ATP Bastad: Almagro ma kompleks Ferrera, który zdobył piąty tytuł w sezonie

David Ferrer (ATP 5) po raz drugi w karierze został triumfatorem turnieju SkiStar Swedish Open na kortach ziemnych w Bastad. W finale Hiszpan pokonał rodaka Nicolasa Almagro (ATP 10) 6:2, 6:2.

W 2007 roku obaj Hiszpanie również spotkali się w finale imprezy i David Ferrer zwyciężył 6:2, 6:1. Tenisista z Walencji w finale w Båstad grał także w ubiegłym sezonie i przegrał z Robinem Söderlingiem 2:6, 2:6. Dla Nicolása Almagro również był to trzeci finał w szwedzkim turnieju, w 2010 roku wywalczył tytuł po triumfie nad Söderlingiem. Po raz trzeci w historii finał w Båstad (impreza rozgrywana jest od 1948 roku) był wewnętrzną sprawą Hiszpanów (w 1975 roku Manuel Orantes pokonał José Higuerasa).

Ferrer, który pokonując w półfinale Grigora Dimitrowa wygrał 50. mecz w sezonie (jego bilans to teraz 51-9), zdobył piąty tytuł od stycznia (wcześniej w Auckland, Buenos Aires, Acapulco i 's-Hertogenbosch) i 16. w karierze (bilans finałów 16-15). Tenisista z Walencji w tym tygodniu jedynego seta stracił w ćwierćfinale z Tommym Robredo. Dla Almagro był to czwarty finał w sezonie (tytuły w São Paulo i Nicei). W lutym w Buenos Aires w decydującym meczu mierzył się z Ferrerem i przegrał 6:4, 3:6, 2:6. Łączny bilans ich meczów to teraz 11-0 dla 30-latka z Walencji. Almagro wystąpił w 18. finale w karierze i na 13. tytuł musi jeszcze poczekać.

W szóstym gemie I seta Ferrer zaliczył przełamanie, a w siódmym obronił break pointa i prowadził 5:2. W ósmym gemie Almagro przy 0-40 odparł dwie piłki setowe (bekhend wzdłuż linii, odwrotny kros forhendowy), ale przy trzeciej wyrzucił forhend poza kort. Po utrzymaniu podania po grze na przewagi w gemie otwarcia II seta (14 rozegranych piłek) w drugim gemie Ferrer uzyskał przewagę przełamania i nie oddał jej do końca. W szóstym gemie Almagro od 0-30 zdobył cztery punkty, ale w ósmym 30-latek z Walencji jeszcze raz go przełamał tytuł pieczętując krosem bekhendowym. W trwającym 67 minut spotkaniu Ferrer wykorzystał cztery z sześciu break pointów oraz zgarnął 30 z 42 piłek przy swoim pierwszym podaniu.