Odra Wodzisław - Ruch Chorzów (historia spotkań)

Historia spotkań w ekstraklasie pomiędzy Odrą i Ruchem sięga roku 1996. Wtedy obydwa zespoły awansowały do ekstraklasy. Niebiescy wrócili po roku nieobecności, a wodzisławianie byli wtedy absolutnym beniaminkiem w pierwszej lidze. W drugiej kolejce przy Cichej Ruch pokonał Odrę 3:2, pomimo faktu że do przerwy było 0:2.

Michał Piegza

W pierwszej kolejce tamtego sezonu Niebiescy przegrali z Górnikiem 1:2 tracąc gola w końcówce meczu. Z kolei Odra pokonała na własnym stadionie kolejnego beniaminka – Polonię Warszawa 3:1, a bohaterem tego pojedynku był Ryszard Wieczorek. Dodajmy, że czwartym zespołem, który wtedy awansował była Wisła Kraków.

Pierwsze spotkanie w ekstraklasie pomiędzy Ruchem i Odrą było niezwykłe. W ciągu kilku minut wodzisławianie zdobyli dwa gole. Najpierw fatalny błąd bramkarza Ruchu, obecnego trenera bramkarzy w klubie - Ryszarda Kołodziejczyka wykorzystał Sławomir Paluch (w Ruchu debiutował w pierwszej lidze i w niebieskich barwach z powodu kontuzji zakończył karierę). Kołodziejczyk chcąc wybić piłkę... wrzucił ją na głowę Palucha, a ten z kilku metrów wbił ją do bramki. Po chwili Jacek Polak zdobył drugiego gola. Druga połowa rozpoczęła się od bramki dla Ruchu autorstwa Dariusza Gęsiora. Na kwadrans przed końcem wyrównał wracający do Chorzowa po kilku latach nieobecności Maciej Mizia. W ostatniej minucie gospodarze zdobyli zwycięskiego gola. Rzut wolny wykonywał były gracz Odry - Witold Wawrzyczek. Krótko zagrana piłka przez partnera, "Gitara" markuje strzał i dopiero po chwili uderza w samo okienko nie do obrony. Przy Cichej szaleństwo. Ruch wygrywa 3:2.

0:1 - Sibik 35’

M. Śrutwa nie wykorzystał w 38. minucie rzutu karnego (obrona).

20.04.2002
Odra Wodzisław - Ruch Chorzów 3:1 (1:1)
0:1 - Woś 7’
1:1 - Nowacki 27’
2:1 - Saganowski (w.) 49’
3:1 - Matyja 88’

Czerwona kartka: Śrutwa (Ruch) /za uderzenie łokciem rywala/ (45’)

24.08.2002
Odra Wodzisław - Ruch Chorzów 1:1 (1:1)
1:0 - Chałbiński 13’
1:1 - Woś 19’

P.Sibik nie wykorzystał w 65. minucie rzutu karnego (M.Matuszek obronił).

3:2 - Micański 73

Ruch Chorzów: Mioduszewski - Nykiel (45' Jakubowski), Adamski, Baran, Brzyski, Grzyb, Pulkowski, Nowacki, Balaż (85' Sobczak), Ćwielong i Fabusz (90' Golem).

Odra Wodzisław: Stachowiak - Cichy (46' Dudek), Szary, Hinc, Radler, Kowalczyk, Kokoszka, Woś, Seweryn (46' Błażejewski), Socha (75' Aleksander) i Micański.

Stosunek bramek: 2:0 dla Ruchu.

Ciekawostka statystyczna: Ruch w rozgrywkach ligowych nigdy nie wygrał z Odrą w Wodzisławiu Śląskim.