Kolejne ligowe zwycięstwo gdynianek, Lotos PKO BP Gdynia – Cukierki Odra Brzeg 94:69

Drużyna trenera Jacka Winnickiego po wysokiej porażce w Eurolidze w meczu z Ros Casares Walencja zwycięsko powróciła do ligowej rywalizacji i stosunkowo łatwo pokonała Cukierki z Brzegu. Ze względu na limit sześciu zawodniczek zagranicznych, mecz z trybun obejrzała tym razem Michelle Maslowski.

Dominik Wąsowski

Mecz rozpoczął się od mocnego uderzenia gdynianek. Za sprawą skutecznej gry serbsko-chorwackiego duetu Ivana Matović(9 punktów)-Emilija Podrug(11 punktów) Lotos po pięciu minutach gry prowadził 15-5. Siedem punktów dorzuciła Oliwia Tomiałowicz i wynik po pierwszych dziesięciu minutach gry 31:15.

Początek drugiej kwarty to pewne punkty Pauliny Pawlak i skuteczna gra Alany Beard. Po 14 minutach meczu Lotos prowadził już 42:19. Trener Winnicki postanowił wpuścić na boisko Jennifer Fleischer. Cukierki mozolnie odrabiały straty i po celnym rzucie Key Ashley zbliżyły się na trzynaście oczek (44:31). Bardzo dobrą zmianę dała Justyna Daniel(7 punktów w drugiej kwarcie), która celnym rzutem za trzy punkty ustaliła wynik przed przerwą na 46:35 dla Lotosu.

Druga część spotkania to systematycznie powiększana przewaga gospodyń. Alana Beard zastąpiła w startowej piątce Katję Snytsinę i rozpoczęła festiwal strzelecki, zdobywając w trzeciej kwarcie 17 punktów. Ivana Matović łatwo ogrywała pod koszem Amber Petillon, skutecznie grała Oliwia Tomiałowicz (trzykrotnie trafiając za trzy punkty).

W zespole z Brzegu dzielnie walczyły: Ofa Tulikihihifo, Amber Petillon i Key Ashley. Jednakże ta ostatnia, po popełnieniu piątego przewinienia osobistego, musiała opuścić parkiet w 32. minucie meczu.

Końcówka meczu to celne rzuty spod kosza amerykańskiej środkowej Jennifer Fleischer, jak też przebudzenie Katji Snytsiny, która ustaliła wynik meczu na 94: 69.

Lotos PKO BP pewnie wygrał rywalizację na tablicach 29:16 jak i pod względem asyst 21:11.(Natalia Marchanka zanotowała ich osiem). Tradycyjnie już w zespole z Gdyni najwięcej punktów zdobyła amerykańska gwiazda Alana Beard (23), Ivana Matović, Emilija Podrug i Oliwia Tomiałowicz dorzuciły po piętnaście oczek. Słabszy mecz rozegrała Magdalena Leciejewska 3 punkty i 5 zbiórek, ale występowała na parkiecie tylko przez 18 minut.

Cukierki Odra Brzeg to przede wszystkim wszechstronna Ofa Tulikihihifo (24 punkty, 4 zbiórki, 3 asysty, 3 przechwyty). Więcej można było oczekiwać od jednej z najlepiej zbierających w lidze, Amber Petillon. Dwie zbiórki na koncie, przy średniej sezonu 13,3 to wynik bardzo słaby. Rozgrywająca Key Ashley zanotowała wprawdzie 7 punktów, 5 asyst i 4 przechwyty, lecz 7 strat i popełnione pięć fauli na początku czwartej kwarty pozostawiają wiele do życzenia.

Lotos PKO BP Gdynia – Cukierki Odra Brzeg 94:69 (31:15, 15:20, 27:18, 21:16)

Lotos PKO BPGdynia: Alana Beard 23 (1), Ivana Matović 15, Oliwia Tomiałowicz 15 (3), Emilija Podrug 15, Paulina Pawlak 8, Katja Snytsina 8, Jennifer Fleischer 7, Magdalena Leciejewska 3.

Cukierki Odra Brzeg: Ofa Tulikihihifo 24, Justyna Daniel 13(1), Amber Petillon 10, Key Ashley 7, Eliza Gołumbiewska 5(1), Ewelina Buszta 5, Magdalena Rzeźnik 3(1), Anna Pijanowska 2

Sędziowie: Roman Kuczyński, Piotr Pastusiak