SPL: Rangers liderem

Dzięki zwycięstwu 2:0 w spotkaniu z Dundee United drużyna Glasgow Rangers wyprzedziła o punkt pauzujący w sobotę Celtic i objęła prowadzenie w tabeli Scottish Premier League. Niespodziewane zwycięstwo odniósł z kolei walczący o utrzymanie St. Mirren FC, który na własnym boisku pokonał Hibernian Edynburg 2:1.

Daniel Rosół

Drużyna Waltera Smitha bez większych problemów wywalczyła komplet punktów będąc stroną przeważającą w spotkani z Dundee United, w bramce których zabrakło kontuzjowanego Grzegorza Szamotulskiego. Szalony Mnich, jak w Szkocji nazywany jest polski golkiper, narzeka na uraz kolana, dlatego też Craig Levein desygnował do gry Euana McLeana. Na ławce rezerwowych The Terrors zasiadł natomiast wracający po kontuzji stopy Łukasz Załuska. Bohaterem Rangers w sobotnim spotkaniu był Chris Burke, który asystował przy golach Stevena Naismitha i Barry?ego Fergusona. 24-letni pomocnik do dwóch asyst mógł dołożyć bramkę, ale w końcówce spotkania, w dogodnej sytuacji po dośrodkowaniu Stevena Whittakrea nie potrafił zmusić do kapitulacji McLeana. Bramkarz Mandarynek w 90. minucie obronił jeszcze rzut karny wykonywany przez Krisa Boyda.

W spotkaniu dwóch słabo spisujących się w obecnym sezonie drużyn Heart of Midlothian zremisował na Tynecastle z Kilmarnock 1:1. Goście objęli prowadzenie tuż przed przerwą, gdy Paul Di Giacomo wykorzystał dośrodkowanie Jamiego Hamilla. W 63. minucie do wyrównania doprowadził Andrius Velicka. Warto dodać, że Serca po raz kolejny nie zdołały dotrwać do 90. minuty w pełnym składzie - już w 36. minucie boisko opuścić musiał Calum Elliot.

Walczący o utrzymanie St. Mirren FC niespodziewanie łatwo odprawił na Love Street Hibernian Edynburg 2:0. Święci już w 4. minucie objęli prowadzenie po strzale Iana Maxwella. Na 2:0 dwie minuty przed przerwą podwyższył Gary Mason. Hibees odpowiedzieli dopiero w 89. minucie za sprawą Mickael Antoine-Curier. Stołecznej drużynie nie starczyło już jednak czasu na wyrywanie stanu meczu.

Zgodnie z planem trzy punkty wywalczył Inverness Caledonian Thistle. Zespół Craiga Brewstera odprawił z Caledonian Stadium Gretna FC z bagażem trzech bramek. Dla Caley Jags było to piąte z rzędu zwycięstwo na własnym boisku.

Dobrą passę podtrzymują piłkarze Falkirk FC, którzy bezbramkowo remisując w sobotę z Aberdeen zanotowali ósme spotkanie z rzędu bez porażki. The Bairns w spotkaniu z The Dons mogliby nawet pokusić się o zwycięstwo, jednak od 54. minuty musieli radzić sobie w osłabieniu po czerwonej kartce dla Scotta Arfielda