Ostatnie akcje użytkownika, Tablica użytkownika

Ostatnie akcje użytkownika

pokaż więcej

Tablica użytkownika

Tablica to miejsce gdzie możesz zostawić komentarz użytkownikowi.
Komentarze umieszczone na tablicy są publiczne i widoczne przez wszystkich. ok

Zaloguj się aby dodać komentarz lub

Komentarze dodawać mogą tylko użytkownicy zalogowani. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się. Zajmie to pół minuty.


Dowiedz się jak umieszczać linki do tagów, pogrubiać tekst, itp.

czefan

Ale nie jest to Wielkopolska czy Małopolska. Dla mnie Mazowsze, czy Pomorze, nie stanowi większej różnicy. Sa to tereny przyłączone do Polski, a nie rdzenna Polska.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (0|0)

komentarz jest odpowiedzią na: [1 komentarz tej dyskusji]

I jeszcze coś, bo widzę że strasznie lubisz się mądrować. Jeśli już jesteś tak ścisły w sprawach historycznej przynależności ziem wszelakich, to pojmij że Toruń historycznie do żadnego Pomorza nie należał....

blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
Waikiki

I jeszcze coś, bo widzę że strasznie lubisz się mądrować. Jeśli już jesteś tak ścisły w sprawach historycznej przynależności ziem wszelakich, to pojmij że Toruń historycznie do żadnego Pomorza nie należał. Miasto te należało do Ziemi Chełmińskiej - części Mazowsza!!!!! To tę ziemię z obecnym Toruniem (lecz tylko prawobrzeżnym, bo lewobrzeżny Podgórz należał do Kujaw) wydzierżawił w 1228 r. Krzyżakom słynny Konrad Mazowiecki. Podkreślam "Mazowiecki", a nie "Pomorski"!!! Nazwa "Pomorze" dla ziem związanych z Toruniem nadana została dopiero w 1919 r., gdy z ziem Pomorza Gdańskiego (bez Gdańska) i Ziemi Chełmińskiej (z Toruniem) utworzono woj. pomorskie. Stolicą został Toruń, bo Gdyni jeszcze nie było, a Gdańsk nie należał do Polski. W 1938r. do tego województwa przyłączono część Kujaw z Bydgoszczą na czele. Zatem gwoli ścisłości Toruń to nie żadne Pomorze. Obecna nazwa województwa nawiązuje do historycznej nazwy Kujaw i do przedwojennej nazwy województwa pomorskiego. Z historycznym Pomorzem te ziemie nie mają nic wspólnego (poza Świeciem, które jako jedyne historycznie przynależało do Pomorza).

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (0|0)

ostatnia odpowiedź: 22 lutego 2013 [1 komentarz tej dyskusji]

blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
Waikiki

Rozwala mnie ta kłótnia o Ziemię Lubuską. Jak dla mnie jest ona bez sensu. Stan na dzień dzisiejszy jest jasny: istnieje województwo lubuskie z Gorzowem i Zieloną Górą i koniec kropka. Mieszkańcy całego regionu czują się w dużej mierze Lubuszanami i spotkania drużyn z obu w/w miast województwa są oficjalnie uznane jako Derby Lubuskie (Derby Ziemi Lubuskiej). I powtórzę: Taki jest stan na dzień dzisiejszy! Natomiast faktem jest, iż historyczna Ziemia Lubuska miała nieco inne granice niż te obecne. Paradoksalny jest fakt, że miasto od którego nazwę wzięła Lubuska Ziemia nie należy dziś do tego województwa!!! Ba, nie należy nawet do Polski. A mowa o staropolskim mieście Lubusz (obecnie Lebus) leżącym po niemieckiej stronie Odry. Również wieloletnia stolica diecezji lubuskiej - miasto Przybór (obecne Furstenwalde) również nie należy dziś do Polski. Faktem jest też, że ani Gorzów ani tym bardziej Zielona Góra historycznie nie należały do Ziemi Lubuskiej. Są pewne przesłanki, że być może jakiś czas i w jakimś stopniu należały do Ziemi Lubuskiej tereny, na których dziś położony jest Gorzów. Lecz co do ZG to do dawnej historycznej Ziemi Lubuskiej nigdy ona nie należała. ZG należała historycznie bowiem do Śląska. Jeszcze do 1945 r. nazywana ona była po niemiecku - Grunberg in Schlesien (pol. Zielona Góra na Śląsku). Po II wś polska administracja reaktywowała starą nazwę "Ziemia Lubuska" włączając w jej skład nowe ziemie. Celem było podkreślenie polskości tych ziem i przypomnienie ich najstarszej nazwy. Zwiększenie jej obszaru było sztuczne, lecz dziś się w pełni przyjęło. Miastami, które bezsprzecznie należały do historycznej ZL są: Lubusz, Frankfurt nad Odrą, Furstenwalde, Guben, Muncheberg, Seelow (dziś w Niemczech) oraz Kostrzyn, Słubice, Ośno, Rzepin, Łagów, Torzym, Sulęcin, Gubin.
Co do samego Śląska to dziś połowa obecnego województwa śląskiego nie jest i nigdy nie była Śląskiem - mowa o Zagłębiu Dąbrowskim (Sosnowiec, Dąbrowa Górn., Będzin) i Ziemi Częstochowskiej. Zatem czepianie się szczegółów nie ma sensu. Nazwa "Derby Ziemi Lubuskiej" jest nazwą, która w pełni się przyjęła i dotyczy województwa lubuskiego - tak jest i tak będzie. Zresztą nazwa tych derbów jesta starsza niż same woj. lubuskie, które powstało dopiero 01.01.1999 r. A historyczne szczegóły to zupełnie inna sprawa.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (0|0)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.