Po konferencji BSPA: Rewolucja w lidze brytyjskiej

Podczas konferencji w Hiszpanii brytyjscy promotorzy zadbali o szereg zmian, które mają na celu zrewolucjonizować ligowe rozgrywki i pomóc im wrócić do czasów świetności. To spore wyzwanie, gdyż od pewnego czasu liga brytyjska przeżywa zauważalny kryzys. Zmianie uległ nawet system punktacji meczowych, w myśl których od teraz "zwycięstwo zwycięstwu nierówne".

Rafał Sumowski
Rafał Sumowski

British Speedway Promoters Association, które kontroluje rozgrywki ligowe w Wielkiej Brytanii postanowiła kontynuować podjęty w zeszłym roku plan reorganizacji ligi. Zgodnie z wcześniejszymi, wstępnymi ustaleniami podniesiono limit KSM na drużynę, który w Elite League wynosił będzie 39,90 pkt, zaś w Premier League 42,50 pkt.

- Posłuchaliśmy głosu fanów i podjęliśmy decyzję, wedle której zmieni się formuła półfinałowych spotkań play-off, które będą dwumeczami. Nie będzie więc mowy o przewadze własnego toru, każda drużyna pojedzie i u siebie i na wyjeździe. Inną ważną zmianą w Elite League będzie możliwość przypisania jednego z miejsc w drużynie któremuś z dwóch wybranych zawodników z Premier League, których średnia będzie wynosiła osiem lub mniej punktów - powiedział Chris Van Straaten, wice-prezes BSPA oraz promotor Wolverhampton Wolves.

Podjęto również decyzję o powołaniu National League, która ma być trzecią siłą po Elite League i Premier League. Jej zadaniem będzie dostarczanie brytyjskiemu żużlowi nowych talentów, które będą mogły w niej nabierać doświadczenia. W lidze tej wystartuje przynajmniej 10 drużyn, w tym Isle of Wight, czy mistrzowie Conference League, zespół Weymouth Wildcats, a także zwycięzcy Conference League Knock Out Cup, Plymouth Devils. - To wspaniała wiadomość dla brytyjskiego żużla, marzyłem o czymś takim od kilku sezonów i w końcu to mamy. Fani dostaną wartościowe rozgrywki, z których wyjdzie kilka przyszłych gwiazd światowego żużla. Niedługo poznamy listę drużyn, zaś w styczniu podamy już konkretne informacje odnośnie tych rozgrywek - mówi pełen entuzjazmu Dave Pavitt, który będzie odpowiedzialny za kształt National League.

Najważniejszą zmianą podjętą przez BSPA jest zmiana systemu punktacji, która ma zapewnić najbardziej wyrównaną walkę w ligowej tabeli w dotychczasowej, osiemdziesięcioletniej historii ligi brytyjskiej. W minionym sezonie zniesiono punkt bonusowy, a w jego miejsce wprowadzono 3 punkty za zwycięstwo na wyjeździe. Promotorzy uważają, że to rozwiązanie sprawdziło się, ale wciąż nie jest idealne, gdyż i tak zdarzały się sytuacje, w których słabsza drużyna po siedmiu-ośmiu biegach jechała o przysłowiową pietruszkę.

Stworzono złożony system punktacji, który prezentuje się następująco:

*Porażka na własnym torze - 0 punktów meczowych
*Remis na własnym torze - 1 punkt meczowy
*Wygrana na własnym torze przewagą do 6-ciu punktów - 2 punkty meczowe
*Wygrana na własnym torze przewagą wyższą niż 6 punktów - 3 punkty meczowe

*Porażka na wyjeździe stratą wyższa niż 6 punktów - 0 punktów meczowych
*Porażka na wyjeździe stratą 6-ciu punktów lub niższą - 1 punkt meczowy
*Remis na wyjeździe - 2 punkty meczowe
*Wygrana na wyjeździe przewagą do 6-ciu punktów - 3 punkty meczowe
*Wygrana na wyjeździe przewagą wyższą niż 6 punktów - 4 punkty meczowe

Ponadto uchwalono przepis, iż drużyna, na której torze odbywają się zawody ma obowiązek przesłać drużynie gości przed meczem skład w jakim wystąpi, dzięki czemu przyjezdni będą mogli ułożyć optymalny według nich wariant. To kolejny punkt w stronę wyrównania rywalizacji w ligowych pojedynkach. Jako ciekawostkę można potraktować fakt, iż w przeciwieństwie do lat ubiegłych, tylko najlepszy zawodnik drużyny musi mieć przypisany stały numer - będzie startował z numerem pierwszym (jeszcze w minionym sezonie dwóch najlepszych zawodników miało obowiązek startować z numerem pierwszym i trzecim). Pozostałych czterech zawodników może wystartować z dowolnymi numerami, zaś pod numerem szóstym i siódmym będą znajdowali się zawodnicy rezerwowi.

