastej pozycji. Dwaj najlepsi skoczkowie piątego konkursu Pucharu Kontynentalnego na igielicie przewodzą również klasyfikacji ogólnej cyklu, tyle że w innej kolejności. Na czele jest Jacobsen z dorobkiem 304 punktów, a Matura ma ich 265. Kubacki (180) plasuje się na czwartym miejscu.