Ostatnie akcje użytkownika, Tablica użytkownika

Ostatnie akcje użytkownika

 • samowar lubi Komentarz

  to prawda mogła by to wszystko szybciej się dziać , ale tak po malutku może do celu dojdziemy pytanie tylko kiedy ?

 • samowar lubi Komentarz

  Byłem na pierwszym spotkaniu. Bardzo fajna inicjatywa. Polecam.

 • samowar lubi Komentarz

  Piszę to po to, żeby zniechęcić niektórych do pisania naprawdę bezsensownych komentarzy. No bo co wnosi do tematu komentarz typu: "Zobaczymy co pokaże" albo "Oby się udało" lub "Oby się nie udało". Jest to przejaw narcyzmu, którego coraz więcej w ludziach. Rzadko w komentarz pod artykułami o Polonii jest prowadzona jakaś sensowna dyskusja, tylko takie zaspokajanie własnego ego. Nawet jeśli nie osiągnę celu, to wychodzę z tego założenia, że jeśli ktoś nie ma skrupułów, żeby pisać pierdoły tutaj, to mi tak samo wolno te pierdoły krytykować. Piszą tu w większości dorośli ludzie, a niestety dyskusje są na poziomie młodzieżowym.

 • samowar lubi Komentarz

  Akurat pieniądze na juniorską kadrę nie mając nic wspólnego z tym kto rządzi, tylko z sukcesami, bo po nich przepisy zakładają wzrost wsparcia. Zeszła zima to 3 medale MŚJ w wykonaniu Kamili Żuk (2 złota i srebro), do tego bardzo dobre występy sztafety i letnie sukcesy w MŚ - srebro w sztafecie mieszanej juniorów, złoto Kamili w sprincie juniorów i srebro w pościgu.

 • samowar lubi Komentarz

  Dla mnie akurat Weronika to jedna z najinteligentniejszych i najsympatyczniejszych polskich zawodniczek. Z tym karabinem coś tam autentycznie było, ale kiedyś była podobna sytuacja na MP, podobno podchmieleni działacze się dobrali do sprzętu zawodniczek. Sikora teraz z nimi pracuje i się z nimi przyjaźni. Moniki za to nie lubię, bo to dla mnie zawodniczka bez wiecznej ambicji. Ona ma już swoje lata, nie jest młodziutka, a ciągle słyszę, że będzie się tu czy tam uczyć, albo że celem jest pierwsza 15.

 • samowar zaczął obserwować Królowa Śniegu

 • samowar lubi Komentarz

  Te zawody wyznacznikiem wielkim nie są, ale mówią po raz kolejny jedno, że złoto Anity w Tokio, które wielu wieszało jej po Rio na szyi nie jest niczym pewnym. Medal zdobyć powinna spokojnie, ale reszta idzie w górę i to mocno. W tym roku Anita nie rzuciła już ponad 80 metrów, a 78 przekroczyła tylko trzykrotnie. W górę i to mocno idzie młoda De Anna Price. Amerykanka w tym sezonie rzucała ponad 78 metrów. Ma 25 lat i siłowo jest dużo mocniejsza od Anity, o czym Włodarczyk sama mówiła. Takich ciężarów jak Amerykanka nie jest w stanie podnieść na siłowni żadna z zawodniczek. Oczywiście siła to nie wszystko, ale Price ma dobrą technikę i do tego jest dość szybka, rzuca czasami nawet na 4 i pół obrotu. Jeśli połączy swoją dynamikę, siłę i dobrze wypracowaną technikę to to odda. Pytanie czy Anita będzie w stanie rzucić jeszcze z 82 metry, bo 78-79 może już nie dać złota.

