Podsumowanie 20. kolejki Ligue 1

Olympique Lyon pokonał w sobotę Tuluzę i wykorzystując potknięcie AS Nancy, powiększył przewagę nad wiceliderem do 6 punktów. 20. kolejka nie przyniosła zmian w dolnej części tabeli, w strefie spadkowej wciąż znajdują się zespoły Lens, Sochaux i Metz.

Piotr Robaczyński

Marsz w górę tabeli kontynuuje zespół Valenciennes, który w sobotę pokonał St Etienne 2:0. Podopieczni Antoine'a Kombouare objęli prowadzenie już w 9. minucie, po bramce Geoffroy'a Doumenga i do końca pierwszej części spotkania spokojnie kontrolowali przebieg meczu. W przerwie opiekun gości Laurent Roussey wzmocnił siłę ofensywną swojej drużyny, wprowadzając na boisko Davida Gigliotti'ego, jednak to gospodarze nadal byli stroną przeważającą i częściej stwarzali oni zagrożenie pod bramką rywala. Stworzyli sobie kilka dogodnych sytuacji, a w 88. minucie jedną z nich wykorzystał Gregory Pujol, ustalając wynik meczu na 2:0. Po 20. kolejce zespół ze Stade Nungesser zajmuje 4. pozycję w tabeli, St Etienne zanotowało spadek na 13. miejsce.

Na Stade Gerland Olympique Lyon pokonał Tuluzę zaledwie 3:2, jednak wbrew pozorom był to stosunkowo jednostronny mecz. Gospodarze byli zespołem zdecydowanie lepszym, odnieśli zasłużone zwycięstwo, a po raz kolejny duży wpływ na losy meczu miała znakomita postawa Hatema Ben Arfy i Karima Benzemy, który po imponującym 40-metrowym rajdzie zdobył swoją trzynastą bramkę w tym sezonie. Na listę strzelców wpisał się także niezawodny Juninho, który popisał się pięknym strzałem z rzutu wolnego. Po dobrym spotkaniu zespół Les Gones wywalczył cenne trzy punkty i powiększył przewagę nad AS Nancy do 6 "oczek". Warto wspomnieć także o tym, że po ciężkiej kontuzji kolana do bramki OL powrócił Grégory Coupet. Gdy odzyska on dawną dyspozycję, z pewnością będzie sporym wzmocnieniem drużyny prowadzonej przez Alaina Perrina.

Piłkarze Girondins Bordeaux byli zdecydowanym faworytem przed pojedynkiem z AJ Auxerre, jednak niespodziewanie to goście już w 2. minucie zdobyli pierwszego gola. Z dobrej strony pokazał się Ireneusz Jeleń, który dokładnie dograł piłkę do Daniela Niculae, a Rumun pewnie pokonał Ulricha Rame. Ta bramka podziałała na miejscowych jak zimny prysznic, podopieczni Laurenta Blanca zmobilizowali się, do przerwy odrobili straty, a po świetnej drugiej połowie ostatecznie pokonali Auxerre aż 4:1. Dwie bramki zdobył Fernando Cavenaghi, a na listę strzelców wpisali się także Marc Planus i David Bellion. Polak rozegrał cały mecz, jednak oprócz asysty nie wyróżnił się niczym szczególnym. Bordeaux wykorzystało potknięcie AS Nancy i zrównało się punktami z wiceliderem. Zespół AJA spadł na 16. lokatę i obecnie ma już tylko 3 punkty przewagi nad strefą spadkową.

Pierwsze w tym sezonie zwycięstwo na własnym stadionie odnieśli w niedzielę piłkarze PSG, pokonując u siebie RC Lens 3:0. Na Parc des Princes kibice obejrzeli ciekawy, emocjonujący mecz, a gospodarze zapewnili sobie trzy punkty dzięki dobrej postawie w drugiej części spotkania. W ciągu 8 minut aż trzykrotnie pokonali oni Vedrana Runje i mogli już tylko spokojnie czekać na końcowy gwizdek sędziego. Po 20. kolejce podopieczni Paula Le Guena awansowali z 16. na 11. pozycję w tabeli, RC Lens natomiast wciąż znajduje się w strefie spadkowej.

Rennes przełamało fatalną serię siedmiu ligowych spotkań bez zwycięstwa, niespodziewanie ogrywając faworyzowaną drużynę Olympique Marsylia. Gospodarze przegrywali wprawdzie od 16. minuty, po bramce Djibrila Cisse, jednak później konsekwentnie dążyli do zmiany niekorzystnego rezultatu i jeszcze przed przerwą doprowadzili do wyrównania (gola zdobył Mickaël Pagis). Kluczowym momentem spotkania okazała się czerwona kartka zawodnika gości Juana Angela Krupoviesy (dla którego był to pierwszy mecz w barwach OM). Od 68. minuty piłkarze z Marsylii cofnęli się, co umiejętnie wykorzystał w końcówce Sylvain Wiltord. Doświadczony napastnik wpisał się na listę strzelców w 82. i 88. minucie i został bohaterem, zapewniając gospodarzom upragnione trzy punkty.

W pozostałych spotkaniach zwycięstwa odniosły zespoły FC Sochaux, AS Monaco i OGC Nice. Bezbramkowym remisem zakończył się pojedynek dwóch drużyn z czołówki tabeli - SM Caen i AS Nancy, a jeden punkt wywalczył także beniaminek z Metz, remisując na wyjeździe z Lille OSC.