KSM w Ekstralidze, czyli dłuższa opowieść o anatomii manipulacji

autor: Cysio | 2018-12-29, 23:54 |

Oceń: Nie lubię Anuluj ()
|
Kwestia KSMu, czyli Kalkulowanej Średniej Meczowej mocno dzieli kibiców żużlowych. Do 2013 roku większość kibiców była za KSMem, ale aktualnie większość chyba jest przeciw.
Jak do tego doszło ? To już dłuższa opowieść którą postaram się przybliżyć. Zacznijmy od początku.

1. Likwidacja KSM w 2013 i brak przywrócenia KSM w 2018

KSM został zlikwidowany po sezonie 2013. Po dziwnym sezonie, w którym z Ekstaligi spadały aż 3 drużyny. Dlaczego ?
Ekstraliga postanowiła, że od sezonu 2014 będzie tylko 8 zespołów. A z 10 dotychczasowych, za KSM opowiadało się 8, a przeciw KSM był tylko Falubaz Zielona Góra oraz Unibax Toruń. I pomimo stosunku głosów 2-8 PZM zlikwidował KSM.
5 lat później wróciła dyskusja o powrocie do KSM. Sezon 2018. 7 klubów za, 1 przeciw(Unia Leszno). Ale dla Ekstraligi stosunek głosów 7-1 to za mało.
Z wywiadu z prezesem Ekstraligi, sierpień 2018:
"MATEUSZ PUKA: Co z planami wprowadzenia od przyszłego sezonu KSM? Czy ten temat definitywnie upadł czy może jest jeszcze plan przekonania wszystkich prezesów?
WOJCIECH STĘPNIEWSKI: Po pierwsze, to nie ma jednomyślności w tym względzie wśród przedstawicieli klubów. Z drugiej strony, patrząc na KSM liczony z 5 lat np. GKM jest blisko 39 a Unia Leszno lekko ponad 41. Pamięta Pan jaki był wynik tegorocznego meczu GKM – Unia? KSM niekoniecznie coś może wyrównać. Są argumenty za i przeciw."

Albo inny wywid z prezesem Stępniewskim z lipca 2018:
"Jarosław Galewski: To zapytam jeszcze co z KSM? Wróci czy nie wróci?
Wojciech Stępniewski: Nie ma już tematu KSM. Przynajmniej na razie. Był chwilowo, ale rozważaliśmy go, o ile sto procent klubów ekstraligowych będzie chciało tego rozwiązania. Chciała większość, a to za mało, żebyśmy zwrócili się w tej sprawie do do PZM."

Jakim cudem 2-8 w 2013 wystarczyło do likwidacji KSMu, a 7-1 w 2018 to za mało do jego przywrócenia ?

2. 5 lat okłamywania kibiców

Przez ostatnie 5 lat kibice byli systematycznie okłamywani co do KSM. Początek temu dał Robert Dowhan, prezes Falubazu, który stwierdził że przez KSM dochodziło do przepłacania kewlarów. Tylko jak można przepłacać „kewlary”, skoro ich w PLŻ1/2 było pod dostatakiem ? A licytacja toczyła się od zawsze o liderów ? Co ciekawe, ta "informacja" o przepłacaniu kewlarów nie została nigdy potwierdzona przez kogokolwiek innego poza Dowhanem. Ale to nie przeszkadza dziennikarzom prawić o tym jak o niezbitym fakcie, przy każdej dyskusji o KSM. To kłamstwo NO1.

