Zwycięstwo w sporcie

autor: Freudysta | 2014-07-31, 23:31 |

Oceń: Nie lubię Anuluj ()
|
Trening umysłowy + dobre przygotowanie techniczne + bezlitosność = zwycięstwo w 90%.

Witam wszystkich czytelników. Powyższe działanie nie jest działaniem matematycznym, ale jest wzorem określającym jakie czynniki w sportach drużynowych (prawie) zawsze dadzą drużynie zwycięstwo. Dlaczego prawie zawsze? Dlatego gdyż, bardzo mała jest możliwość wygrywania wszystkiego. To wręcz niemożliwe, szczególnie w sportach drużynowych. Prędzej czy później przyjdzie potknięcie, lecz jest to całkiem normalne.
Czym jest sport drużynowy wie każdy z was, więc zaoszczędzę sobie pisania wam definicji.
Trzy czynniki które napisałem w równaniu są decydujące w odniesieniu zwycięstwa przez drużynę X nad drużyną Y. Pozwolę sobie przybliżyć wam te czynniki i ich rolę.

Czynnik pierwszy, czyli trening umysłowy, polega na treningu koncentracji, budowaniu pewności siebie, wytrzymałości, radzenia sobie z presją, a także na motywacji. Trening ten, nazywany inaczej treningiem umiejętności psychologicznych jest bardzo ważny z kilku powodów. Trening ten umożliwia zachowanie świeżości umysłowej, odpowiednią koncentrację do końca spotkania czy też odpowiednią wytrzymałość w danym meczu. Bez takiego treningu, drużyna jest skazana na częste niewygrywanie meczów i mimo dobrej postawy w całych zawodach, wynik końcowy będzie niekorzystny. Możemy to doskonale zaobserwować na przykładzie klubu żużlowego Unia Leszno. Zespół ten, w tym sezonie, aż dwukrotnie wypuszczał z rąk wydawać by się mogło już pewne zwycięstwa(mecze z Falubazem Zielona Góra i Spartą Wrocław) lecz końcowe wyniki były niekorzystne. O tych niekorzystnych wynikach decydowało właśnie brak odpowiedniej koncentracji, brak wytrzymałości i pozostałe czynniki składające się na trening umysłowy, których zespół Unii Leszno nie posiadał.
Drużyna taka, trening umysłowy powinna przeprowadzać w ramach zwykłego treningu. W jaki sposób? Chociażby przez trenowanie własnej pamięci, całkowitym skupieniu na jednej danej czynności czy nawet przez medytację.

Drugim czynnikiem jest dobre przygotowanie techniczne. Chyba nie muszę wam, czytelnikom tłumaczyć jak ważny jest to czynnik. Zespół który technicznie jest dobrze przygotowany, poradzi sobie w każdych warunkach, a jego atutem będą stałe fragmenty gry a przede wszystkim skuteczna gra zespołowa i pojedynki 1 na 1. Przykładów jest wiele na boiskach piłkarskich, koszykarskich itd.

Ostatnim czynnikiem jest bezlitośność. Dla pojedynczego człowieka nie jest to zbyt ludzka cecha lecz w sporcie, szczególnie zespołowym, jest to cecha gwarantująca sukces. Drużyna wychodząca na boisko powinna mieć tylko jeden cel – zwycięstwo. Pisząc o bezlitosnośći nie mam tu na myśli celowe faulowanie przeciwników czy spowodowanie jego kontuzji. Chodzi o to, żeby w sposób sportowy, wyperswadować rywalowi z głowy to że ma szansę na korzystny wynik. Jak to zrobić? Trzeba go po prostu zniszczyć na boisku, poprzez jak najwyższą możliwą wygraną w meczu. Przy pewnym prowadzeniu drużyny X nie może ona zlitować się nad przeciwnikiem i pozwolić mu nawet na chwilę, oddać inicjatywę. Skutek tego może być opłakany i nawet porażka w końcowym rozrachunku. Przykłady? Mecz Milan- L' pool gdzie Włosi ze stanu 3-0 doprowadzili do tego że po końcowym gwizdku zalali się łzami czy chociażby niedawny mecz Niemcy-Szwecja, gdzie nasi zachodni sąsiedzi mimo prowadzenia 4-0 nie potrafili wygrać spotkania, zaledwie go remisując. Przy pewnym prowadzeniu drużyna prowadząca powinna dobić ostatecznie przeciwnika nie pozostawiając mu żadnych złudzeń a nie przypisywać już sobie punkty w ligowej tabeli czy stawiając też w myślach puchar i medale na półkę.

Reasumując przedstawiłem wam 3 czynniki które decydują o końcowym sukcesie. Te czynniki są od siebie zależne. Bez któregoś z nich, szansa na zwycięstwo zdecydowanie się zmniejsza, co może doprowadzić do niekorzystnych sytuacji w zespole.

Za uwagę dziękuje Nowik.

Oceń: Nie lubię Anuluj ()
|

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz lub

Komentarze dodawać mogą tylko użytkownicy zalogowani. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się. Zajmie to pół minuty.


Dowiedz się jak umieszczać linki do tagów, pogrubiać tekst, itp.

Ostatnie komentarze

Sortuj:
Nowik

Myślę jednak ze bezlitosność występować musi, chodzi o całkowite dobicie przeciwnika w sposób sportowy. Raczej nie łączyłbym jej z czynnikamii zawartymi w treningu umysłowym.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (0|0)

komentarz jest odpowiedzią na: [1 komentarz tej dyskusji]

Ciekawe zestawienie. Wg mnie wyróżnianie 3 czynnika jest zbędne. To wszystko zawarte jest w pierwszym. Bezlitosność wynika z konsekwencji, motywacji, koncentracji - cały wyróżniony przez Ciebie trening...

blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
MS_

Ciekawe zestawienie.
Wg mnie wyróżnianie 3 czynnika jest zbędne. To wszystko zawarte jest w pierwszym. Bezlitosność wynika z konsekwencji, motywacji, koncentracji - cały wyróżniony przez Ciebie trening psychologiczny
Pkt nr 2 bez zastrzeżeń
Może to oczywiste, ale jak już bawimy się w budowanie składowych sukcesu, to przygotowanie fizyczne ma b. istotny wpływ.
Wg mnie składowe:
1. Jak u Ciebie - psychologiczna sfera -> co też oznacza budowanie drużyny, jak i trenowanie pojedynczych zawodników
2. Jak u Ciebie - Technika - umiejętności
3. Przygotowanie fizyczne
1+2+3=90% - powiedzmy
4. Szczęście + i inne drobnostki - czynnik niezależny

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (0|0)

ostatnia odpowiedź: 18 sierpnia 2014 [1 komentarz tej dyskusji]

blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
fazik

mysle,ze zapomniales o jeszcze jednym czynniku,bardzo waznym w sportach zespolowych,czyli umiejetne dobranie zawodnikow,zeby byla miedzy nimi tzw. "chemia"...

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (0|0)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.