 • samowar lubi Komentarz

  Ona akurat jest jedną, z perspektywy czasu, z najlepszych polskich strzelczyń. Zresztą na tych IO zrobiła w indywidualnym 20/20, a po przestawieniu karabinu samodzielnie, widać było w transmisji, że mocno go regulowała strzelała już bardzo dobrze. Akurat to jest zawodniczka, która przegrała na IO cztery wielkie szanse. W Turynie akurat trochę zaszkodziła świetna forma rywalek, bo Krysia z 20/20 w indywidualnym była piąta, ale tam była młoda i zrobiła bardzo dużo. W Soczi zawaliło kompletnie bieganie i przy 20/20 w indywidualnym i normalnej formie spokojnie zdobyłaby brąz, bo Skardino nie jest nie wiadomo jaką zawodniczką, a już zwłaszcza biegaczką. Trzecią przegraną była sztafeta w Rosji, tyle, że tam wchodzi kwestia karabinu. Wszystkie pozostałe Polki miały lepszy czas od Ukrainek, które wygrały. Czwartą przegraną szansą była sztafeta w Korei. I tam nie zawaliła, jak pisali wszyscy Nowakowska, ona i pobiegła i strzelała dobrze. My po prostu nigdy nie mieliśmy liderki, która mogłaby na równi walczyć z najlepszymi Francuzkami, Niemkami, Domraczewą itd. i nikt nie mógł oczekiwać, że Weronika będzie rywalizować na ich poziomie. Naszą siłą miała być równa czwórka. I w tej czwórce wyłamała się Krysia, która dobiegła na pierwszym miejscu, ale walczyła z najsłabszymi członkiniami innych ekip i miała najsłabszy czas biegowy z Polek, do tego jeszcze miała jako jedyna z naszych karną rundę. I ta karna runda zabrała nam medal, gdyby Krysia nie straciła jakiś 30-35 sekund na strzelaniu i rundzie to Weronika ruszałaby z ponad 40-50 sekundami przewagi i to powinno wystarczyć do brązu. Do tego ja bym zmieniła układ tej sztafety, zaczyna Monika, później Magda, Weronika i na końcu Krysia. Akurat sztafety kończyć potrafi świetnie, bo to zawodniczka, która musi czuć krew. Liczę na to, że na kolejnych IO będzie już drużyna. Mitoraj mocno poprawiła bieganie, jest też bardzo dobrą strzelczynią, do tego Hojnisz, która takich biegów raczej nie zawala, może Guzik/Gwizdoń, i na koniec Żuk, która jeśli utemperuje w pełni strzelanie ma szanse być taką Neuner, chociaż na razie jej bliżej do innej Niemki Gossner, która biegała super, ale słabo strzelała. Jest w obwodzie Jakieła, która idzie za Żuk, do tego Gembicka, która jako juniorka młodsza biegowo ogrywa masę juniorek. Chociaż ona to raczej melodia pt. 2026. Zresztą większość z naszych celuje na 2026 - kadra biegaczek na pewno, część biathlonistek, Bosiek, Gąsiecka w łyżwach.

 • samowar lubi Komentarz

  To prawda, każda z nich miała wielki potencjał i każda z nich mogła dużo osiągnąć. A poprzedni, długoletni trener kadry, Adam Kołodziejczyk sam sobie zasłużył na takie traktowanie, podobnie jak związek. W 2012 roku Pałka powtarzała, że wiele biegów przegrała przez narty, bo strzelała bardzo dobrze i kiedy załatwiła sobie smarowanie przez innych to w 2013 roku zdobyła medal MŚ i na imprezie docelowej świetnie się prezentowała. Kołodziejczyk w tym wszystkim nie traktował zawodniczek z szacunkiem, olewał mocno strzelanie, a do tego doprowadził, złym treningiem, do złamania zmęczeniowego u Krysi, która później pracowała z zagraniczną kadrą. W ostatnim roku jego pracy doszło do sytuacji nie do opisania - Guzik pracowała z Austriakami, Gwizdoń z kadrą B, Nowakowska była w ciąży, jedynie Monika się nie skarżyła, ale podobno ona jedna była przez niego dobrze traktowana. Mitoraj przy nim w ogóle biegu nie poprawiała, a Żuk ciągle pudłowała. Pomyśleć, że Żuk po kilku treningach z Biełową momentalnie poprawiła strzelanie. Z jednej strony super, że to właśnie ta utytułowana i stawiająca na starą szkołę trenera będzie prowadzić dziewczyny, z drugiej odejście Torgersena trochę niesprawiedliwie, bo sezon był dość przyzwoity, a Żuk się przy nim mocno poprawiła. Świetnym posunięciem z jego strony było danie jej szansy na IO w sztafecie mieszanej, której wynik i tak nie miał znaczenia. A to, że dobrze się tam zaprezentowała dodało jej dużo pewności siebie i pokazało jak dobrą jest zawodniczką.

 • samowar lubi Komentarz

  Oczywiście, że nie. Dlatego piszę, że jak złoży wszystko siłę+szybkość+technikę to będzie coraz lepsza, bo warunki ma bardzo dobre. Zobaczymy co przyniosą kolejne sezony, ale pamiętajmy, że Anita jest coraz starsza i może się okazać, że będzie w stanie rzucać te 79-80 metrów, a nie więcej. Uważam, że jeśli wygra w Tokio, to na pewno nie z taką przewagą jak w Rio. U panów też będzie trzeba coraz dalej rzucać, kiedyś rzuty dłuższe od tych dających Fajdkowi czy Nowickiemu złoto MŚ i ME nie dawały Ziółkowskiemu medalu. Jest młody Brytyjczyk, jest młody Węgier.

 • samowar lubi Komentarz

  Żenujące po raz kolejny, że to nie trafiło na jedynkę. To trzeci w tym roku nasz złoty medal w olimpijskiej (!) konkurencji na MŚ. Wcześniej było złoto w omnium Sajnoka i złoto Bartnika w strzelectwie. Ten medal cieszy jednak najbardziej, bo dziewczyny są mega powtarzalne, młode (średnia wieku: 25,5) i do tego zrobiły co chciały. W 2016 w Rio był brąz, później w 2017 roku odmłodzenie składu, doszły nam dwie złote medalistki MMŚ, które lały w kategorii U23 wszystkie osady i było srebro MŚ, które dało trochę niedosytu, bo cały sezon wygrywały w PŚ. W tym roku spokojny początek, nawet 6 miejsce na PŚ i wygrane ME z łatwością, gdzie nie było Niemek, których nowy skład zbudował Marcin Witkowski - wcześniej pracujący z Polakami, twórca i czwórki i złotej dwójki z Rio. A tutaj pełna kontrola, zrobiły co chciały. Trzeba tylko iść do przodu i płynąć jako terminatorki do Tokio.

 • samowar lubi Komentarz

  Ja jestem z Leszna, mam do tego wszystkie jednak dystans i mi sie final podobal. Fajna atmosfera, szkoda braku Smektaly w 14 biegu, do Gorzowa nie mozna miec zadnych zarzutow. Zarzuty z torem sa smieszne. Komisarz jest po to, zeby tor byl bezpieczny dla zawodnikow i ten ewidentnie byl. A to czy brdzie bardziej twardo czy przyczepnie jest juz w rekach gospodarza i bardzo dobrze. Atut wlasnego toru powinien pozostac, jesli ma go nie byc to zrobmy jeden mecz finalowy, najlepiej na innym torze, ktory przygotuje komisarz.
  Generalnie to juz teraz widac tez, ze potrzeba zmian w lidze. Albo zmienic kalendarz i formule na taka, by po polowie kolejek nie znac 3/4 ekip w PO, albo zrobic wreszcie porzadek z regulaminem i wprowadzic KSM i max 2 zawodnikow z GP i max 2 z SEC na ekipe. Do tego 10 ekip w lidze.

 • samowar lubi Komentarz

  To był taki talent, gdyby nie wypadek, który zabrał jej niemal wszystko. Ona miała lepsze parametry na testach w 2009 toku od Kowalczyk w jej wieku.

 • samowar lubi Komentarz

  Pracy wiele, trudnej i ciężkiej. Trzeba nadrobić to co Skandynawki zrobiły do ich wieku. Mamy najmłodszą kadrę wśród wszystkich krajów i już teraz wiadomo, że na PŚ Polek oglądać nie będziemy, będą startować w PŚ dla juniorów i Fis Cup. Celem są MŚJ 2021 i tam będzie pora na pierwsze oceny, bo teraz po takiej pracy mogą nawet zjechać w dół. Czasu potrzeba masę, Kowalczyk napisała, że minimum 5 lat, ale to do przyzwoitych startów. Zawsze mówi się o ośmiu do wychowania mistrza i tyle jest do głównego celu, czyli IO 2026.

