Puchar Davisa: Bury lepszy od Matkowskiego, walkower Janowicza

Aleksander Bury pokonał Marcina Matkowskiego w pojedynku deblistów i wywalczył pierwszy punkt dla reprezentacji Białorusi. Jerzy Janowicz poddał swój mecz walkowerem.

Dominika Pawlik

Reprezentacja Polski pod wodzą Radosława Szymanika już w sobotę zapewniła sobie awans do I Grupy Strefy Euro-Afrykańskiej. W piątek swoje mecze wygrali Łukasz Kubot i Jerzy Janowicz, a Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski w czterech setach odprawili Maksa Mirnego i Aleksandra Burego.

Wynik meczu został rozstrzygnięty w sobotę, więc dwa ostatnie mecze nie miały wpływu na wynik i rozgrywano je do dwóch wygranych setów. Kubot i Janowicz od poniedziałku startują w kolejnych turniejach, kapitanowie reprezentacji dokonali zmian. W pierwszym pojedynku na korcie pojawili się debliści - Matkowski oraz Bury.

Białorusin w grze pojedynczej startuje dużo częściej od polskiego tenisisty, który w tej roli wystąpił po raz pierwszy od pięciu lat. Po stronie Burego widać było większe ogranie, popełniał mniej błędów. Obaj tenisiści często chodzili do siatki, popisywali się efektownymi wolejami, a czasami i lobami.

W obu setach o zwycięstwie zadecydowało jedno przełamanie. Matkowski miał swoje szanse na odrobienie strat, ale Białorusin znakomicie serwował, obronił wszystkie break pointy. Ostatecznie Bury triumfował 6:3, 6:3.

W ostatnim meczu miał walczyć Jerzy Janowicz z Dmitrijem Żyrmontem, ale łodzianin poddał mecz walkowerem, a kapitan nie oddelegował na to spotkanie innego tenisisty.

W łódzkim Pałacu Sportu kibice mogli zobaczyć towarzyskie spotkanie pomiędzy Maciejem Smołą a Żyrmontem. Tenisista z Poznania przez cały tydzień towarzyszył polskiej kadrze Pucharu Davisa podczas treningów.

Puchar Davisa, III runda Grupy II Strefy Euroafrykańskiej
kort twardy (DecoTurf), hala Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Łódź
piątek-niedziela, 14-16 września 2012

(gra 1.): Łukasz Kubot - Dmitrij Żyrmont 6:1, 6:4, 6:2
(gra 2.): Jerzy Janowicz - Uładzimir Ignatik 7:6(4), 6:2, 6:3
(gra 3.): Mariusz Fyrstenberg / Marcin Matkowski - Aleksander Bury / Maks Mirny 6:4, 7:6(5), 6:7(3), 6:4
(gra 4.): Marcin Matkowski - Aleksander Bury 3:6, 3:6
(gra 5.): Jerzy Janowicz - Dmitrij Żyrmont walkower

rezultat meczu: 3-2 dla Polski