Bezlitośni gospodarze - relacja z 2. kolejki Pro A

Druga kolejka francuskiej Pro A przebiegała pod znakiem zwycięstw gospodarzy. Wyjątek stanowi ekipa Vichy, która na własnym parkiecie doznała dotkliwej porażki w starciu z SIG Strasbourgiem. Wyższość rywali dość niespodziewanie musieli uznać także mistrzowie Francji. Ekipa Nancy w wyjazdowym spotkaniu wyraźnie przegrała z drużyną Hyeres-Toulon var Basket. Podopieczni Alaina Weisza zachowali zatem miano niepokonanych.

Łukasz Żaguń

Najmniejszych problemów z pokonaniem rywala nie mieli koszykarze Adecco Asvelu, którzy na własnym parkiecie podejmowali ekipę Pau-Orthez. Losy tego pojedynku rozstrzygnęły się właściwie już po 20 minutach gry, kiedy to miejscowi wypracowali sobie 19-punktową przewagę. Gospodarze znakomicie prezentowali się także w trzeciej kwarcie. Powiększyli wówczas swoje prowadzenie nawet do 30 "oczek". W ostatniej kwarcie jednak podopieczni Vincenta Colleta odpuścili nieco swoim rywalom i ostatecznie wygrali całe spotkanie 92:75.

Adecco Asvel - Pau-Orthez 92:75 (25:22, 27:11, 28:17, 12:25)

Asvel: Cambell 19, Foirest 16, Traore 16, Reynolds 14, troutman 10, Jeanneau 8, Fofana 5, Edto 2, Da Silveira 2

Pau-Orthez: Heurtel 17, Duncan 14, Sambe 13, Thomas 10, Vaty 8, Fuller 5, Molas 4, Curry 3, Mendy 1

Fatalnie kolejny sezon francuskiej Pro A rozpoczęli koszykarze Le Havre. Doznali oni drugiej porażki z rzędu. Tym razem przegrali z ekipą Besanconu. Spotkanie po myśli drużyny przyjezdnych układało się tylko w pierwszych 10 minutach meczu. W drugiej kwarcie natomiast inicjatywę przejęli gospodarze, którzy z minuty na minutę powiększali swoją przewagę. Kluczowa okazała się jednak trzecia odsłona tego pojedynku, w której to miejscowi miażdżyli wręcz swojego rywala. W ostatniej kwarcie natomiast gospodarze umiejętnie bronili wyniku i bezpiecznie dowieźli zwycięstwo do końca spotkania.

Besancon - Le Havre 80:65 (22:21, 21:15, 20:8, 17:21)

Besancon: Hoard 18, Hawkins 17, Ford 17, Gunn 16, Doellman 8, Schmieder 2, Diene 2

Le Havre: Thompson 20, Laing 12, Causeur 8, Bojić 8, Gransberry 7, Jomby 4, Merriex 4, Duport 2

Gładkie zwycięstwo odnieśli także gracze Le Mans. Podopieczni J.D Jacksona pokonując na własnym parkiecie zespół Chalon Sur-Saone zanotowali drugą ligową wygraną, dzięki której znaleźli się na samym szczycie tabeli. Goście byli w stanie dotrzymywać tempa miejscowym tylko w pierwszej kwarcie. Z biegiem czasu dominowali już tylko gospodarze. Warto zaznaczyć, że wśród zwycięzców aż 5 zawodników zanotowało dwucyfrową liczbę punktów. Dla porównania w szeregach rywala tylko 1 gracz zapisał na swoim koncie powyżej 10 punktów.

Le Mans - Chalon Sur-Saone 82:58 (21:18, 22:16, 19:9, 20:15)

Le Mans: Batista 12, Bluthenthal 12, N'Doye 11, Chase 10, P.Badiane 10, Diot 9, Leloup 8, Spencer 4, Koffi 4, Gomis 2

Chalon: M.Badiane 12, Schmitt 9, Harris 8, Boddicker 7, Braud 6, Hoyaux 5, Rupert 4, Risacher 4, Wright 3

Dość niespodziewanie pierwszej ligowej porażki doznali koszykarze mistrza Francji. Nancy w wyjazdowym spotkaniu nie sprostało ekipie Hyeres-Toulon. Podopieczni Alaina Weisza nie doznali jeszcze w tym sezonie goryczy porażki. Początek spotkania był bardzo wyrównany. Żadna z drużyn nie mogła osiągnąć wyraźnego prowadzenia. W drugiej kwarcie inicjatywę zgodnie z przewidywaniami przejęli goście, którzy błyskawicznie powiększali swoją przewagę. Przyjezdni przebieg spotkania kontrolowali również w trzeciej odsłonie, po której to na tablicy widniał rezultat 51:63.

Wydawało się, że nic w tym pojedynku nie może się już zmienić. Jednak nic bardziej mylnego. Podopieczni trenera Weisza na ostatnie 10 minut wyszli na parkiet bardzo umotywowani. Sytuacja na boisku uległa drastycznej metamorfozie. Goście kompletnie nie radzili sobie w ataku, popełniali mnóstwo błędów. Gospodarzom natomiast wychodziło dosłownie wszystko. Prezentowali się przede wszystkim bardzo skutecznie. Ostatnią kwartę wygrali aż 30:10 a całe spotkanie 81:73.

Hyeres-Toulon - Sluc Nancy 81:73 (18:19, 13:23, 20:21, 30:10)

Hyeres - Toulon: Perincić 19, Nichols 17, Masingue 12, Draper 12, Pierce 11, Sonko 5, Tucker 4, Milling 1

Nancy: Wilson 19, Morandais 15, Samnick 10, Tchicamboud 9, Cox 7, Aboubakar Zaki 6, Greer 3, Julian 2, Benson 2