 • samowar lubi Komentarz

  To było prawdziwe piekło. Najtrudniejsza trasa od lat, do której nawet ta w Rio nie może się umywać. Trudno było oczekiwać, żeby Kwiato tutaj powalczył. Spuchli Yates, zwycięzca Vuelty, nie wytrzymali tacy góralce jak Nibali, Martin, Pinot. Piekielna trasa, niesamowicie trudna i wymagająca. Należą się panom brawa za walkę, bo to było piekielne piekło. Michał w czasówce pokazał, że w formie jest, ale nie na aż taką trasę.

  Cieszy, że wygrał Valverde, który gonił to złoto od lat. Najwszechstronniejszy kolarz XXI wieku, góral w połączeniu z klasykowcem, do tego góral Bardet, dość niespodziewanie Woods i góral w połączeniu z klasykowcem Dumoulin.

  Dla Michała koniec sezonu, wielkie brawa za bardzo dobry rok dla Polaka, który w tym sezonie:
  - wygrane Volta ao Algarve + 2 etapy tam
  - wygrane Tirreno Adriatico! - jest to pierwszy taki sukces Polaka w historii, wcześniej żaden Biało-Czerwony nie wygrał tak prestiżowej tygodniówki
  - wygrany prolog Critérium du Dauphiné
  - wygrane Tour de Pologne + 2 etapy
  - 4 miejsce na MŚ w czasówce
  - 4 miejsce na czasówce w Tour de France
  Dobry rok za Michałem, mistrzostwa też obronione wynikiem na czasówce.


 • samowar lubi Komentarz

  Żenujące. Nazwanie Radwańskiej ciamajdą świadczy tylko o Twoim poziomie. Możesz jej nie lubić, możesz jej nawet nie znosić, ale swoje osiągnęła i za to należy jej się szacunek.

 • samowar lubi Komentarz

  Znam to srodowisko od srodka i to "chowanie sie po busach" jest tylko w Polsce.W Anglii czy Szwecji tego nie ma.Zawodnicy czesto po meczu ida do baru przy stadionie lub nie daleko od niego.A tam spokojnie mozna z nimi pogadac,wziac autograf czy zrobic sobie z nimi fotke.Z czego to wynika? Moim zdaniem z 2-och powodow.Presji wyniku i zachowania kibicow..Zwlaszcza ten drugi powod jest bardziej znaczacy.W w/w krajach nidgy sie nie spotkalem z tym aby po nieudanym meczu zawodnikow wyzywano od *&?!@ .Wrecz przeciwnie.Przewaznie mowiono,ze "..glowa do gory nastepnym razem bedzie lepiej." A co dzieje sie czesto u nas po meczach tego chyba nie musze nikomu mowic.Jakie niewybredne epitety leca pod adresem ich lub ich bliskich to jest czesto wrecz zenujace.A do czego moze to doprowadzic to za przyklad podam tragiczna decyzje sp.Lukasza Romanka... Wiec nie dziw sie kolego,ze zawodnicy zwlaszcza po nie udanym meczu chowaja sie w busach.Oni wtedy najbardziej potrzebuja wsparcia kibicow bo wystarczy,ze wlodarze klubow wbijaja im szpile sami nie bedac wobec nich w porzadku nie placac na czas.
  Dobrze,ze w zuzlu jeszcze nie dochodzi do takich sytuacji jak w kopanej ,gdzie kibole Legii napadli I pobili pilkarzy swojej druzyny...
  Konczac napisze tak.Poki nie skonczy sie wyzywanie zuzlowcow poty bedzie trwalo chowanie sie po busach przed nimi.Bo przede wszystkim to sa ludzie a potem zuzlowcy a nie na odwrot.

 • samowar lubi Komentarz

  Wiem, że minęło już kilka miesięcy, ale proszę nie powielać bzdur. Nowakowska nie miała karnej rundy, strzelała tak jak zwykle, czyli dobierała. Nowakowska nigdy nie była wybitną strzelczynią, jak już to dobrą. Wystarczy wspomnieć, że w karierze tylko raz wystrzelała na zawodach 20/20. Już w momencie, gdy ruszała szanse na medal były iluzoryczne. Nie można było wymagać by obroniła się przed gwiazdami jak Bescond, Domraczewa i inne, które biegły na ostatniej zmianie. Nasza sztafeta przez lata bazowała na posiadaniu 4 w miarę równych zawodniczek, a nie na posiadaniu 3 przeciętnych i jednej wielkiej gwiazdy. Jeśli ktoś nie wytrzymał tego biegu psychicznie to Krystyna Guzik, która na 3 zmianie miała najłatwiejsze rywalki. Krysia jako jedyna miała karną rundę na czym sporo straciła, gdyby nie ona wypracowałaby przewagę około 40 sekund.