Kolejnym kłamstwem szeroko propagowanym przez przeciwników KSMu i sporą liczbę dziennikarzy, był argument o wypaczaniu wyników przez tak zwane zbijanie KSMu. Zjawisko takie rzeczywiście miało miejsce, jednak w zamierzchłej przeszłości. A później zostało całkowicie wyeliminowane przepisem, że do KSMu nie wliczało się 2 najgorszych meczów każdego zawodnika. Z regulaminu KSM 2013:
"7. SBP oblicza się w następujący sposób: suma zdobytych na torze punktów i punktów bonusowych podzielona przez liczbę biegów, w których zawodnik wziął udział, wliczając w to również biegi nie ukończone z powodu: wykluczeń, upadków, defektów, przy czym w powyższych obliczeniach nie uwzględnia się:
(...)
- dwóch najlepszych i dwóch najgorszych meczów zawodnika pod względem średniej z meczu"
Przepis ten sprawił, że zbijanie KSMu przestało się opłacać i zanikło. To było kłamstwo NO2.

Następnym kłamstwem były argumenty że KSM zniechęca do szkolenia. Bo dobrzy juniorzy podnoszą KSM, więc przez nich trzeba kontraktować słabszych seniorów. Tyle że KSM obejmował 6 zawodników, więc drugi junior nie łapał się do limitu KSM. A pierwszemu juniorowi ze średniej wliczanej do KSMu odliczało się biegi juniorskie(bieg nr 2), które mocno by zawyżały jego średnią. W rezultacie klub z mocnymi juniorami miał drugiego juniora nie wliczanego do KSMu oraz pierwszego juniora z którego KSMu odliczane były biegi juniorskie. To kłamstwo NO3.

I największe kłamstwo, a raczej manipulacja, które jest sumą wszystkich kłamstw. Mianowicie do dyskusji o sensie wprowadzenia KSMu NIGDY nie zaprasza się kogoś, kto jest za KSM. Kto mógłby sprostować i odkłamać te wszystkie nieprawdziwe argumenty przeciwników KSMu. Jak internet długi i szeroki, nie znajdziecie na żadnym portalu sportowym merytorycznej dyskusji o KSMie w której wziąłby udział zwolennik KSMu. A skoro w 2013 8 z 10 klubów a w 2018 7 z 8 klubów było za KSMem, to nietrudno byłoby znaleźć kogoś do takiej rozmowy. Dlaczego ? To kłamstwo NO4, 5, 6 ... i 10.

3. Manipulacje Ekstraligi w 2018

Gdy w 2018 odżył pomysł przywrócenia KSMu, Ekstaliga opublikowała na swoim www KSM dla poszczególnych zawodników. Z ostatniego sezonu, jak i w ujęciu uśrednionym z kilku lat. Sęk w tym, że całkowicie nieprawdziwe. Mianowicie opublikowała KSM juniorów z uwzględnieniem biegu juniorskiego, który NIGDY NIE BYŁ WLICZANY do KSMu. Z regulaminu KSM 2013:
„7. SBP oblicza się w następujący sposób: suma zdobytych na torze punktów i punktów bonusowych podzielona przez liczbę biegów, w których zawodnik wziął udział, wliczając w to również biegi nie ukończone z powodu: wykluczeń, upadków, defektów, przy czym w powyższych obliczeniach nie uwzględnia się:
- biegów, w których zgodnie z tabelą biegów startują wyłącznie zawodnicy młodzieżowi,”.
W rezultacie opublikowane przez Ekstralige KSMy sa bardzo zawyżone dla juniorów. W jakim celu dokonano takiej manipulacji ?

Kolejna manipulacja. Z przytoczonej wyżej wypowiedzi Stępniewskiego wynika, żw niby KSM KSUL w 2018 był tylko o 2 pkt wyższy niż KSM GKMu. Zerknijmy do danych Ekstraligi, na które powołuje się prezes Stępniewski:
https://speedwayekstraliga.pl/statystyki/ksm/?t=6&r=5&y=2018

Jakim cudem Brady Kurtz ma za sezon 2017 KSM równy 2,5 skoro niesklasyfikowani zawodnicy zagraniczni mieli z automatu przypisany KSM 6,5 ? Tylko w ten sposób KSM Unii Leszno został obniżony aż o 2 pkt i prezes Stępniewski mógł opowiadać takie bajki. Do tego KSM Smektały wyliczony aż z 5 lat, dzięki czemu został sztucznie zaniżony.

