Sensacyjna porażka Lotosu (relacja)

Na niedzielę zaplanowano kolejne mecze Ford Germaz Ekstraklasy. Do sporej sensacji doszło w Gdyni, gdzie Lotos PK0 BP przegrał z Finepharmem AZS KK Jelenia Góra 62:75.

Dawid Bilski

Prawdziwy popis podopieczne Krzysztofa Szewczyka dały w końcówce pierwszej kwarty, kiedy to w przeciągu trzech ostatnich minut z wyniku 14:15 odskoczyły rywalkom na 16:25 uzyskując już na początku meczu 9-punktową zaliczkę. Szczególnie dobrze w tym fragmencie gry dysponowana była Joanna Gorzyńska – Szymczak zdobywając 9 punktów i trafiając do kosza rywalek za dwa punkty ze skutecznością 100%.

Także w drugiej kwarcie kibice Lotosu przecierali oczy ze zdumienia. Choć pierwsze trzy punkty dla ich zespołu zespołu zdobyła - wychowanka Finepharmu - Marta Jujka, to w odpowiedzi w zespole akademiczek trafiły Ryan Coleman i Magdalena Gawrońska. W połowie drugiej kwarty przewaga Finepharmu wzrosła do 16 punktów (21:37). Zespół z Gdynii odrobił część strat (26:37), jednak końcówka drugiej kwarty także należała do Finepharmu.

Po przerwie do odrabiania strat "rzuciły się" koszykarki Lotosu, zdobywając kolejnych osiem punktów (37:44) a dorobkiem podzieliły się Ekatarina Snitsyna i Emilja Podrug. Jeleniogórzanki zawodziła skuteczność i przez ponad połowę tej części meczu nie mogły trafić do kosza rywalek. Niemoc tę przerwała dopiero Hollie Merideth a w kolejnych akcjach straconą na początku kwarty przewagę częściowo odrobiły Małgorzata Babicka i Katarina Ristic (37:50). Końcówkę trzeciej kwarty lepiej rozegrały utytułowane gdynianki zmniejszając przewagę Finepharmu do zaledwie 7 punktów (45:52).

Ostatnia kwarta to ogromna gra nerwów. Po celnych rzutach Magdaleny Skorek, Merideth i Babickiej akademiczki miały już 12 punktową przewagę (49:61). Jednak trzy kolejne akcje należały do zespołu Lotosu, który zmniejszył przewagę AZS-u do stanu 55:61. Jeleniogórzanki nie załamały się takim obrotem sprawy i odzyskały prowadzenie różnicą 10-oczek (55:65). Gdy na rzut za trzy punkty Pauliny Pawlak akcją 2+1 odpowiedziała Coleman wydawało się, że sensacja stanie się faktem. Przez ostatnie dwie minuty zespół Lotosu nie był w stanie odwrócić losów meczu ostatecznie przegrywając z Finepharmem 62:75.

Lotos PKO BP Gdynia - Finepharm AZS KK Jelenia Góra 62:75 (16:25, 13:19, 16:8, 17:23)

Lotos PKO BP Gdynia: Ivana Matovic 15, Alana Beard 12, Olivia Tomiałowicz 8, Paulina Pawlak 6, Marta Jujka 5, Natalia Marchanka 4, Jekaterina Snicyna 4, Emilija Podrug 4, Magdalena Leciejewska 4.

Finepharm AZS KK Jelenia Góra: Magdalena Skorek 15, Ryan Coleman 13, Małgorzata Babicka 11, Hollie Merideth 10, Joanna Górzyńska-Szymczak 9, Magdalena Gawrońska 9, Katarina Ristić 8, Joanna Kędzia 0.