 • samowar lubi Komentarz

  Karę miała i ją odrobiła to raz, dwa obecnie około 70% biegaczy ma bronchospazm, więc...

 • samowar lubi Komentarz

  Wszystko pięknie, dobrze, że chociaż jeden zawodnik w młodym wieku w ekipie. Oby tak dalej w tym roku, ale cały czas miejmy lampkę z tyłu głowy, że na następców brakuje, a ekipa swoje lata ma. Średnia wieku naszych w tym konkursie: 28 lat. Za 4 lata w tym składzie byłoby to już 32 lata. W ostatniej historii IO (lata 2002-2018) na podium drużynówki na IO nigdy nie stanęła ekipa mająca średnią wieku ponad 30 lat. Najwyższa była ona u Japończyków 30 lat w Soczi (tam Kasai zawyżał), a drugą najstarszą ekipą medalową w tym okresie byli Polacy w Korei.
  Oby w tym roku Jakub Wolny już regularnie punktował w zawodach PŚ, ma już chłopak 23 lata - najwyższa pora. Wolno rozkręcający się Stoch, w wieku 24 lata (gdy odchodził Małysz) miał już 3 wygrane w zawodach PŚ. Do wieku w jakim jest Kuba miał już indywidualnie 4 miejsce na MŚ i 14 miejsc w TOP 15 konkursów PŚ - Wolny ma 1 miejsce w TOP 15.

 • samowar lubi Komentarz

  Dla mnie osobiście Radwańska jest dobrą tenisistką, ale nie wybitną, legendą tego sportu też nie została. Oczywiście w polskiej historii jest jedną z dwóch najlepszych, obok Jędrzejowskiej, ale nie jest jedną z legend polskiego sportu. Medalu na IO nie zdobyła, szlema nie wygrała, w finale szlema była raz. Jej jedyny, naprawdę wielki sukces, to wygrana w Mastersie. Cenię ją za hart ducha i waleczność, jednak to jedna z tych sportsmenek, która nigdy nie była numerem jeden w swojej dyscyplinie i również w tabelkach nie będzie figurowała wśród najlepszych. Wśród polskich sportsmenek dla mnie oscyluje gdzieś na granicy 20 miejsca w ogólnej historii.

 • samowar lubi Komentarz

  Pod względem popularności Agnieszka jest w czołówce. Ale postawienie jej przed Szewińską czy Kowalczyk to już urąganie tej dwójce. One w swoich dyscyplinach były najlepsze na świecie, w tabelach historycznych swoich dyscyplin są w absolutnym topie, w polskich tabelach również.
  Popularność dyscypliny i ilość uprawiających ją osób nie zawsze ma aż tak wielki wpływ. Możesz mieć 10 rywali na mega wielkim poziomie i też wcale łatwiej nie będzie.
  A jakie tradycje mieliśmy w biegach, skokach itd., jakie było zaplecze, jakie finansowanie? Też żadne, a nawet mniejsze czy dużo mniejsze niż w tenisie, więc tutaj trudno podawać to na naszym gruncie jako argument.
  Na jednym wydechu był znalazła przed Radwańską: Szewińska, Kowalczyk, Mauer, Włodarczyk, Jędrzejczak (pływanie tenisowi popularnością nie ustępuje), Teresa Ciepły, Walasiewcz (w lekkiej też rywalek w ich dyscyplinach nie brakowało), Krzesińska, Kłobukowska, Fularczyk-Kozłowska, Włoszczowska, Aneta Konieczna, Beata Mikołajczyk.
  Ale to zawsze będzie kwestia ocena. Pewnie zapamiętają, ale za 10-20 lat już mało kto będzie ją pamiętał, bo wtedy się sięgnie po wyniki, a w tych inni polscy sportowcy zaistnieli dużo bardziej.

 • samowar lubi Komentarz

  A patrząc na Polskę to wygląda to inaczej. Można się tutaj oprzeć na badaniu ARC Rynek i Opinia, wybierano z grona sportowców XXI wieku, bo to badanie w kontekście marketingowym również.
  W TOP 50 (miks popularności, sportowej wartości i sympatii) - Aga jest 7 - przegrała z Małyszem, Lewym, Stochem, Kowalczyk, Włodarczyk i Kubica.
  W TOP popularności jest również 7 - tam przegrywa z Małyszem, Stochem, Lewym, Kubicą, Pudzianowskim i Żyłą
  W TOP najbardziej cenionych za osiągnięcia sportowe jest 8 - za Lewym, Małyszem, Włodarczyk, Kowalczyk, Stochem, Małachowskim i szmalem
  W TOP sympatycznych jest nisko, bo jest dopiero 11 (to ważne marketingowo)
  Na tej podstawie i na bazie wyników ułożono też ranking dyscyplin:
  1. Piłka nożna, 2. Skoki narciarskie, 3. Siatkówka, 4. Piłka ręczna, 5. Lekkoatletyka, 6. Kolarstwo, 7. Tenis ziemny, 8. Koszykówka, 9. Narciarstwo biegowe, 10. Formuła 1. To jest rok 2017, bo np. wcześniej 2010/11/12/13/14 biegi były dużo wyżej.

 • samowar lubi Komentarz

  No właśnie najpopularniejszych. Popularność to jedno, sukcesy to drugie. Często marketingowo popularniejsze są osoby o dużo mniejszych sukcesach niż te, które są mniej popularne.

 • samowar lubi Komentarz

  Zresztą można tutaj dać przykłady - w 2015 roku, sensacyjnie w rankingu "SportsPro" na najbardziej wartościowego marketingowo sportowca pierwsza była tenisistka Eugenie Bouchard, która była 6 w rankingu światowym, a na koncie miała tylko ćwierćfinał AO. W pierwszej "50" było zresztą aż 4 tenisistów, co metodolodzy tłumaczą odbieraniem tenisista jako elitarnego, co w świadomości konsumentów tworzy prosty obraz "ten elitarny tenisista musi używać świetnych produktów" dlatego marketingowo się sprzedaje. Co zaskakujące, Radwańska w Polsce marketingowo się nigdy wybitnie nie sprzedawała.

pokaż więcej

Tablica użytkownika

Tablica to miejsce gdzie możesz zostawić komentarz użytkownikowi.
Komentarze umieszczone na tablicy są publiczne i widoczne przez wszystkich. ok

Zaloguj się aby dodać komentarz lub

Komentarze dodawać mogą tylko użytkownicy zalogowani. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się. Zajmie to pół minuty.


Dowiedz się jak umieszczać linki do tagów, pogrubiać tekst, itp.

samowar

Dziękuję bardzo za życzenia, wszystkiego najlepszego i wesołych świąt!

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (0|0)

komentarz jest odpowiedzią na: [1 komentarz tej dyskusji]

Z okazji Świąt Wielkiej Nocy życzę Ci: uśmiechów bez liku przy wielkanocnym stoliku, przyjaciół wielu, dużo w portfelu, dyngusa mokrego i czasu radosnego, a przede wszystkim szczęścia w miłości i moc...

blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
Liberate

Z okazji Świąt Wielkiej Nocy życzę Ci:
uśmiechów bez liku przy wielkanocnym stoliku,
przyjaciół wielu, dużo w portfelu,
dyngusa mokrego i czasu radosnego,
a przede wszystkim szczęścia w miłości i moc radości!

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (0|0)

ostatnia odpowiedź: 21 kwietnia 2014 [1 komentarz tej dyskusji]

blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
Rysio-z-Klanu

Niech Nowy Rok przyniesie Ci radość,
pomyślność i spełnienie
wszystkich marzeń a gdy się one już
spełnia nich dorzuci garść nowych
marzeń, bo tylko one nadają życiu sens!
W Nowym Roku wielu szczęśliwych tylko chwil...
Szczęścia w domu i wszędzie, gdzie będziesz...

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (1|8)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.