Zniesiono również przepis dopuszczający możliwość rezerwy taktycznej, w ramach której zawodnik startując 15 metrów od taśmy startowej miał możliwość zdobycia podwójnej liczby punktów. W zamian wprowadzono drugą rezerwę taktyczną, z której drużyna będzie mogła skorzystać w przypadku straty 12 lub więcej punktów do prowadzącej drużyny (pierwsza zmiana taktyczna może zostać użyta, gdy drużyna traci przynajmniej 10 punktów).

- Ma się wrażenie jakby w końcu lata ciężkiej pracy i nauki zaowocowały. W czasie, gdy inne sporty będą borykały się z trudnościami, my poczyniliśmy duży krok naprzód. Mówię to z pełnym przekonaniem, gdyż żużel to doskonała rozrywka dla całych rodzin. W czasie ekonomicznych trudności ludzie będą szukali rozrywki na wysokim poziomie dostępnej za rozsądną cenę i właśnie na to kładziemy nacisk. Wiele klubów oferuje nawet darmowe wejścia dla najmłodszych. Stać nas na to, gdyż staramy się utrzymać ten sport pod kontrolą, podczas gdy inne profesjonalne sporty poszły w inną stronę i teraz mają spore trudności. Mam nadzieję, że pomimo, iż ze startów w Wielkiej Brytanii zrezygnowało kilka światowych gwiazd z Grand Prix, nasi fani zrozumieją, dlaczego zacisnęliśmy pasa. Myślę, że to może nam wyjść na dobre, a przy okazji pomoże wybić się nowym gwiazdom. Sezon 2009 zaczynamy 15 marca. Mam nadzieje, że kibice licznie stawią się na stadionach, aby wspierać swoje drużyny. Zapowiada się najbardziej ekscytujący sezon w historii - podsumował wprowadzone zmiany prezes BSPA, Peter Toogood.

Skład Elite League w sezonie 2009:
Belle Vue, Coventry, Eastbourne, Ipswich, Peterborough, Poole, Swindon, Wolverhampton

Skład Premier League w sezonie 2009:
Berwick, Birmingham, Edinburgh, Glasgow, King’s Lynn, Newcastle, Newport, Redcar, Rye House, Scunthorpe, Sheffield, Somerset, Stoke, Workington + nowy klub z południowej Anglii, który do 1 stycznia 2009 zostanie zgłoszony do rozgrywek

Zmiany regulaminowe w "pigułce":
*Wprowadzenie zupełnie nowego systemu punktacji meczowej
*Powołanie rozgrywek National League
*Limit KSM 39,90 pkt. dla drużyn Elite League i 42,50 pkt. dla drużyn Premier League
*Taktyczna Zmiana Pola Startowego w rozgrywkach Knock Out Cup - drużyna przegrywająca różnicą przynajmniej 6-ciu punktów będzie miała dwukrotną możliwość wyboru pól startowych. Wybór pól nie będzie mógł być łączony w jednym biegu z Rezerwą Taktyczną
*Zniesienie Rezerwy Taktycznej z cofnięciem zawodnika o 15 metrów
*Wprowadzenie dodatkowej Rezerwy Taktycznej przy stracie 12 lub więcej punktów do prowadzącej drużyny
*Drużyny z Elite League mogą przypisać jedno miejsce w składzie, któremuś z dwóch wybranych zawodników startujących w Premier League, których średnia KSM nie przekracza 8 pkt.
*Zawodnik legitymujący się najwyższą średnią ma obowiązek startować z numerem 1 na plastronie. Zawodnicy z najniższymi średnimi startują z numerami 6 i 7 jako rezerwowi. Pozostali zawodnicy startują z dowolnymi numerami od 2 do 5
*Drużyna gospodarzy jako pierwsza musi przesłać swój skład meczowy drużynie gości
*System play-off w Premier League pozostaje bez zmian, zaś zmieni się w Elite League. Jego szczegóły zostaną podane niebawem
*Zasady awansów i spadków pozostają bez zmian
*Zawody "Super Seven" będą kontynuowane trzeci sezon z rzędu. Terminarz wraz z miejscami zawodów zostanie podany w styczniu


KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×