4. Skutki braku KSM

Skutki są raczej oczywiste. Beniaminek skazany jest na pożarcie. Unia Tarnów 2018 i tak miała farta, że nikt nie chciał Dzika po kontuzji. A i tak spadła. W tym sezonie taki los czeka Motor Lublin. A tymczasem osadzone w Ekstra kluby mogą sobie pozwolić na zakontraktowanie nawet 4 liderów. A za rok będzie jeszcze gorzej, bo nowy kontrakt z TV da klubom z Ekstra po dodatkowej bańce na kontraktowanie zawodników. Beniaminek nie będzie miał takiej kasy na zakupy w 1 sezonie w Ekstra.

5. Wnioski

Jeśli nie przywrócimy KSMu to pernamentnie skażemy beniaminka na spadek. Utrwalimy dominację najbogatszych klubów. A w dłuższej perspektywie spowodujemy spadek zainteresowania żużlem. Bo w 8 zespołowej Ekstralidze liczy się tak na prawdę tylko kto zostonie DMP, a kto spadnie. A co to za emocje, jak przed sezonem wiadomo kto będzie DMP i kto spadnie ?

Pozdrawiam

Oceń: Nie lubię Anuluj ()
|

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz lub

Komentarze dodawać mogą tylko użytkownicy zalogowani. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się. Zajmie to pół minuty.


Dowiedz się jak umieszczać linki do tagów, pogrubiać tekst, itp.

Ostatnie komentarze

Sortuj:
Cysio

A moim zdaniem wypracowany przez lata sposób liczenia KSM dla juniorów jednak się sprawdził. Raz że drugi junior nie był do niego wliczany, a dwa że pierwszemu odliczało się od KSMu biegi juniorskie, które by go mocno zawyżały.
W rezultacie KSM nie zniechęcał do szkolenia bo nadal mocni juniorzy byli atutem, a dwa że super mocny junior który wygrywał w biegach seniorskich nadal miał większy KSM od przeciętniaków. To był dobry i uczciwy kompromis.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (0|1)

komentarz jest odpowiedzią na: [5 komentarzy tej dyskusji]

Ok, ale ZZ wpływa na skład co najwyżej kilka razy w sezonie. Nie na cały sezon, jakby to robił KSM. Rezerwa taktyczna, tu chodzi wciaz o obecny sezon, wręcz o ten sam mecz , nie było polrocznej przerwy,...

blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
AM99 - StayStrongDarcy

Ok, ale ZZ wpływa na skład co najwyżej kilka razy w sezonie. Nie na cały sezon, jakby to robił KSM.
Rezerwa taktyczna, tu chodzi wciaz o obecny sezon, wręcz o ten sam mecz , nie było polrocznej przerwy, zawodnik nie miał kiedy drastycznie obniżyć swojej formy.
Ja nic nie mam do statystyk, jedynie nie powinny jakoś znacząco wpływać na sezon żużlowy w mojej opinii, jako że sezon sezonowi nie jest równy :)
Już jeśli miałby być ten KSM to juniorzy albo z góry ustalony KSM dla każdego ten sam albo Oni nie powinni być wcale w KSM wliczani. Statystyki z ubiegłego sezonu mogą mieć niewiele wspólnego z jazda zawodnika w przyszłym sezonie w wielu przypadkach. W sumie to też by nie było do końca sprawiedliwe, bo jak można w ogóle porównywać np. Maksia Drabika z Kamilem Wieczorkiem. Porównania nie ma żadnego. Cóż, ciężko znaleźć w miarę rozsądny sposób liczenia KSM :P

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (0|0)

komentarz jest odpowiedzią na: [5 komentarzy tej dyskusji]

Zawsze statystyki opierają się na przeszłości. Obecnie na przykład mamy ZZtkę w lidze, którą można stosować tylko za najlepszego zawodnika na podstawie wyników z przeszłości :) A trener wystawiając rezerwę...

blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
Cysio

Zawsze statystyki opierają się na przeszłości. Obecnie na przykład mamy ZZtkę w lidze, którą można stosować tylko za najlepszego zawodnika na podstawie wyników z przeszłości :) A trener wystawiając rezerwę taktyczną też kieruje się jego wynikami z poprzednich biegów, czyli z przeszłości ;)
Co do juniorów zgoda. O ile w przypadku seniorów można by brać KSM z np. 3 lat, to w przypadku juniorów moim zdaniem powinien być z ostatniego roku.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (0|1)

komentarz jest odpowiedzią na: [5 komentarzy tej dyskusji]

No ja do tego przekonana nie jestem, takie wyciąganie średniej na przestrzeni kilku lat znowu też jest takie średnie, w szczególności w przypadku młodych, rozwijających się zawodników...... To inaczej,...

blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
AM99 - StayStrongDarcy

No ja do tego przekonana nie jestem, takie wyciąganie średniej na przestrzeni kilku lat znowu też jest takie średnie, w szczególności w przypadku młodych, rozwijających się zawodników......
To inaczej, zawodnik zawsze może odpalić i nierówność się może pojawić. Na przykład ktoś pojedzie sezon życia. Albo może wylądować na przeciwnym biegunie i zanotować regres formy. No nie, KSM nie odzwierciedla rzeczywistości...... Pokazuje jedynie byłą średnią zawodnika.....

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (0|0)

komentarz jest odpowiedzią na: [5 komentarzy tej dyskusji]

Przypominam że KSM miał być przywrócony z modyfikacją, że liczony byłby z kilku lat. Dajmy Twój przykład z Holtą. W 2017 miał rzeczywiście nabity KSM do 8,05, ale gdyby policzyć jego KSM z 3 lat(2015-2017)...

blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
Cysio

Przypominam że KSM miał być przywrócony z modyfikacją, że liczony byłby z kilku lat. Dajmy Twój przykład z Holtą. W 2017 miał rzeczywiście nabity KSM do 8,05, ale gdyby policzyć jego KSM z 3 lat(2015-2017) to już jego KSM byłby sporo niższy - 7,32 a z 5 lat to już tylko 7,19.
A po tym sezonie KSM Holty z 3 lat to 7,25 a z 5 lat 7,01.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (1|1)

komentarz jest odpowiedzią na: [5 komentarzy tej dyskusji]

Dobra, to tak :) Jestem przeciwna KSM, a dlaczego? Już wyjaśniam. KSM po prostu ma małe odzwierciedlenie w rzeczywistości. No bo kurde, zawodnik w jednym sezonie może pojechać lepiej, w drugim gorzej....

blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
AM99 - StayStrongDarcy

Dobra, to tak :)
Jestem przeciwna KSM, a dlaczego? Już wyjaśniam. KSM po prostu ma małe odzwierciedlenie w rzeczywistości. No bo kurde, zawodnik w jednym sezonie może pojechać lepiej, w drugim gorzej. O, albo weźmy takiego Holtę na tapetę, wykręcił świetny wynik w 2017 w Włókniarzu, miałby wysoki KSM i nie sądzę, by ktoś z Ekstraligi zechciał Go wziąć w 2018, bo z podobnym KSM by było więcej lepszych zawodników, a wzięcie Jego to ryzyko, ze względu na wiek. Taki przykład :) No po prostu jazda zawodnika w jednym sezonie nie jest równa jeździe zawodnika w następnym sezonie i tak czy inaczej się to nie wyrowna. Każdy może komuś wystrzelić nagle i tak czy inaczej powstaną nierówności w składach w trakcie sezonu. KSM w mojej opinii jest sztuczny i zbędny.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (0|0)

ostatnia odpowiedź: 1 stycznia 2019 [5 komentarzy tej dyskusji]

blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
Myszor.

Sporo do bazgrania a chętnych do dyskusji brak No i jak zwykle musiałeś w to wmieszać Różowego haha hmmm Może jutro ;)

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (1|0)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.