Nie kopcie leżącego. Każdy ma prawo do obrony. Rybnik też!!!

autor: CKM CKM CKM | 2017-08-16, 17:19 |

Oceń: Nie lubię Anuluj ()
|
Dużo ostatnio się mówi o wpadce dopingowej Grigorija Łaguty, oraz o weryfikacji wyników klubu z Rybnika, ale na tę chwilę nie spotkałem się z pomysłem, który rozwiązałby temat w stu procentach.
Większość komentatorów i ekspertów właściwie już odjęła Rybnikowi 5 pkt meczowych (3 pkt za mecz z Częstochową, oraz 2 pkt za mecz z Gorzowem), o czym świadczą komentarze „Toruń musi wygrać z Grudziądzem, żeby uchronić się przed spadkiem do I ligi".
Są też tacy, którzy mówią o ukaraniu drużyny z górnego Śląska tylko 3 pkt ujemnymi (za mecz z Częstochową), pojawiają się też pomysły, żeby punkty ujemne przyznać rybnickiej drużynie z początkiem nowego sezonu.
Ale może zacznijmy od początku... Czy Grisza jest winny? Na dobrą sprawę tego jeszcze nie wiemy, bo nie mamy wyroku i może się za chwilę okazać, że całe zamieszanie jest niepotrzebne, istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że Rosjanin zostanie uznany za winnego stosowania niedozwolonych środków i co wtedy?
Po pierwsze:
KARA DLA ZAWODNIKA (prawdopodobnie zawieszenie na jakiś czas) i to wydaje się uczciwe i zrozumiałe.
Po drugie:
WERYFIKACJA WYNIKÓW
tutaj już w mojej ocenie pojawiają się nieścisłości. Otóż regulamin przewiduje odjęcie dorobku punktowego zawodnika, będącego pod wpływem środków niedozwolonych od dorobku punktowego całej drużyny.
Czy to jest uczciwe? Niestety NIE!
Co prawda w tym konkretnym przypadku niewiele to zmieni, ale jeśli już weryfikujemy wynik, to weryfikujmy go tak jak należy. Błędem jest anulowanie tylko wyniku zawodnika, który zawinił. Uważam, że należałoby zweryfikować wyniki poszczególnych biegów i w każdym z nich przy nazwisku zawodnika, który nie jechał zgodnie z fair play wpisać literkę W.
Co to zmienia?
Zmienia to bardzo dużo. Przede wszystkim dorobek punktowy pozostałych zawodników. Dla zobrazowania całej sytuacji podam przykład biegu nr 8 z pojedynku Rybniczan z częstochowskim Włókniarzem.
Łaguta 3pkt, Ułamek 2pkt, Madsen 1pkt, Chmiel 0pkt wynik: 3:3
Regulamin ekstraligi zakłada, że odejmujemy punkty zawodnika „na dopingu”, czyli punktacja wyglądać będzie następująco:
Łaguta W 0pkt, Ułamek 2pkt, Madsen 1pkt, Chmiel 0pkt wynik: 3:0
Czy taki zapis regulaminu jest uczciwy względem zawodników, którzy dojechali za Łagutą?
A z kim oni przegrali? Przegrali z osobą, która stosowała niedozwoloną substancję, czyli z osobą, która w jakiś sposób ich oszukała. Z osobą, która została zdyskwalifikowana, czyli z punktu widzenia sportowego nie brała udziału w zawodach!
Czy nie powinno być zatem rozpisane to tak?:
Łaguta W 0pkt, Ułamek 3pkt, Madsen 2pkt, Chmiel 1pkt wynik: 5:1
Panowie z GKSŻ... zróbcie coś z tym! Przecież to są pieniądze zawodników. Przecież oni za punkt mają płacone kilka tysięcy złotych, a jak widać tylko w tym jednym, konkretnym biegu trzech zawodników zostało oszukanych przez regulamin.
A gdyby sytuacja była inna? Gdyby zawodnik zdyskwalifikowany uzbierał np. 4 „oczka” a wynik meczu byłby 48:42 dla drużyny, w której ten zawodnik wystąpił... Co wtedy?
Wynik 44:42 czy wynik 44:46? No według mnie stanowczo ten drugi, a to niestety wiele zmienia...
Po trzecie przejdźmy do karania klubów.
Załóżmy, że zawodnik występujący w meczu znowu był winny stosowania niedozwolonych substancji.
Owszem zawodnik zostanie ukarany, ale nie ma przesłanek ku temu, żeby karać klub. Tym bardziej że na wyniki badań próbek czeka się dość długo i w tym czasie wiele może się wydarzyć. Doskonałym przykładem na to jest właśnie tegoroczna wpadka Łaguty. Gdyby włodarze klubu z Rybnika mieli świadomość, że lider ich zespołu będzie zdyskwalifikowany to już w meczu z częstochowskim Włókniarzem mogliby poczynić pewne rozwiązania taktyczne, które zapewne uratowałyby co najmniej remis. Mam tutaj na myśli zmiany, które trener może stosować np. podczas kontuzji zawodnika, czy czerwonej kartki w pierwszym biegu. Gdyby Rybniczanie wiedzieli o zawieszeniu zawodnika również nie wystawiliby go do składu na mecz w Gorzowie.
Podsumowując uważam, że jeśli nie ma możliwości przebadania i sprawdzenia zawodników przed rozpoczęciem meczu to musi powstać plan awaryjny dla klubu, który przez wybryk zawodnika, czy nawet błąd lekarski może popaść w spore tarapaty.
W myśl powiedzenia, że każdemu należy się druga szansa uczciwym rozwiązaniem byłoby powtórzenie spotkań, w których wziął udział zawodnik zdyskwalifikowany. Pewnie teraz większość z Was myśli. Co on wypisuje? Organizacja meczu to ogromne koszty, nie tylko dla klubu zainteresowanego powtórką, ale także dla przeciwnika, który w końcu wygrał/przegrał uczciwie. Ja również się z tym zgadzam. Dlatego uważam, że ponowne rozegranie meczu powinno być możliwe po spełnieniu najważniejszego warunku: Klub, który chciałby z tej możliwości skorzystać musiałby w trybie natychmiastowy zwrócić rywalowi wszelkie koszta, jakie ten poniósł w związku z meczem anulowanym (pensje zawodników, sztabu szkoleniowego, dojazdów, organizacji spotkania itd.). Oczywiście anulowanie wyniku nie powinno być koniecznością. Jeśli zespół, w którym ujawniono zawodnika „na dopingu” nie wyrazi takiego zainteresowania to z automatu powinna zostać przeprowadzona PRAWIDŁOWA weryfikacja wyników, po czym temat można by zamknąć. Chodzi w tym wszystkim tylko o to by klubowi, który poniekąd też jest poszkodowany, dać możliwość do obrony, możliwość do udowodnienia sobie i innym, że można walczyć uczciwie i być może osiągnąć jeszcze zaplanowany cel. Dotychczasowe zapisy regilaminu niestety takiej możliwości nie dają.
Mam nadzieję, że mój wpis trafi do ludzi, którzy odpowiadają za regulamin EL. Myślę, że warto by było przedstawić tę propozycję na jakimś zebraniu. Może uda się jeszcze uratować klub, który przez niekompletny, czy też błędny regulamin może stracić naprawdę dużo, no chyba, że chodzi w tym całym zamieszaniu o ratowanie zasługujących na spadek jak pies na budę Aniołów z Torunia, bo nie oszukujmy się - taki zawodnik jak Grisza bez dopingu podobnie by pojechał...
Oceń: Nie lubię Anuluj ()
|

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz lub

Komentarze dodawać mogą tylko użytkownicy zalogowani. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się. Zajmie to pół minuty.


Dowiedz się jak umieszczać linki do tagów, pogrubiać tekst, itp.

Ostatnie komentarze

Sortuj:
margota

Podoba mi się blog napisany od SERCA :))
Przeczytałam z przyjemnością, choć to nie jest sport, którym, sie interesuję. Minusa nie rozumiem !
Nie wypowiadam się o regulaminie bo sie na tym nie znam, ale nie rezygnuj z pisania.
Zawsze warto wypowiedzieć własne zdanie, opinię.
Miłego i słonecznego :))

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (1|0)

ostatnia odpowiedź: 19 sierpnia 2017 [1 komentarz tej dyskusji]

blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
CKM CKM CKM

Zmieniać zasad w trakcie sezonu NIE WOLNO! Tylko mamy mały zonk. Te zasady są tak mało przejrzyste i dokładne, że osoby decyzyjne same nie wiedzą co zrobić. Skasowac Rybnikowi 5pkt, 3pkt, a może nic? Co zrobić jak decyzja w sprawie Laguty bedzie za 3 miesiące... hmm tego nie wie nikt. Masakra jakas

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (0|0)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.