Młode wilki pozwijały Pasy (relacja)

Około siedem tysięcy kibiców przyszło w piątkowy, zimny wieczór na stadion Ruchu i zobaczyło dobry mecz. Chorzowianie zagrali ofensywnie, nie bronili wyniku i po dobrym spotkaniu zasłużenie pokonali Cracovię, która rozczarowała swoją postawą.

Michał Piegza
Pierwsze minuty meczu to przewaga Ruchu. Podopieczni wracającego na chorzowską ławkę po sześciu latach Bogusława Pietrzaka rzucili się na rywali i szybko chcieli objąć prowadzenie. Niebiescy grali szybko, z pomysłem i przede wszystkim do przodu. W 5 minucie szybki, ale zbyt często niedokładny w meczu Marcin Nowacki zagrał do Marcina Zająca, który w sytuacji sam na sam z Marcinem Cabajem mając dużo czasu i miejsca... podał piłkę golkiperowi Pasów. Pięć minut później bramkarza gości strzałem z dystansu próbował zaskoczyć, przesunięty z lewej obrony do pomocy, Tomasz Brzyski. Po kwadransie gra się wyrównała. Sygnał gościom do natarcia dał w 15 minucie najlepszy w Cracovii Paweł Nowak, którego strzał z trudem odbił Krzysztof Pilarz. Od tego momentu optyczną przewagę uzyskali goście, ale nie potrafili poważniej zagrozić bramce Ruchu. Najlepszą okazją do zdobycia gola krakowianie stworzyli sobie w 39 minucie. Nowak mając dużo czasu i miejsca uderzył niecelnie z piętnastu metrów. Pierwszą, z każdą minutą coraz słabszą, odsłonę groźnym strzałem sprzed pola karnego zakończył najlepszy na boisku Maciej Scherfchen. W drugiej odsłonie dużo lepiej niż przed przerwą zaczęli prezentować się Niebiescy. Goście w trakcie 45 minut zdołali oddać zaledwie jeden, dodajmy niecelny, strzał w kierunku bramki gospodarzy. W 52 minucie chorzowianie po sprytnie rozegranym rzucie wolnym mogli objąć prowadzenie, ale Piotr Ćwielong z ostrego kąta uderzył w boczną siatkę. Dwie minuty później gospodarze dopięli swego. Z rogu precyzyjnie dośrodkował piłkę Brzyski, a Marcin Sobczak odważnym wejściem przed obrońcę strzałem głową uzyskał prowadzenie dla Niebieskich. Po zdobytym golu Ruch poszedł za ciosem i po chwili mógł prowadzić 2:0. W 59 minucie autor gola dla gospodarzy znalazł się sam przed Cabajem, ale w zamieszaniu został złapany za nogi przez bramkarza. Nie mający zbyt dobrego dnia, rozdający kartki za błahe przewinienia, sędzia Grzegorz Gilewski jednak nakazał grać dalej. W 64 minucie Ćwielong wpadł z piłką w pole karne z jego prawej strony, ale uderzenie napastnika Ruchu w ostatniej chwili zablokował jeden z obrońców. Później chorzowianie wykonywali rzut wolny pośredni z piątego metra przed bramką Cabaja. Strzał Brzyskiego trafił jednak w jednego z zawodników Pasów stojących całym zespołem w bramce. W tym okresie gry goście nie potrafili nawet zbliżyć się do bramki gospodarzy. Uczynili to dopiero w doliczonym czasie gry. Rzut wolny z połowy Ruchu wykonywał Cabaj, ale chorzowianie wybili piłkę. Po kilkunastu sekundach piłka ponownie została wyekspediowana przez chorzowian, którzy zmusili jednego z obrońców Pasów do zagrania piłki w kierunku swojego golkipera. Marcin Cabaj otrzymał futbolówkę na dwudziestym metrze i został zaatakowany wślizgiem przez wicekróla strzelców Młodej Ekstraklasy w ubiegłym sezonie Artura Sobiecha. Doświadczony bramkarz Pasów stracił piłkę, a młody snajper Ruchu wślizgiem sprzed pola karnego strzelił swojego pierwszego gola w ekstraklasie. To był nokaut, po którym goście nie mogli się już podnieść. Ruch Chorzów - Cracovia Kraków 2:0 (0:0) 1:0 - Sobczak 54' 2:0 - Sobiech 90+3’ Składy: Ruch Chorzów: Pilarz - Grzyb, Baran, Grodzicki, Nykiel - Zając, Scherfchen, Nowacki (70' Pulkowski), Brzyski - Fabusz (46' Sobczak), Ćwielong (79' Sobiech). Cracovia Kraków: Cabaj - Wasiluk, Milosević, Polczak, Kulig - Nowak, Baran (79' Snadny), Kłus (88' Karwan), Szeliga - Krzywicki, Dudzic (57' Pawlusiński). Żółte kartki: Zając, Ćwielong, Sobiech (Ruch) oraz Nowak, Kulig (Cracovia). Sędzia: Grzegorz Gilewski (Radom). Widzów: 8000 (250 gości). Najlepszy piłkarz Ruchu Chorzów: Maciej Scherfchen Najlepszy piłkarz Cracovii Kraków: Paweł Nowak Piłkarz meczu: Maciej Scherfchen. Statystyki: