LM: Pyrrusowe zwycięstwo Gladbach, Celtic wraca do piłkarskiego raju!

Środowe mecze wyłoniły ostatnich uczestników fazy grupowej piłkarskiej Champions League w sezonie 2012/2013. Do ostatnich sekund o awans walczyły Fenerbahce ze Spartakiem oraz Dynamo z Borussią.

Konrad Kostorz
Borussia M'gladbach w Kijowie do awansu potrzebowała cudu. Przedstawiciel Bundesligi po fatalnym występie przed własną publicznością musiał ruszyć do frontalnych ataków i wygrać aż 3:0, ale nie zepchnął Dynama do defensywy. Tymczasem krótko po rozpoczęciu spotkania snajper Ukraińców Ideye Brown znalazł się oko w oko z Marcem-Andre ter Stegenem i był bliski wpisania się na listę strzelców.

Gospodarze kontrolowali przebieg rywalizacji, ale w 70. minucie Jewhen Chaczeridi w zupełnie niegroźnej sytuacji skierował piłkę do własnej bramki. Niemcy postanowili pójść za ciosem i za sprawą strzału głową Juana Arango po centrze Alexandra Ringa zbliżyli się do awansu na dystans jednego gola! W końcówce Gladbach nie stwarzali jednak dogodnych okazji, a awans Dynama przypieczętował Brown, wykorzystując sytuacji sam na sam.

Po 4-letniej przerwie do Ligi Mistrzów powraca Celtic Glasgow, który w dwumeczu okazał się wyraźnie lepszy od pogromcy Śląska Wrocław, Helsingborgs IF. Całe spotkanie na ławce rezerwowych przesiedział Łukasz Załuska, a Fraser Forster ponownie zachował czyste konto. Trzeci raz w historii w najlepszej "32" wystąpi CFR Cluj, który nieoczekiwanie wyeliminował FC Basel. Szwajcarzy mogli przedłużyć nadzieje, ale w 43. minucie Alexander Frei zmarnował rzut karny.

Niezwykle zacięty i wyrównany był dwumecz rosyjsko-turecki. W Stambule Fenerbahce z całych sił dążyło do odrobienia strat, ale Spartakowi udało się obronić, choć kończył mecz w osłabieniu po czerwonej kartce Demy'ego de Zeeuwa, a arbiter doliczył aż 6 minut do regulaminowego czasu. Turcy próbowali doprowadzić do dogrywki, lecz skuteczności zabrakło Miroslavowi Stochowi i Cristianowi Baroniemu.

Z ogromnymi kłopotami awans wywalczyli piłkarze OSC Lille. Zespół Rudiego Garcii w drugiej połowie meczu z FC Kopenhaga przeważał i atakował, jednak skutecznością nie imponował niedawny konkurent Ireneusza Jelenia, Tulio de Melo, który w 85. minucie trafił w poprzeczkę. Brazylijczyk stanął na wysokości zadania w dogrywce, gdy wykorzystał podanie Nolana Roux. LOSC w Champions League wystąpi już po raz 5.